A bitcoin árfolyama – a múlt heti őrült emelkedés, majd hatalmas zuhanás után – száz dollár körüli szinten stabilizálódni látszott a múlt hét végén és hétfő délelőtt. A múlt héten először 266 dollárra szárnyalt az árfolyama, majd egy időre 65 dollárig is visszazuhant, miután zavarok mutatkoztak a legnagyobb kereskedési platform, a MtGox működésében.
Csak április elejéig zuhant vissza
A furcsa számítógépes valuta – melyet először itt mutattunk be - ezzel kétségtelenül bemutatta, mennyire veszélyes és ingatag, volatilis termékről is van szó, ugyanakkor a lufi kipukkadásáról, sőt szappanbuborékról, az igazság eljöveteléről, a végső összeomlásról, „bitcoin-apokalipszisről” szóló blikkfangos című tudósítások sora – egyelőre – túlzónak bizonyult. A jelenlegi szint ugyanis m,ég mindig az április első napjaiban tapasztatnak felel meg, amit már akkor is sokan rendkívül eltúlzottnak tartottak.
(Forrás: Bitcoincharts.com) |
Eközben a Bitcoin-rendszer a jelek szerint halad valamiféle általános elfogadottság felé. A Bitcoin.de kereskedési oldalt – tőzsdén kívüli bitcoin-kereskedési platformot – működtető Bitcoin Deutschland GmbH még ebben az évben fel szeretné állítani az első német bitcoin-tőzsdét, és ennek érdekében bankokkal kíván együttműködni – nyilatkozta a cég ügyvezetője, Oliver Flaskämper a Wall Street Journal Deutschlandnak.
Mit lép a bürokrácia?
„Közel állunk ahhoz, hogy a Bafinnél kérelmet nyújtsunk be és tárgyalunk bankokkal” – mondta az ügyvezető. Ez pont jól jön a felügyelet szemszögéből is, mert éppen vizsgálja, hogy a cégnek nem lenne-e szüksége engedélyre már eddigi tevékenységéhez is – tudta meg a lap a német pénzügyi felügyelet, a Bafin (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) szóvivőjétől.
A cég két éve működteti Németország egyetlen bitcoin-kereskedelmi oldalát, amely internetes aukciós házakhoz hasonlóan, mint az Ebay, hozza össze egymással a vevőket és az eladókat. (Magyar ügyfelek számára is viszonylag jól használható, mivel Európán belüli – SEPA – átutalásokat fogad.) A cég most elektronikus tőzsdét építene ki, és azért tárgyal a bankokkal, hogy azoknál bitcoinban vezetett számlákat lehessen nyitni.
Náluk van a bitcoinok egy százaléka
Így bankszámláról bankszámlára lehetne a bitcoinokat átvezetni a tőzsdei üzletkötések után. (Ezzel azonban vélhetően elveszne a bitcoin előnyeinek jelentős része, mint a névtelenség, az olcsóság és a gyorsaság. Bár igaz, hogy rendszerint az eddigi bitcoin-tőzsdekezdeményeknél is szükség van bankszámlákra, ha valaki euróért vesz vagy ad el.)
Elképzelt Bitcoin-bankjegy titkos kóddal (Fotó: Wikimedia Commons, Howard Strong) |
A korábban Mark Zuckerberggel a Facebook jogaiért hosszasan pereskedő, végül dollármilliós kifizetést kapó Winklevoss-ikrek dollármilliókat fektettek bitcoinba – írja a Handelsblatt Online. Tyler és Cameron Winklevoss saját bevallása szerint náluk van a piacon levő bitcoin-mennyiség egy százaléka. Ez a 11 millió darabos, eddig kibocsátott összmennyiség alapján 110 ezer darab körül lehet, aminek száz dolláros árfolyammal becsülve – a piaci árak függvényében gyorsan változó – értéke 11 millió dollár körül járhat. (Az ikrek annak idején húszmillió dollárt és Facebook-részesedéseket kaptak a perek nyomán.)
A gaz shortosok dicsérete
A Wall Street Journal Deutschland érdekes véleményt közölt a bitcoin-buborék okairól is. Szerinte azért kerülhetett sor ekkora ármozgásokra, mert a bitcoint egyelőre nem lehet shortolni, azaz nem lehet határidőre eladni, árfolyamesésre játszani. Ha lehetett volna, akkor az árfolyam nem emelkedhetett volna abba a szédítő magasságba, ahol volt, mert az áresésre játszó spekulánsok eladásaikkal fékezték volna az emelkedést. Az esésben pedig, amikor ők pozícióikat zárják, fékezhették volna a zuhanást is.
Sokan, főleg politikusok és szabályozó hatóságok, hajlamosak a hirtelen és nagymértékű tőkepiaci áresésekért a short-spekulánsokat felelőssé tenni. (Erről szólt nemrég a PSZÁF sajtótájékoztatója is, ahol bemutatták, kik shortolják az OTP-részvényeket.) Más vélemények szerint viszont a szerepük éppen hogy pozitív, árkiegyenlítő és forgalomnövelő, stabilizáló hatású.
Ha állam bácsi megment, az üzletnek befellegzik
Megint mások attól félnek, hogy a nagy áringadozások kiváltják azt a reakciót, hogy állam bácsi meg kell mentse a szegény kisbefektetőket a gonosz spekulánsoktól, és betiltja a bitcoint – utal rá a A Wall Street Journal Deutschland. Az ilyen típusú gondolkodásra a politikusok gyakran hajlamosak. A bitcoin decentralizált és névtelenné tehető volta miatt a tiltás viszont komoly nehézségekbe ütközne.
Amellett, hogy a bitcoin elképesztő ármozgásokat mutatott be és rengeteg kockázata van, vannak olyan tulajdonságai is, amelyek éppen a hagyományos pénzügyi rendszer kockázataitól jelentenek védelmet. Névtelensége és decentralizált volta miatt például aligha lehetne rá tranzakciós adót kivetni, mint Magyarországon, vagy nem lehetne egy részét elvenni, amint az a nagy értékű betéteknél Cipruson történik, vagy negatív kamatot bevezetni, mint Svájcban. Ezekről a kedvező tulajdonságokról az Alapblog szerzője írt.