1p
A magyar jegybank vezetője az intézmény függetlenségének aláásását célzó "nyílt politikai nyomásgyakorlással" vádolta a magyar kormányt
A magyar jegybank vezetője az intézmény függetlenségének aláásását célzó "nyílt politikai nyomásgyakorlással" vádolta a magyar kormányt - írta hétfőn a Financial Times

A londoni gazdasági napilap előfizetéses online változatán hétfő este megjelent, budapesti keltezésű írás - Neil Buckley és Kester Eddy tudósítók tollából - idézi Simor Andrást, aki szerint a kormány részéről érkező folyamatos bírálat "komplikálja az infláció kordában tartásának feladatát".

Az MNB elnöke a Financial Times beszámolója szerint ugyanakkor kijelentette azt is, hogy a november óta végrehajtott három, egyenként negyed százalékpontos kamatemelést - amelyekkel Magyarország az EU-tagállamok közül elsőként kezdett monetáris szigorításba a pénzügyi válság óta - árnyomások tették indokolttá, és e kamatemelések nem a jegybank autonómiájának helyreállítására irányuló kísérletek voltak.

A lap szerint a budapesti kormány és a jegybank között zajló összecsapások Európában máshol is hasonló nehézségek árnyékát vetíthetik előre, mivel az olaj- és az élelmiszerárak emelkedésével erősödnek az inflációs nyomások. Magyarországon azonban különös mértékben elkeseredett vita folyik. A Fidesz illetékesei már a tavalyi választások után elkezdték szorgalmazni "a jegybanki körökben nagy tiszteletnek örvendő" Simor András lemondását állítólagos pénzügypolitikai hibák, valamint az MNB-elnök korábbi offshore befektetései miatt - áll a Financial Times írásában.

A lap felidézi, hogy a kormány 75 százalékkal csökkentette Simor András évente 350 ezer eurónak megfelelő fizetését, amely a Financial Times szerint mindazonáltal "az EU-ban érvényes normákhoz mérve is nagyvonalú volt".

A lap szerint Orbán Viktor miniszterelnök és a Fidesz más illetékesei egyaránt jelezték, hogy a növekedés serkentése végett alacsonyabb jegybanki kamatokat pártolnának. A Financial Times kitér arra is, hogy a kormányzati tervek alapján a jegybank héttagú monetáris tanácsának négy új tagját - a korábbi kettő helyett - a parlament választaná, és ez "olyan találgatásokhoz vezetett, hogy a pénzügypolitika enyhébbé válhat".

Simor András a Financial Times idézete szerint kijelentette: tévednek, akik azt feltételezik, hogy az ő fizetése elleni támadás egyszerűen annak nagyságával volt összefüggésben. "Ha egy kormány egyoldalúan csökkenti egy jegybankelnök fizetését (a bankvezető) megbízatásának közepén, és közben aktívan bírálja a pénzügypolitikát, az leleplezetlen nyomásgyakorlás" - mondta.

A lap szerint Simor András utalt arra, hogy önként vállalta volna fizetése csökkentését, ha a kormány kereste volna vele az együttműködést. "Azonban senki egyetlen alkalommal sem emelte fel a telefont..., és ha a jegybank elfogadná ezt a bánásmódot, azzal elismerné, hogy nem védi meg függetlenségét" - mondta az MNB vezetője. Simor András szerint azonban az alapkamat 6 százalékra emelését nem politikai okok motiválták. "Senkinek nem kellene meglepődnie azon, hogy ha a monetáris tanács kap egy inflációs jelentést, amely a teljes előrejelzési távlatra cél feletti inflációt mutat, akkor nincs igazán sok lehetősége a pénzügypolitikai kondíciók szigorításán kívül" - mondta.

A Financial Times szerint Simor András azzal a vélekedéssel is szembeszállt, hogy az átalakított monetáris tanács fogékony lesz a politikai nyomásra. "Csak abból a feltételezésből tudok kiindulni, hogy bárkik is legyenek a tagok, a törvényben előírtnak megfelelően végzik majd munkájukat" - jelentette ki az MNB elnöke. Szavai szerint "akárki üljön is itt, a bank céljait kell szolgálnia".

Simor András szerint a legutóbbi, múlt heti kamatdöntős szavazáson "finom egyensúly" alakult ki, ami azt jelzi, hogy "mindkét oldalon erőteljes vélemények vannak".  A Financial Times szerint elemzők e kijelentésben akár annak jelét is láthatják, hogy közeledik a szigorítási ciklus csúcspontja.

Simor András ugyanakkor a kamatemeléseket rendre bíráló kormányzati nyilatkozatokról azt mondta, hogy "ezek a kommentárok olyan környezetet teremtenek, amelyben a pénzügypolitikának még szigorúbbnak kell lennie ... mivel kisebb lépésekkel nem érhető el a (kívánt) eredmény, ha valaki azt az érzetet kelti, hogy ezeket majd esetleg visszafordítják".

Az MNB elnöke kijelentette, hogy állása mostanában nem élete álma, de közölte azt is, hogy kitölti hatéves mandátumát. "Egy jegybankelnök lemondása azt sugallhatná bármely jövőbeni kormánynak, hogy távozásra kényszeríthetik az elnököt, ha nem tetszik nekik, amit csinál" - mondta. Hozzátette, hogy a jegybanki függetlenség elve "általánosságban még nem ivódott bele a magyar politikusok tudatába".

MTI

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
Pénzügyi szektor Szebb arcát mutatja a szomszédunkban az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,0 százalék volt májusban, miután áprilisban 3,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG