Az európai tőzsdék nulla körül billegnek ma, a német DAX 0,2 százalékos pluszban van, Párizs és London stagnál. Az amerikai határidős indexek 0,2-0,4 százalékkal mennek fel, de a befektetők leginkább kivárnak a délutáni fontos amerikai inflációs adat előtt. Főleg a technológiai papírok Nasdaq indexe zárt csökkenéssel kedden, miután a Micron Technology lehangoló előrejelzése lehúzta a chipgyártókat és más tech-részvényeket is.
Itthon a BUX index viszont 1,8 százalékkal ugrik, ledolgozva annak nagyobb részét, amit kedden elveszített, elsősorban az orosz olajszállítások leállásáról szóló hírek hatására. Az enyhülés jeleire az OTP 3,1, a Mol 3,3 százalékkal ugrik, a Richter 0,2 és a Telekom 1,0 százalékkal javít.
Tegnap este jelentett a Telekom (lásd lejjebb), holnap hajnalban pedig az OTP következik.
Nagyot esett a forint az olajos hírekre
A vártnál magasabb inflációs adat még nem sokat rontott a forinton tegnap, ám amikor kora délután kiderült, hogy már napok óta nem érkezik olaj a Barátság vezetéken, megugrott az euró ára. Ma még tovább száguldott, így már közel öt forinttal drágább is a tegnap estinél, és átlépte a 401 forintos határt.
Ám miután az olajszállítások problémája késő délelőtt már megoldódni látszik, az euró/forint is visszatért 400 alá (lásd a kapcsolódó cikket). Jelenleg pedig, kevéssel dél előtt 399,20. De hétfőn még 392 közelében is volt az árfolyam.
Egyébként a vártnál magasabbak lettek az amerikai olajkészletek, az olaj csekély mínuszban van. A Brent 96,0, a WTI 90,3 dollár.
Szándékos vagy véletlen volt a Barátság szüneteltetése?
Nem világos, hogy itt mindössze elszámolási vita van, vagy esetleg tartósan leáll a vezeték az orosz vagy az ukrán fél lépése és szándéka miatt – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ha az utóbbi eset áll fenn, akkor a Mol nagyon nehéz helyzetben van.
A pozsonyi és a százhalombattai finomítók nagyrészt (száz, illetve 70 százalékban) orosz kőolajat dolgoznak fel.
Kiemelten fontos adat érkezik ma
A befektetők a ma délután érkező amerikai inflációs adatokat várják, amelyek ha magasak lesznek, arra késztethetik a Federal Reserve-t, hogy tovább szigorítsa az infláció megfékezésére tett erőfeszítéseit. Azaz erősebben emelje a kamatszintet. Egy alacsonyabb infláció viszont várhatóan megkönnyebbülést hozna a részvénypiacnak.
A Bloomberg konszenzusa szerint az éves infláció 9,1 százalékról 8,7 százalékra csökkenhetett, a maginfláció viszont 5,9 százalékról 6,1 százalékra emelkedhetett júliusban – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Vártnál jobb eredmények a Telekomnál
A tegnap esti jelentés alapján jó lett a Magyar Telekom eredménye az Erste Befektetési Zrt. szerint, 10,6 milliárd forint nettó eredményről adott számot.
Ez ugyan majdnem 22 százalékos visszaesés éves összehasonlításban, de így is magasabb, mint a piac által várt kilencmilliárd forint.
A visszaesés elsődleges oka az első félévre esedékes 12,4 milliárd forintnyi extra adó. A vártnál jobb eredmény pedig a „dübörgő” értékesítésnek köszönhető, az eszközök és az adatforgalom terén.
A bevételek éves alapon a várakozásainkhoz és az elemzői konszenzushoz képest is erősebben növekedtek – írta a KBC Equitas.
Elon Musk sok Teslát adott el
Nagy mennyiségben adott el Tesla-részvényeket Elon Musk, 6,9 milliárd dollárért.
Ez a milliárdos eddigi legnagyobb eladása – alig néhány hónappal azután, hogy bejelentette, nem tervez több részvényt eladni – írta az Equilor.
Musk a Twitteren azt mondta, el akarja kerülni a részvényeinek utolsó pillanatban történő eladását arra az esetre, ha kénytelen lenne folytatni a Twitterrel kötött megállapodását.
Betiltottak egy milliárdos kriptóplatformot
Második napja süllyednek az árfolyamok a kriptodeviza-piacon. A Tornado Cash érméje viszont két nap alatt 44 százalékot zuhant.
Az amerikai pénzügyminisztérium sajtóközleményt adott ki, amely szerint a Tornado Cash titkosított platformot több mint hétmilliárd dollár értékű kriptoeszköz tisztára mosására használták 2019-es létrehozása óta. Ezért szankciós listára helyezték, gyakorlatilag betiltották az USA-ban.
Bár a hétmilliárd dolláros állítás szakemberek szerint nagy túlzás, és a pénzek nagyobb része legális volt, csak a tulajdonosuk meg akarta őrizni a magánszféráját, nem meglepő, hogy a pénzügyminisztérium ilyen álláspontra helyezkedik. Gyakorlatilag minden DeFi-hacker a Tornado-n keresztül mosta tisztára a bevételeit az utóbbi időben, köztük a hírhedt észak-koreai bűnözői csoportok is. Független becslések szerint is több mint egymilliárd dollárnyi lopott pénzt mostak tisztára a protokollon keresztül az elmúlt évben.
A Tornado Cash csak a kriptóháború kezdete?
A lépés után a Circle cég is zárolta a Tornado-nál elhelyezett, dollárhoz kötött USDC stabilérméket. Sokan attól tartanak, hogy a hatósági fellépés egy nagyobb, a kriptodeviza-piac ellen irányuló kampány első lépcsője, a “kriptó-háborúk” kezdete, amire egyesek már régóta számítanak.
Mások arra hívják fel a figyelmet, hogy a hasonló titkosított rendszerek igen pozitív, sőt nemes célokat is szolgálhatnak, mint elnyomott népek, szervezetek támogatása.
A Tornado Cash-t használtam, hogy Ukrajnában adakozzak – mondta például az oroszországi születésű Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.