A tőzsdéken mintha az oltásokkal kapcsolatos pozitív hírek harcolnának a lezárásokból következő gazdasági pesszimizmussal. Míg tegnap szép emelkedés volt mindenütt a Moderna bejelentése nyomán, és az USA tőzsdéi rekordokat döntögettek, ma Európában szerény, 1-2 ezrelékes indexsüllyedés jellemző. Az amerikai határidős indexek körül az S&P 500 mínuszban, a technológiai Nasdaq 100 futures viszont pluszban van.
Itthon a BUX index nulla körül ingadozik, főleg az OTP 1,4 és a Telekom 0,6 százalékos esése húzza le. A Mol 0,5, a Richter 1,6 százalékos pluszban van. A forint nagyot gyengült, az euró három forinttal 361,70-re ment fel.
MNB és forint
Ma tart kamatdöntő ülést az MNB – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Ezúttal sem várunk módosítást, legkorábban a decemberi ülésen várható bármilyen bejelentés, amikor a friss inflációs jelentés is megjelenik. A forint árfolyamának erősödése és az infláció csillapodása miatt jelenleg nincs lépéskényszerben a jegybank, az egyhetes betéti tender kamatszintjének emelésére sincs szükség – írja a brókercég.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Jelentett a CIG, a NER-é a Rába
A CIG Pannónia 746 millió forint nyereséget jelentett.
Biztosítási díjbevételének hét százalékos növekedése mellett lett nyereséges a CIG Pannónia. A koronavírus járvány egyelőre mérsékelten érezteti hatását a biztosító üzleti eredményén – derül ki a vállalat tőzsdei gyorsjelentéséből.
NER-es hatalomátvétel készül a Rábánál is – írja az Mfor.hu. A december 3-ára összehívott rendkívüli közgyűlésen menesztenék a győri járműipari céget másfél évtizede irányító, ősrábás vezérigazgatót, a helyére a Takarékbank felügyelőbizottságának elnöke kerülne.
Karácsonyi ajándék a Tesla-részvényeseknek
Közel 13 százalékkal ugrik a Tesla a tőzsdén kívüli, nem hivatalos kereskedésben, miután bejelentették, hogy december 21-én reggel bekerül az S&P 500 részvényindexbe. Ebben már régóta reménykedtek a papír rajongói, eddig csalódniuk kellett.
Az USA nyomására a Huawei eladja a Honor okostelefon-márkát. Warren Buffett pedig 276 millió dollár értékben vásárol T-Mobile US részvényeket. (Ez a Deutsche Telekom amerikai leányvállalata.) A botrányos körülmények között a nyáron csődbe ment német fintech-üdvöske, a Wirecard alaptevékenysége a spanyol Banco Santanderé lesz.
A britek már a “Long Covidra” készülnek
Hónapok óta jönnek jelentések arról, hogy a koronavírus-fertőzésen átesettek egy része hetekig, hónapokig szenved a betegség hatásaitól, vagy maradandó károsodásokat szenved. A vírus tehát nemcsak a halálesetek miatt, nemcsak az idősekre veszélyes. A britek készülnek a károk enyhítésére.
Anglia 40 klinikából álló hálózatot épít a koronafertőzések hosszú távú hatásainak kezelésére. A hónap végén el kell kezdeni a munkát - mondja Matt Hancock egészségügyi miniszter. Utalt a "Long Covid" néven ismert hosszú távú tünetekre, például légzési nehézségekre, kimerültségre, izomfájdalmakra és neurológiai problémákra, amelyek még az egészséges és fitt embereket is sújtják. Szerinte sok ezer ilyen eset ismert.
Nem elég az oltás?
A WHO elnöke szerint a vakcina önmagában nem elég a járvány megfékezéséhez.
A Pfizer után a Moderna is bejelentette, hogy 90 százalék feletti hatékonyságú az oltása. A hírre a WHO elnöke, Tedros Adhanom kiemelte, a járvány megfékezéséhez elengedhetetlen, hogy az óvintézkedések továbbra is fennmaradjanak. Az embereket tesztelni és izolálni kell. Hozzátette, a vakcina kiegészíti, és nem helyettesíti a járvány során eddig kidolgozott eszközöket – írta az Equilor Befektetési.
Vallott az Airbnb
Az Airbnb már a pandémiát megelőzően is veszteséges volt, idén pedig csaknem egyharmaddal csökkentek bevételei – derült ki az ingatlanmegosztó társaság hétfőn benyújtott, a tőzsdei kibocsátáshoz előírt dokumentumaiból. (Még nem tűzték ki a tőzsdei bevezetés pontos időpontját.) Az idei harmadik negyedévre szerény, 219 millió dolláros nyereséget tudott kimutatni, de az év kilenc hónapja összességében veszteséges.
A koronavírus kitöréséig az Airbnb jelentős összegeket költött technológiára és marketingre tevékenységének bővítése érdekében. Új programokat, például túrákat, élményeket venne fel kínálatába, amelyeket az utazók a weboldalán foglalhatnak le. Bevétele 2019-ben 32 százalékkal 4,8 milliárd dollárra ugrott, de 674 millió dolláros veszteségről számolt be. Pénzt vesztett 2018-ban és 2017-ben is – foglalta össze az AP. Idén a bevétel 32 százalékkal 2,5 milliárd dollárra csökkent az első kilenc hónapban, mivel az utazók lemondták foglalásaikat a járvány miatt. Májusban 1900 alkalmazottat, vagyis a munkaerő mintegy 25 százalékát leépítették, és csökkentették az alaptevékenységéhez nem kapcsolódó beruházásokat.
Már 2022 a kérdés
A potenciális befektetők számára már az a kérdés, hogy az Airbnb korábbi növekedési pályája 2022-re visszapattan-e a korábbi szintre – írta a Financial Times. A vállalat 30 milliárd dollárhoz közelítő cégértéket próbál elérni a tőzsdén, ami nagyon optimista egy olyan időszakban, amikor a járvány még mindig szinte kontroll nélkül terjed.
Reményt ad, hogy az ágazat problémái ellenére például az Expedia online utazási iroda részvényei csaknem megháromszorozódtak a márciusi mélyponthoz képest, és kissé megelőzték az S&P 500 indet idén. A befektetők abban reménykednek, hogy a 2020-at és 2021 első részét sújtó válság nem tart sokáig – írta a Financial Times.