Az ECB bankterhelési próbája mintegy 10 milliárd eurós tőkehiányt tárt fel a teszten elbukott 25 európai banknál, míg a tesztet megelőzően a befektetők ezt az összeget 50-60 milliárd euróra becsülték. A Saxo Bank szerint az igazság valahol középen, a 30 milliárd eurós szint közelében lehet. Peter Garnry, a Saxo Bank részvénypiaci stratégája szerint mindez ijesztően hangzik, de valójában mégsem az, ugyanis az említett 25-ből 12 pénzintézet már év közben kiküszöbölte a hiányt azáltal, hogy szavatoló tőkéjüket sikerült 15 milliárd euróval megemelniük.
Kedvező hír az is, hogy az euróövezet nagybankjai közül mindegyik sikerrel vette a próbát. Ráadásul a stressz-teszt legnagyobb nyertesei az idei év vesztesei közül kerültek ki: az Erste Csoport részvényeinek ára 7,4 százalékkal, a Raiffeisen papírjai 5,9 százalékkal emelkedett az eredmények hatására – hangsúlyozta Peter Garnry, aki fontosnak nevezte, hogy a német Commerzbank egyes várakozásokkal ellentétben szintén bizonyított, és ezzel 4,9 százalékot ugrott felfelé.
Bár a bankterhelési próbán több görög és olasz bank is elbukott, de az euróövezet perifériájáról is érkeztek jó hírek: Spanyolország minden vizsgált bankja átment a próbán, csakúgy, mint Olaszország legnagyobb hitelintézete, az UniCredit.
A német bankok papírjait jelenleg az európai részvénypiacok legolcsóbb eszközei között találjuk. A szakértő úgy véli, az ECB értékelésének köszönhetően a befektetők a korábbinál sokkal tisztábban látják a bankok helyzetét, és ez számos cég papírjainak esetében véget vethet a jelenlegi alulértékeltségnek. „A Commerzbank és a Deutsche Bank részvényeihez, például, a könyv szerinti érték feléért hozzájuthatunk. Ezek árfolyama csak az elmúlt hónap során 15, illetve 8 százalékkal erősödött, de a Saxo Bank várakozásai szerint még messze nem érte el a felső határt.