Egy igen alapos, 140 országban 150 ezer fő megkérdezésével készült Gallup-felmérésre hivatkozva a Bloomberg azt írja, hogy a 2011-es 2,5 milliárd főről mostanra mintegy kétmilliárdra csökkenhetett azon személyek száma, akiknek nincsen bankszámlájuk. „Se bankbetét, se csekk, se ATM, se jelzáloghitel, szigorúan csak készpénz” – írják az ebben a helyzetben levő személyekről.
A magyar adatok nem ismeretesek, de két másik adatból is arra lehet következtetni, hogy nálunk éppen ellentétes folyamatok zajlanak, lényegében éppen visszafejlődünk a tranzakciós illeték és az annak nyomán megnőtt egyéb banki költségek miatt. Egyrészt az illeték bevezetése óta mintegy 31 százalékkal nőtt lakosságnál levő készpénz mennyisége, egy háztartásra átlagosan már 760 ezer forint jut. (Mindez úgy, hogy a lakosság jelentős részének a felmérések szerint ráadásul semennyi megtakarítása sincsen.)
Másrészt pedig 2013 óta 430 ezer bankszámla szűnt meg az országban, minden bizonnyal szintén elsősorban a tranzakciós illeték és az amiatt megugrott fenntartási költségek miatt. Az MNB adatai szerint 2010-ben igyanis 9,35 millió számla volt a magánszemélyek tulajdonában, ez 9,84 millióra ment fel 2012 végére. A 2014 végi adat viszont már csak 9,41 millió volt.
A Gallup felmérése sok más érdekességet is tartalmaz, például a világ bankszámlákkal legkevésbé behálózott területe a Közép-Kelet, csak 14 százaléknak van számlája a 62 százalékos világátlaghoz képest. Azt hinnénk, az USA ebben élen jár, de csak 94 százalékos a penetráció, míg Dániában, Finnországban, Svédországban, Norvégiában és Új-Zélandon 100 százalék.
A fejlődő országokban a lakosság 46 százaléka nyilatkozott úgy, hogy alternatív módokon takarékoskodik, mint ékszervásárlás, készpénz, élő állatok vásárlása vagy ingatlan. Indiában és Kínában sokat nőtt a bankszámlák száma, de például az indiai számlatulajdonosok 43 százaléka az utóbbi egy évben egyáltalán nem használta a számláját.
Afrikának a Szaharától délre eső része olyan szempontból érdekes, hogy a világátlag két százalékkal szemben itt 12 százalék a mobil, azaz mobiltelefonról kezelhető bankszámlák aránya. De van olyan ország, ahol a lakosság több mint a felének van ilyen számlája.