A Pátria jelenleg Magyarországon a szövetkezeti formában működő hitelintézetek közül a legnagyobb fiókhálózattal rendelkezik.
Pest megye meghatározó hitelintézete jött létre a három takarékszövetkezet egyesülésével - mondta a Pátria alelnök-ügyvezetője, Éliás Csaba az eddigi tapasztalatokat összegző szűkkörű sajtóbeszélgetésen (Az OTP-nek Pest megyében 42, a Pátriának 38 fiókja van). A külön-külön is jól működő, átlagosan 50 éve működő pénzintézetek felismerték: önmagában egyik takarék üzemmérete sem elegendő a hatékony és fenntartható fejlődés biztosításához.
Sum Györgyné alelnök-ügyvezető, Lepsényiné Török Ilona alelnök-ügyvezető, Boris Jánosné elnök-ügyvezető, Éliás Csaba alelnök-ügyvezető |
Boris Jánosné elnök elmondta: 2010-ben merült fel először az egyesülés ötlete a vezetőkben, amit megerősített az is, hogy a kormány először szögezte le: a magyar tulajdoni háttérrel rendelkező takarékszövetkezeti hálózatot alkalmasnak tartja arra, hogy kormányzati forrásokat közvetítse a gazdaság szereplői felé. Az egyesülést követően a Pátria olyan ügyfeleket is ki tud szolgálni, akik korábban az egyes tagok számára túl "nagynak" bizonyultak; jelenleg minden olyan tevékenység elérhető náluk, amit ma Magyarországon egy takarékszövetkezet folytathat. A Pátria forgalmazza a TakarékPontos termékeket is, korábban ezek nem minden csatlakozó pénzintézetben voltak elérhetőek. Boris Jánosné elmondása szerint a Pátria méretében és tevékenységében is gyakorlatilag megfelel egy kisbanknak.
Nem a méret a lényeg
A méret azonban nem téveszt meg minket: a Pártia továbbra is egy takarékszövetkezet - mondta Éliás Csaba. A hálózati működés előnyeit igyekeznek kiaknázni, gyors, rugalmas, esetenként személyre szabott döntésekkel igyekeznek az ügyfelek igényeit kiszolgálni. 14 településen a Pátria az egyetlen pénzügyi szolgáltató; ez annak a sajátos szemléletnek is köszönhető, hogy a takarékszövetkezetek nem első sorban a profitmaximalizálás érdekében tevékenykednek, esetenként veszteséges ügyletekbe is belevágnak. Példaként egy kistelepülésre telepített ATM ügyét említette az alelnök: több kereskedelmi bank sem volt hajlandó bankjegykiadó automatát üzemeltetni a községben, mondván: nem éri meg a telepítés. Egy takarékszövetkezet tulajdonosai, a tagok azonban nemhogy nemet mondanak egy ilyen veszteséges üzletre, hanem egyenesen elvárják, hogy a legkisebb településeken is szolgáltatóként jelenjen meg a pénzintézet. Bizonyos fiókok veszteségesek - ez egy külföldi részvénytársaság tulajdonában álló pénzintézetnél komoly következményeket vonna maga után, nálunk az egyik fő célkitűzés azonban továbbra is az, hogy azoknak is elérhetővé tegyük a pénzügyi szolgáltatásokat, akikkel más pénzintézetek nem állnak szóba - mondta Éliás Csaba.
Pusztán karitatív tevékenységből persze egyetlen vállalat sem élne meg. A mérlegfőösszegben 2012-re 2,5 százalékos emelkedést, a betétállománynál 5,6 százalékos emelkedést, a hitelállományban 19 százalékos emelkedést várnak 2012-re. Ez utóbbi igen ambíciózusnak mondható, ám teljesítését segíti a végtörlesztéshez kapcsolódó kiváltó forinthitel-állomány januári jelentős bővülése, mely - ahogy arról beszámoltunk - a teljes szövetkezeti szektort érinti. A Pátria mintegy 400 ügyletben 2,3 milliárd forint új hitelt helyezett ki a végtörlesztés kapcsán. Boris Jánosné hozzátette: emellett a lakásszövetkezetek, társasházak hitelezésében, energiatakarékos felújítási projektek finanszírozásában, az Új Széchenyi Terv keretein belül zajló programok finanszírozásában is terveznek bővülést.
A szlogen: "Itthon vagyunk, értéket teremtünk"
A Pátria számokban (2011 végén): Mérlegfőösszeg: 49,273 milliárd forint Fiókok száma: 38 |
A Pátria egy szokatlan üzletpolitikai döntéssel úgynevezett ÖkoTakarékként definiálja magát: a térségi zöldgazdaság és a civl szféra fellendüléséhez, a helyi környezetvédelmi beruházások sikereihez is szeretnének hozzájárulni. Egymilliárdos keretösszeggel olyan programot indítanak, amelyben a "pozitív szűrő által támogatott" célok megvalósítását támogatják: az alternatív energia, a biogazdálkodás, a kultúra, az oktatás területén nyújtanának kedvezményes hiteleket.
A konkrét termékek még nincsenek készen, de várhatóan jegybanki alapkamat alatti kamatozású hiteltermékeket kínálnak majd a térségben induló zöld beruházásoknak, illetve többek között biogazdálkodóknak, lakossági ügyfeleknek környezetbarát megoldásokat alkalmazó építkezésekhez és ingatlanfelújításokhoz. A programba bevonnák a betéteseket is, akik az egyébként elérhető kamat egy részéről lemondhatnának a térség fejlődését szolgáló célok érdekében.