Amint az S&P 500 grafikonján is jól látszik, a múlt évet 2045 ponton záró index 1925 pontig esett, ami 6 százalék. A Nasdaq 5000 pontról 4640-ig zuhant, ez már 7 százalék, a DAX 10 750-ről 9850-ig, ez már 8,5 százalék. A számok beszédesek, tényleg nagy zakóról van szó.
S&P 500 |
A folyamat ugyanakkor nem meglepő, mivel a tavalyi évnek nagyon tetőzés jellege volt. Néhány szektor már esett, de az indexek még csúcsra értek, de azt újra meghaladni nem tudták, hónapokig ott ácsorogtak, majd lejjebb zártak. Logikus, hogy egy ilyen alakzat után néhány befektető és alapkezelő úgy dönt, hogy elhozza a sokéves emelkedő piac nyereségét, csökkenti a részvény kitettséget.
Mi lesz ebből?
Hogy ebből a folytatásban mi következik, az persze több esélyes, konkrét recept, ingyenebéd most sincs. Azt lehet mondani, hogy egy medvepiac, vagyis eső trend valószínűsége ezek után lényegesen nagyobb, mint az elmúlt években. Ezt pedig csak akkor fogjuk látni, ha a trend főbb ismérvei mutatkoznak: nevezetesen alacsonyabb csúcsoknak és alacsonyabb mélypontoknak kell kialakulnia. Az első döntő pont a tavaly augusztusi és októberi mélypontok, ha ezek alá megyünk, akár már van egy rövid távú eső trendünk.
DAX |
Komolyabb trendhez pedig az kell, hogy a 2014 őszi mélypontokat is alulmúlják az indexek. Ezek viszonylag messze vannak, a kérdés feltehetőleg jó darabig nyitott lesz. De akárhogy is lesz, van egy döntő különbség a 2008-as szituációhoz képest. Akkor az egy éve tartó medvepiac ősszel egy teljes összeomlásba torkollott, a piacok napok alatt estek a töredékükre. Ilyen rövid idő alatt ekkora zuhanás még talán 1929-ben sem volt, és feltehetőleg nem is lesz belátható időn belül.
Megvolt az oka
A 2008-as őszi összeomlásnak megvolt a nagyon is konkrét oka. A bankok megteltek ugyanis veszélyes, semmit nem érő értékpapírokkal. Az ingatlanláz során felvett sok jelzáloghitelt a bankok egyszerűen becsomagolták egy alapszerűségbe, ezt értékpapírosították, és rásózták más bankokra. Más kérdés, hogy azok miért vették meg, mit láttak ezekben, de nyilván őket is becsapták, tulajdonképpen egy gigantikus csalás zajlott.
Mikor ez kiderült, mindenki megrémült, a bankok árfolyama közel 0-ig esett, hisz senki nem tudta, melyik banknál van ilyen mérgezett papír, melyiknél nincs. A nagy bukó fedezésére persze el kellett adni minden más értékpapírt is, így azok is nagyot estek. Végül a bizalom teljesen megszűnt, a pénzügyi rendszer megfagyott, így aztán a maradék részvényeket is eldobták. Aztán végül a kormányok és jegybankok megmentették a világot, lassan lecsengett a pánik, de a gazdasági hatások pusztítóak voltak.
Egyszer volt Budán...
Ez még egyszer nem történik meg, legalábbis nem a közeljövőben. Egyszer volt Budán kutyavásár, ugyanezt nem lehet még egyszer eljátszani. A bankok ellenőrzése is sokkal szigorúbb lett, így ilyen jellegű összeomlás nem következik be. Ha lesz is eső trend, az vélhetően olyan lesz, amilyen egy normál medvepiac szokott lenni: nagy ingadozásokkal, alacsonyabb csúcsokkal és mélypontokkal ereszkednek az indexek, ahogy ez 2000 és 2003 között történt.
A világvégét tehát vessük el, vele együtt az 1240 forintos OTP-t, és hasonló extrém árakat, melyeket 7-8 éve láthattunk. A BÉT most amúgy is ellenállóbbnak tűnik, miután az előző időszakban sok szereplő csökkentette magyar kitettségét részben a gazdaságpolitikától való félelmében, részben a piac marginalizálódása miatt. Így a papírok viszonylag stabil kezekben vannak, sőt a Richter egyenesen a létező legszebb bika üzemmódba kapcsolt.