Bár Európa most ismerkedik meg a kreatív könyvelés görög módozataival, volt idő, amikor mi is eminensek voltunk ebben, mi is görög módon, lélegeztetőgépen éltünk évtizedekig. Az közismert dolog, hogy az ország eladósodása a Kádár-rendszerben indult, és az is, hogy az akkori relatív jólétet nem kis részben ennek köszönhettünk, de az már kevésbé, hogy szinte állandóan kongott a kassza, és nagy bravúrokkal kellett pénzt szerezni. A korábbi hitelek hitelekkel történő törlesztése egyre nehezebb volt, ám a Fekete János által vezetett MNB-nek rendre sikerült megoldást találnia. A rendszer ugyanakkor fenntarthatatlanná vált, s bár a brezsnyevi Oroszország sokáig ellenállt, ám 1981-82-re már nem tudták megakadályozni, hogy a megtermelt javaknál magasabb életszínvonal finanszírozása érdekében hazánk csatlakozzon az IMF-hez és a Világbankhoz. A külpiacokon kedves adósnak számítottunk és számítunk ma is, mert – ellentétben a Görögökkel sosem követelőztünk, sosem közöltük, hogy ez jár nekünk, nem hivatkoztunk a geopolitikára.
S ha már pénz. Mérő László professzorral arról beszélgettünk, hogy egy ország mellett egy magánember miként válhat pénzfüggővé. Egyáltalán létezik pénzfüggőség? - erről beszélgettünk a szakemberrel a Napi Kommentárban:
Kérdés persze, hogy az, akinek van pénze mire költi, s mire költené – ha engednék neki. A hírek szerint Orbán Viktor döntésén múlik, hogy együtt egy hazai befektetőcsoportnak, vagy külön-külön értékesítik az MKB-t és a Budapest Bankot. A számok szerint ugyanakkor annyiba kerülne a közös bank megvásárlása, amennyi pénze a feltörekvő új kormányközeli körnek még nincs, akiknek viszont van – Csányi Sándor, Simicska Lajos – egyelőre aligha kapna támogatást a bankvásárláshoz. Persze, eladó bank van még Magyarországon – főleg amiatt, hogy a jövőben még nehezebb lesz megfelelő szintű megtérülést biztosítani a hazai bankrendszerben – így az AXA és a Sberbank is eladó. A hírek szerint időközben megszakadtak a tárgyalások az állam Erste-részesedés vásárlásával kapcsolatban.
Ha pedig eleget elmélkedtünk a pénzről, ideje, hogy arról elmélkedjünk, hogy hol, melyik strandon költsünk el minél több pénzt a hétvégén, miután az Országos Tisztifőorvos a jövő hét elejéig meghosszabbította és harmadfokúra emelte a hőségriadót. A szokásos autópálya-dugót ugyanakkor növelni fogja, hogy a nehéz tehergépkocsik a tartós kánikula miatt, egészségvédelmi és közlekedésbiztonsági okokból 2015. augusztus 8-án és 9-én korlátozás nélkül közlekedhetnek a magyarországi utakon – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.
A kánikula ellenére borítékolhatóan többen eláznak majd a jövő héten. A szigetelők számára fontos lehet, hogyan lehet majd kijutni a Szigetre, s persze ennél fontosabb, hogy hogyan lehet hazajutni a fesztiválról hajnalban
Bár az ellen nem ment semmi, ha elázva kocsiba szállunk, s – ne adj Isten – karambolozunk is, hiszen ekkor még a kgfb biztosítónk is követelheti rajtunk a másik autóban (és vezetőjében) bekövetkező általa kárösszeget, ám a nap hírei között ott van az a tudósítás is, amely szerint számottevő, 80 milliós büntetést kapott az Uniqa Biztosító nem megfelelő kgfb- és életbiztosításai miatt.
S ha már hatósági munka. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményben hívta fel az élelmiszer- és takarmány-előállítók figyelmét, hogy a termékek biztonságáért elsődlegesen felelős élelmiszerlánc szereplőként, kötelesek hatékony önellenőrzési rendszert működtetni, többek között a mikotoxin-szennyezés megelőzése érdekében is. A hivatal megkezdte az ellenőrzéseket.