A bankok tőkéje elég lesz a kis- és középvállalkozások hitelezéséhez, hacsak nem érik őket „további váratlan események, kormányzati intézkedések” - nyilatkozta a HVG-nek Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Szerinte forrásszűkében a magyarországi bankok egészen rövid ideig voltak, a pénzügyi válság 2008. őszi kitörésétől 2009 végéig. Azóta a kockázatvállalási hajlandóságuk, illetve a biztonságosan hitelezhető ügyfeleik kis száma az akadálya a finanszírozás bővülésének. Kevés kkv-nak tudnak bátran hitelt adni a bankok, miközben az ő kölcsönök iránti keresletük is csökkent amiatt, hogy nem látnak bővülő piaci lehetőségeket. Az is hátráltató tényező, hogy a hitel fedezeteként általuk felajánlott ingatlan sokszor nem elég likvid.
Nehéz a behajtás
Akik szidják a bankokat, azok mintha nem tudnák, hogy a hazai jogrendszer nem támogatja a pénzintézeteket abban, hogy nemfizetés esetén hozzájussanak a biztosítékaikhoz – nyilatkozta a HVG-nek a szakember, aki szerint a közvéleménynek tudomásul kellene vennie, hogy ha a bankok hitelmegtérülési lehetőségeit szűkítik, akkor ők, természetes reakcióként, védik a tőkéjüket, és e célból kénytelenek szűkíteni és szigorítani a hitelezést. Mindezek eredményeként az utóbbi öt évben mintegy 20 százalékkal csökkent a pénzintézetek vállalkozói hitelre szánt állománya. Eközben az OTP folyamatosan erősített ezen a területen, és 7,8-ról 12,6 százalékra növelte piaci részesedését.
Jó az nhp
Wolf László a HVG-nek azt mondta, örül az nhp-nek, hiszen egy-egy beruházás nagyobb biztonsággal térül meg, ha a kamatteher csökken, emiatt a törlesztéshez kevesebb bevételt kell produkálni. A beruházási hitelek igénylése szerinte akkor növekedhetne, ha az MNB meghosszabbítaná a programot, hogy a vállalkozásoknak legyen idejük felkészülni a beruházásokra. Az nhp első szakaszában egyébként a legtöbb nhp-hitelt az OTP folyósította, és a másodikban is kicsivel a piaci átlag felett vannak.
Kiterjesztett garanciaprogram kellene
Wolf szerint ahhoz, hogy érdemben növekedjen a kkv-k hitelfelvétele, elengedhetetlen lenne a kormány hitelgaranciáinak kiterjesztése, hogy azokhoz a mostaninál nagyobb vállalkozói kör, még egységesebb feltételek mellett juthasson hozzá.
Az exporthitelek felvételére jogosult kkv-k között az Eximbank konstrukciója nem feltétlenül népszerűbb, már csak azért sem, mert az utóbbi kamata 4 százalék is lehet, szemben az nhp 2,5 százalékos felső korlátjával. A HVG-nek nyilatkozó vezérigazgató-helyettes szerint az OTP igyekszik kihasználni azt a helyzeti előnyét, hogy azokban az országokban, ahol leánybankja van, a bank által meghitelezett magyarországi exportőr vevőjét is tudják finanszírozni.