1p
A magyarországi folyamatok is gyengítik az osztrák bankrendszert, állítja a Moody's. A hitelminősítő szerint a "hátrányos jogszabályi változások" is hozzájárultak az osztrák bankok kockázat-növekedéséhez.

Továbbra is negatív az osztrák bankrendszer kilátása, a hazai és az euróövezeti kockázatok mellett elsősorban a közép- és kelet-európai gazdaságok miatt - közölte elemzésében a Moody's Investors Service. A világ legnagyobb hitelminősítője 2009 óta tart érvényben negatív kilátást az osztrák bankszektorra.

Hárman a pácban?

A Moody's szerint az UniCredit Bank Austria, az Erste Group Bank, valamint a Raiffeisen Bank International küzd a legkomolyabb kihívásokkal. A osztrák bankszektor konszolidált rendszerszintű mérlegfőösszegének 48 százalékát adó három legnagyobb pénzintézet ugyanis nagy mértékben ki vannak téve a közép- és kelet-európai gazdaságok esetleges újbóli visszaesésének.

A Moody's kimutatása szerint e három osztrák nagybank közép- és kelet-európai pozíciói az összesített eszközállományuk arányában 46 százalékos. És bár a hitelminősítő szerint a térségnek hosszú távon van növekedési potenciálja, ám kihívásokat jelent a gazdaságok jelenlegi gyengesége különösen Magyarországon, Romániában, Horvátországban és Szlovéniában. Ezekben az országokban vannak érdekeltségeik az említett bankoknak.

A Moody's elemzői kimutatták, hogy az osztrák bankok problémás kinnlevőségeinek aránya a teljes kihelyezett hitelportfolión belül a hazai piacon 5 százalék körül volt tavaly, a közép- és kelet-európai piacokkal kapcsolatos problémás hitelek rátája ugyanakkor egyes térségi gazdaságokban elérte a 15,9 százalékot.

A magyar állam is rontott a helyzeten

A Moody's szerint Magyarországon "a hátrányos jogszabályi változtatások" is hozzájárultak a problémás kinnlevőségek arányának növekedéséhez.

Az elemzés szerint a Moody's, osztrák bankokra érvényben tartott negatív kilátása összhangban van az osztrák szuverén adósbesorolásra, valamint egyes közép- és kelet-európai bankrendszerekre érvényes negatív kilátással.

A cég szerint az egyébként lehetséges legjobb, "Aaa" osztrák államadós-osztályzat negatív kilátása a Moody's azon megítélését tükrözi, hogy Ausztria "eseménykockázatoknak" van kitéve, és ezek közé tartozik az osztrák bankszektor sebezhetősége, tekintettel a bankok továbbra is gyenge eszközminőségére és korlátozott sokkelviselő kapacitására. Mindemellett a Moody's egyes olyan bankrendszerekre is negatív kilátást tart érvényben, amelyekben az osztrák nagybankok jelen vannak.

Minden negyedik euró a régiónkban van

A hitelminősítő adatai szerint az osztrák bankrendszer konszolidált mérlegfőösszege tavaly 1189 milliárd euró volt, és ebből 326 milliárd euró - az összes 27 százaléka - a közép- és kelet-európai piacokon meglévő részesedések értéke.

A magasabb politikai és gazdasági kockázatot jelentő térségi országok közül Magyarországon 21 milliárd euró, Horvátországban 24 milliárd euró, Romániában 26,5 milliárd euró osztrák banki kitettség volt 2012-ben.

A Moody's által stabilabbnak ítélt térségi gazdaságok közül Csehországban 48,5 milliárd eurós, Szlovákiában 24 milliárd eurós, Lengyelországban 20 milliárd eurós kitettségei voltak tavaly az osztrák bankrendszernek.

Az esélyeinket latolgatták: lehúzzuk a régiós átlagot

Ezért áldozta be Magyarország a növekedést
Az év eleji számdömpingből az derül ki, hogy nagy árat fizethetünk a deficit tartásáért. A fogyasztás csökkent, a gazdaság egyre mélyülő recesszióban, a foglalkoztatottságot csak a közmunka-programok tudják növelni. De a deficitcél megvan - csak az a kérdés, mire megyünk vele. Tovább a cikkre >>>

A cég szakelemzőinek véleménye szerint ugyanakkor a közép- és kelet-európai gazdaságok középtávon nagyobb ütemben növekszenek majd, mint Nyugat-Európa, és ez fontos támasza lesz Ausztria növekedési kilátásainak is a következő években.

A Moody's az elemzéshez fűzött előrejelzésében megerősítette azt a várakozását, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 0,3 százalékkal növekszik. A City elemzői közösségében mindazonáltal vannak ennél jóval borúlátóbb prognózisok is; a konszenzusos londoni előrejelzés inkább arra hajlik, hogy a magyar gazdaság az idei évet is recesszióban tölti.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) idei első regionális előrejelzésében 2013 egészére 0,1 százalékos GDP-csökkenést jósolt a magyar gazdaságban. Az idei magyarországi prognózist a bank jelentősen, 0,5 százalékponttal rontotta előző - tavalyi utolsó - térségi jelentéséhez képest, abban ugyanis még 0,4 százalékos idei magyar GDP-növekedési előrejelzés szerepelt.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai a tavalyi utolsó negyedévre szóló magyar GDP-becslés ismertetése után közölték, hogy 2013 egészére vonatkozó prognózisukat - a vártnál gyengébb tavalyi negyedik negyedév áthúzódó hatásai miatt - rontották, és most már 0,2 százalékos idei GDP-visszaeséssel számolnak a magyar gazdaságban az addig érvényben tartott, stagnálását valószínűsítő előrejelzésük helyett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
Pénzügyi szektor Egészen döbbenetes hibát vétett egy bank – csak perceken múlt
Privátbankár.hu | 2025. február 28. 14:56
Majdnem egy félelmetes összegű utalás landolt egy ügyfél számláján.
Pénzügyi szektor Véget ért a Matolcsy-éra a jegybankban, búcsúzott az elnök
Privátbankár.hu | 2025. február 27. 18:01
A jegybank elnöke egy az intézmény elmúlt 12 évét összegző könyv bemutatóján vett búcsút beosztottjaitól, és a pénzpiac meghatározó szereplőitől.
Pénzügyi szektor Már a győri sportlétesítményeket is a Fidesz őrző-védő cége biztosítja
Privátbankár.hu | 2025. február 26. 15:21
A Győr Projekt Kft., amely nemrégiben az Őrült nők ketrece című előadása miatt került kellemetlen helyzetbe, a Valton-Sec Kft. ajánlatára rábólintott.
Pénzügyi szektor Komoly elismerést kapott az OTP – Csányi Sándor mosolyoghat
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 07:41
Az év bankjának választották.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG