Az európai tőzsdéken változó intenzitású emelkedést látunk ma. A német DAX 0,4, a francia mutató 1,1 százalékkal megy fel, több más tőzsde azonban csak 1-3 ezrelékes pluszban van, London pedig stagnál. A brit infláció a vártnál valamivel jobb lett, és elég sok gyorsjelentés érkezik, amelyek különböző előjelű meglepetéseket okoznak. A kínai jegybank a kereskedelmi banki likviditást, hitelezést javító intézkedést jelentett be.
Miután tegnap a várt 6,2 százalék helyett 6,4 százalékos lett az éves inflációs adat Amerikában, csapkodni kezdtek a tőzsdék. Végül az S&P 500 index nem ment semerre, a technológiai részvények Nasdaq indexe 0,7 százalékkal emelkedett, az ipari részvények mutatója pedig fél százalékkal csökkent.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal esik, az OTP 1,1 százalékos gyengülése húzza le. Eközben a M és a Telekom 0,1, a Richter 0,5 százalékkal emelkedik. Az Opus kilenc százalékkal süllyed. Két nap szünet után újra forog a Graphisoforint Park, de immáron devizában, 9,84 euró volt az ára.
Jókorát menetelt a devizánk
Nagyot menetelt a forint ezen a héten, az euró este már 377 forint harminc fillér is volt, és ma reggel is elérte egyszer ezt a szintet. Majd kissé felfelé indult az árfolyam, most 379,50 forintot kell adni egy euróért. Így is tavaly május elején járt utoljára ezen a szinten az árfolyam, ami mindenképp nagy pozitívum a forint szempontjából.
Nőttek tegnap kissé az amerikai kamatvárakozások és erősödött a dollár is. Ma a hollandiai földgáz közel négy százalékkal drágul, az olaj viszont egy százalék feletti mértékben esik.
Mitől erősödött ekkorát a forint?
A 13 százalékos alapkamat, valamint a 18 százalékos irányadó kamat erős támaszt nyújt a magyar deviza számára, az amerikai adat pedig nem rontotta el a hangulatot, ahogyan a tegnap reggeli magyar GDP-adat sem – írja a KBC Equitas.
Decemberben a folyó fizetési mérleg hiánya nagyot csökkent, az MNB adatai szerint 694,2 millió euró volt. Ami persze még mindig magas, viszont az előző hónapok 1,6-1,7 milliárd euró körüli értéke után javulásnak tekinthető. Ez szintén segíthette a forintot – teszik hozzá.
Megállapodást kötött a Richter
A Richter és a Mithra Pharmaceuticals bejelentették, hogy megállapodást írtak alá a Donesta, egy postmenopauzás tünetek kezelésére szolgáló termékjelölt forgalmazásáról.
Ez Európára, a FÁK tagállamokra, Latin-Amerikára, Ausztráliára és Új-Zélandra terjed ki. A Mithra 55 millió euró mérföldkőbevételre-jogosult, majd további mérföldkő-bevételek esedékesek az engedélyezési eljáráshoz kapcsolódóan.
Hitelből vesznek részvényeket a kínaiak
Hszi Csin-ping elnök fogyasztásvezérelt gazdasági fellendülésre irányuló törekvése új akadályba ütközött, a kínai polgárok visszaélnek az olcsó fogyasztási hitelekkel – írja az Equilor Befektetési Zrt. A bankok különféle hiteltermékekkel árasztják el a piacot Peking nyomására, hogy olcsó hitelekkel pumpálják fel a világ második legnagyobb gazdaságát. Egyes hitelfelvevők azonban az alacsony kamatlábakat kihasználva ezt jelzáloghitelek előtörlesztésére fordítják, vagy részvényekbe fektetnek.
A hatóságok által tiltott gyakorlat azzal a kockázattal jár, hogy aláássa Peking kísérletét a fogyasztáshoz kötött gazdasági fellendülés megteremtésére, miközben a nemzet megpróbál talpra állni a szigorú zérócovid-politika évei után.
A Brexit után tarol a Bregret
Brit politikusok balról-jobbról, valamint cégvezetők kétnapos titkos tanácskozást tartottak arról, mit lehetne kezdeni azzal a gazdasági és jelentőségbeli lecsúszással, ami a Brexittel Nagy-Britannia nyakába szakadt – írja Vakmajom a Holdblogon. (Regret=megbánni – a szerk.)
Hiszen a negatív következmények mára egyre nyilvánvalóbbak, kisebb a gazdasági növekedés, magasabb a költségvetési hiány, magasabbak az adók és zsugorodik a globális befolyás. Olyannyira, hogy mára a választók többsége is tévedésnek tartja a Brexitet, 57 százalék szerint rossz döntés volt, és már csak 43 százalék tartja jónak.
Visszacsinálni egyik nagy párt sem akarja/tudja, mert az milyen “pofáraesés” lenne… ez nincs a realitások között. Marad a kárenyhítés üzemmód.
Paris Hilton és a szerelem a metaverzumban
A “metaverzum királynőjének” titulált Paris Hilton, “valóságshow-sztár, társasági hölgy és metaverzum- vállalkozó” egy hónapig tartó randijátékot indított a The Sandboxban. A “Parislandben”, az ő virtuális trópusi szigetén hat idegen teljesít küldetéseket, és választ (ha úgy adódik, végül valós) társat.
Lesznek minijátékok, például jegygyűrű és ruhák vásárlása, egy hajótörött megmentése, a Love Burger titkos összetevőjének felfedezése, és persze az egyetlen igaz szerelmed megtalálása – írja a Coinmarketcap.
Az üzlet benne, hogy a The Sandbox SAND tokenjeivel lehet vásárolni közben dolgokat, például rejtélyes Paris Hilton NFT-ket, emléktárgyakat és “Mystery Boxokat”. (Mint például egymásba fonódó szerelmi gyűrű NFT-k, 190 darab 36,50 dolláros darabáron.)
Sztárok a virtuális világokban
Paris Hilton augusztusban indította el a Parisland-et a The Sandbox Polygon-blokklánc alapú metaverzumában. A Roblox Paris Hilton World pedig 2021 végére datálódik.
A The Sandboxban Tony Hawk tavaly júliusban építette fel “a világ legnagyobb metaverzum-gördeszkaparkját”. Ott van többek között Snoop Dogg Snoopverse-e és a Warner Music Group zenei vidámparkja és virtuális koncerthelyszíne.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.