Kaposvár fideszes polgármestere a városházán csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján kérését azzal indokolta: "a pénzintézeteknek nemcsak a hitelezés és számlavezetés kapcsán kell egy-egy település kegyeiért küzdeni, hanem a felelősségben is osztozniuk kell a válság idején".
A szövetség társelnöke hangsúlyozta, a felelősség közös, a pénzintézeteknek nemcsak akkor kell sorban állniuk az önkormányzatoknál, amikor a számlavezetésért és a hitelezésért versenyeznek egymással, hanem akkor is, amikor a válságra keres megoldást a világ. Hozzátette: az önkormányzatok jó adósok voltak eddig is, és azok is kívánnak maradni. A bankoknak is érdekük, hogy a felvett hiteleket időben visszafizessék a települések - jegyezte meg.
"Éppen ezért üdvözöljük az OTP Bank konstrukcióját, amely lehetővé teszi a náluk kötvényt kibocsátó önkormányzatoknak, hogy három éven át rögzített árfolyamon törlesszék adósságukat" - mondta a városvezető, aki a felajánlott lehetőséget "európai megoldásnak" nevezte, egyúttal - közös felelősségvállalást sürgetve - a Bankszövetséget arra kérte, hogy ajánlja más - Magyarországon működő külföldi - bankoknak is ezt a megoldást.
A politikus közlése szerint 2011 végén 1600 milliárd forint volt az önkormányzati szektor adóssága. A banki tartozás összege 983 milliárd forint volt, ebből 554 milliárd forintnyi - túlnyomó többségük svájci frankon jegyzett - kötvény formájában.
Az OTP szerdán bejelentett konstrukciója keretein belül az OTP-nél számlát vezető, CHF-kötvényeiket már törlesztő önkormányzatok vehetnek részt az árfolyamrögzítésben. Legfeljebb 3 évig, 2014 végéig az OTP 200 forintos CHF-árfolyamon történő törlesztést ajánl, így küszöbölve ki az árfolyamingadozás hatásait, lehetővé téve a tervezést, a szükséges belső átalakítások megkezdését. A valós és a fix, 200 forintos árfolyam közötti különbözet egy gyűjtőszámlára kerül, a hitelkamat erre az összegre 3 havi BUBOR + 1,5 százalék.