A tegnapi csúnya esés után, amit az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások döcögése és a rossz német, francia makroadatok, menedzserindexek váltottak ki, ma enyhe pluszban vannak az európai tőzsdék. Az amerikai határidős indexek is pár ezrelékes pluszt mutatnak, van rá esély, hogy ma pozitív korrekció lesz ott is.
Itthon a BUX index minimális, pár pontos pluszban van. Az OTP stagnál, a Mol, a Telekom és az Opus kisebb mínuszban jár. A Richter 0,9 százalékos emelkedése azonban ezt kompenzálni tudja.
Az Investing.com szerint a piacok ma is a kereskedelmi háború megoldásának reménye és a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kételyek között őrlődnek.
1. MNB-döntés előtt gödörben a forint
Az MNB ma kora délutáni kamatdöntése előtt a forint újabb mélypontot ütött, az euró ára egy rövid időre átlépte a 336 forintos szintet is. Most is csak kevéssel van ez alatt, 335,40-en. Az MNB-től a piac egyébként nem vár jelentős lépéseket, ám a közzéteendő kommentárra és az esedékes inflációs jelentésre nagyon kíváncsiak az elemzők.
A forint, zloty, lej, korona, kuna euróárfolyama, változások százalékban (Tradingview.com) |
Az Erste reggeli kommentárja szerint a piac abban hisz, hogy “a jegybank keresztül fog nézni a gyenge forinton és bizonyos értelemben követi a világ nagy jegybankjait, amelyek az elmúlt hónapokban a lazítás útjára léptek. A lazítás pedig az FX swap állományon keresztül valósulna meg”. Ez pedig nem tenne jót a forint árfolyamának a jelenlegi helyzetben – teszik hozzá.
2. Steven Mnuchin azt üzente
Steven Mnuchin pénzügyminiszter azt mondta, hogy két hét múlva folytatódhatnak az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások. Ez lehet a fő oka annak, hogy ma a tőzsdék hangulata inkább pozitív.
3. Kína nem rohan élénkíteni?
A kínai gazdaságélénkítő lépések sokak szerint legalább annyira fontosak, mint az amerikai vagy európai jegybankok politikája. Yi Gang, a kínai központi bank kormányzója most azt mondta, hogy az országnak nem kell sietnie, hogy tovább ösztönözze a gazdaságát. Annak ellenére mondta ezt, hogy világszerte inkább élénkítés folyik.
A Bloomberg hírlevele azt írja, az Európai Unió Kínai Kereskedelmi Kamarája szerint Kínában az államilag működtetett vállalkozások további károkat okoznak az ország gazdasága számára. Mégpedig azáltal, hogy a magánvállalkozások elől a pénzügyi forrásokat elszívják és az ellátási láncokat károsítják.
4. Koreát nem támadjuk meg, de Iránt…?
Az Egyesült Államoknak jelen pillanatban nincs szándéka bármiféle erőt alkalmazni Észak-Koreával szemben az atommentesítés érdekében - jelentette ki Donald Trump. Az amerikai elnök a Kim Dzsongun észak-koreai vezetővel tervezett találkozója előtt válaszolt egy újságírói kérdésre. (További részletek itt.)
Ugyanakkor Irán körül nem csitulnak a kedélyek. Úgy tűnik, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia az USA mellé állt, ugyanis úgy nyilatkoztak, Irán a felelős a szaúd-arábiai olajkapacitások elleni dróntámadásokért.
5. Thomas Cook: Továbbgyűrűzik?
A Thomas Cook brit utazási iroda csődje sok más céget is érinthet – írta a Bloomberg hírlevele. Lesznek vesztesek és nyertesek is, az utóbbiak közül a TUI AG és az On The Beach Group részvénye már szépen emelkedik. Az olcsó légitársaságok részvényei is emelkedtek. A Webjet ausztrál turisztikai cég viszont sokat veszít a Thomas Cook-al folytatott szoros együttműködése miatt.
(Az utazási iroda csődjének további következményeiről, az utasok hazaszállításáról itt írtunk.)