Az amerikai részvénypiacon csütörtökön bekövetkezett csúnya esés pénteken is folytatódik, annak ellenére, hogy nem volt rossz a várt munkaerő-piaci adat. Ma is elsősorban a korábban nagy nyertes technológiai óriások húzzák vissza az indexeket. A Nasdaq 100 2,3 százalékos mínuszban volt hat órakor, az S&P 500 1,7, a Dow Jones ipari átlag 1,6 százalékkal süllyedt.
Az európai indexeket is lehúzta a rossz amerikai hangulat, a korábbi pluszokból jelentős mínuszba mentek át. A német DAX 1,7 százalékos, francia párja 0,9 százalékos mínuszban végzett. Itthon a BUX index egész nap kerülgette a nullát jelző vonalat, végül sikerült efölött 0,2 százalékkal búcsúznia. Az OTP egy ezrelékkel olcsóbb lett, a Mol egy százalékkal drágább, miközben a Richter 0,3 százalékkal ment fel. A Magyar Telekom 1,4 százalékkal veszített értékéből.
Jó lett a foglalkoztatási adat
A forint nagyot gyengült, az euró egy huszáros rohammal átlépte a 360 forintos szintet, napi maximuma 361,80-nál volt. Most este is 360,90 forint. A dollár ismét erősödésnek indult, az euró/dollár 1,1820. (Olvassa el ezt is: Lassan mászik ki a gödörből a magyar autóipar)
Estek a nemesfémek, gyorsult a kőolaj árának csökkenése is. Három százalék feletti mínuszban van a két fontosabb olajfajta. Ezzel az amerikai WTI 40 dollár alá, az északi-tengeri Brent pedig 43 dollár alá érkezett.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Pedig alapvetően nem érkeztek rossz hírek, a várva várt amerikai munkaerő-piaci adatok szerint a munkanélküliség a júliusi 10,2 százalékról 8,4 százalékra esett.
A közgazdászok 9,8 százalékot jeleztek előre a Reuters szerint. A nem a mezőgazdaságban dolgozók száma ugyanakkor kevésbé nőtt annál, mint ahogy várták. Az adatok valószínűleg hozzájárulnak ahhoz, hogy a Fehér Ház és a Kongresszus ismét felújítsa a megrekedt tárgyalásokat a következő gazdaságsegítő csomagról. Amely arra lenne hivatott, hogy kihúzza a gazdaságot a nagy gazdasági világválság óta legnagyobb recesszióból.
Rázós két hónap jön?
Tegnap az amerikai tőzsdék hónapok óta nem látott mértékű esést szenvedtek, el ez látszik folytatódni ma is. A Reuters szerint intézményi befektetők, alapkezelők figyelmeztettek arra, hogy rázós két hónap kezdődhet a csütörtöki hanyatlással. Az intézményi befektetők visszatértek a nyári vakációból, és újra a potenciális gazdasági buktatókra koncentrálnak. (Délelőtt írtunk arról, hogy az amerikai elnökválasztás miatt is nehéz időszak jöhet a tőzsdén.)
A kereskedők arra törekszenek, hogy megtalálják a technológiai részvények megfelelő értékelését, és felmérjék az amerikai gazdaság egészségi állapotát. Miközben a koronavírus-járvány tombol, és több, mint 180 ezer amerikait megölt. Elsősorban olyan részvények esnek most, amelyek értékeltsége nagyon elszállt, feszítetté vált. Amelyeket túlvettek a befektetők, felhajtva az árat – írja a Bloomberg.
Vállalkozók a rövidebb karanténért
A német ipar is csatlakozott a rövidebb karantént szorgalmazók táborához Németországban.
A nagyobb gazdasági aktivitás érdekében a BDI vállalkozói szervezet támogatja, hogy a vírusfertőzés gyanúja esetén elrendelt karantén csak öt napos legyen. Már csak azért is, mert a termelés megfelelő szintjéhez a német szakemberek külföldi kiutazásaira is szükség van. Például gépek és berendezések üzembe helyezéséhez.
Ezen kívül más intézkedéseket is szorgalmaznak, mint hatékonyabb gyorstesztek bevezetését és jobb koordinációt a többi országgal. “Egy jól működő európai belső piachoz nagy szükség lenne egységes beutazási és karantén-előírásokra a tagállamok között” – idézik a szervezet vezetőjét, Joachim Langot.
Amint délelőtt beszámoltunk róla, egy német virológus javaslata nyomán számos politikus kiállt az öt napos karantén mellett.
Rossz hír az Esmya készítményről
A Richter bejelentette, hogy az Esmya hatóanyaggal kapcsolatban új ajánlás készült. A részvény árfolyamát ez ma nem látszott különösebben befolyásolni, enyhén emelkedett.)
“Miután a Farmakovigilancia Kockázatértékelő Bizottság (PRAC) valamennyi rendelkezésre álló dokumentum elemzését elvégezte a biztonságosság és hatásosság vonatkozásában, az uliprisztál acetát 5mg tartalmú készítmények haszon-kockázat arányát nem tartja kedvezőnek és emiatt a forgalombahozatali engedélyek visszavonását javasolja.” A Richter a CHMPszervezet véglegesítő döntéséig szorosan együttműködik a PRAC munkatársaival a betegek biztonságának szavatolása érdekében – tették hozzá.