Igen, megvolt a 330 forintos árfolyamcsúcs is, sőt 330,179 az euró/forint eddigi új történelmi rekordja. Az általános elemzői, piaci véleményeket úgy összegezhetjük, hogy a gyengülés oka főleg a feltörekvő piacokkal kapcsolatos nemzetközi félelmek erősödése. Amit az is jelez, hogy a többi térségbeli deviza is gyengül, ha kevésbé is, mint a miénk. (Lásd: Bezzeg a román lejt nem ütik annyira, mint a forintot.)
Ugyanakkor a folyamatot az MNB még könnyedén megállíthatná, kamatemelés nélkül is. Nagy gáz mindenesetre semmiképp sincs, hiszen az árfolyam kevesebb mint egy százalékkal van az eddigi 327,60-as rekord felett. (Lásd még: Öngerjesztő folyamat: mit hoz még magával a gyenge forint?)
A magyar részvényeket viszont nagyon veszik, a BUX index 2,5 százalékkal ment fel. Ebben az is benne lehet, kisebb-nagyobb súllyal, hogy dollárban vagy euróban számolva most olcsóbbak a papírjaink, mint korábban.
Merkel megcsinálja
Az OTP 3,4 százalékkal 10 210 forintra ment fel, a Mol 2,6 százalékkal 2722-re, a Richter két százalékkal 5150-re. A nyertesek listájának elején azonban a Waberer’s áll, öt százalék feletti emelkedéssel.
További árfolyamok itt láthatók
A nagyvilágban is jó volt a hangulat, aminek három oka lehet. A kereskedelmi háborúban végre nem jött újabb rossz hír, az EU-ban megállapodtak a menekültügy szigorításáról, és ezzel a német koalíció felbomlásának is nagyban csökkent az esélye. (Merkel kancellár ráadásul különmegállapodást kötött Spanyolországgal és Görögországgal.)
Jól mentek a bankok
A harmadik faktor, hogy ez volt a negyedév utolsó kereskedési napja, ilyenkor portfólió-átrendezések, pozíció-zárások és egyéb technikai üzletek szokták növelni a forgalmat, esetleg eltéríteni az árakat.
A német DAX 1,1, a francia CAC 0,9, a brit FTSE 100 pedig 0,3 százalékkal emelkedett. A fontosabb amerikai indexek is fél-egy százalék közötti emelkedést mutatnak. Az USA-ban főleg a bankrészvények mentek, de az energiacégeknek is jó napjuk volt. Az olaj egy százalék körüli pluszban van.
Új mélyponton a bitcoin
Az amerikai bankoktól azt remélik a befektetők, hogy ha átmennek a Fed stressz-tesztjén, akkor magasabb osztalékot fizethetnek részvényeseiknek.
Valószínűleg az EU-megállapodásnak köszönhetően az euró nagy emelkedésbe kezdett, 0,9 százalékkal 1,1675-re ugrott az euró/dollár.
Éves mélyponton járt a bitcoin, 4-5 százalék mínuszban, 5800 alá is benézett. Egyelőre az vigasztalhatja a tulajdonosokat, hogy egy éve majdnem pont ennek a fele volt az ára.