6p

A várakozásoknál jóval magasabb hazai infláció nem tett jót a magyar eszközöknek, az OTP visszasüllyedt 9000 alá, a forint is gyengül. Az európai tőzsdeindexek kissé süllyednek, de Amerika pluszban nyithat. Kirúzsozott malachoz hasonlította az ESG-befektetéseket az amerikai sztáralapkezelő, az ország iránti bizalom megrendülésétől óv a magyar menedzser.

Az európai tőzsdéken nincs túl jó hangulat, a német index 0,6, a francia 0,2 százalékkal esik, a brit stagnál. Szerdán fontos amerikai inflációs adat érkezik, erre készülve óvatosnak látszanak a befektetők. Az amerikai határidős indexek viszont szerény pluszban állnak.

Lefelé is vezet az OTP

Itthon a BUX-index is egy százalék körüli mínuszban van, az OTP, amely eddig az emelkedést vezette, most három százalékos eséssel tűnik ki. Így nemrég pár forinttal, 9000 alá is benézett. A Mol 0,6, a Richter 0,1, a kamatok emelkedésére érzékenyebb Telekom 1,5 százalékkal süllyedt. Csütörtökön reggel jön az OTP, kedden este a Telekom jelentése.

Árfolyam

Az olaj ára egy százalék körüli mínuszban van, talán mert állítólag előrelépés várható az iráni atomalkuról folyó tárgyalásokban. Drágulnak egyes ipari fémek, mint a réz és az alumínium.

Brutális magyar infláció

Csak enyhe forintgyengülést váltott ki a ma reggel érkezett magas inflációs adat, az euró 395 forint, egy forinttal drágább, mint tegnap este. Pedig a híroldalak szuperlatívuszokban beszélnek a júliusi fogyasztóiár-indexről, például brutálisnak nevezik. A magas infláció persze magasabb kamatot jelenthet, az pedig többnyire erősíti a devizákat, így valójában akár erősödhetne is a forint erre a hírre.

Másrészt pedig a 13,7 százalékos év/év alapú áremelkedés az élelmiszerek napi szinten tapasztalható árrobbanása alapján nem is annyira meglepő. Lásd például árkosár-felmérésünket:

Az új adat alapján úgy tűnik, erősen növekednek a jövőre vonatkozó inflációs és kamatvárakozások is. Az első reakciók egyike alapján egy nagybank már 2023-ra is tíz százalék feletti pénzromlást vár.

Pedig még csak most jön a rezsidémon

A 13,7 százalék messze meghaladta a 13 százalékos elemzői konszenzust. A rezsiemelés előtti utolsó inflációs adatot láthattuk, kérdés, hogy hogyan reagál majd a lakosság és a vállalati szféra a hirtelen megugró számokra – írja Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az infláció további emelkedése és az ársapkák későbbi esetleges szűkítése miatt az MNB nem térhet le a szigorítás útjáról. Pedig a régiós jegybankok már kezdik levenni a lábukat a fékről teszi hozzá.

A rezsinövelő intézkedések és a benzinársapka módosítása több mint három százalékkal is megemelhetik a hazai árindexet, amivel beérhetjük a környező országokat. Így az Amundi szerint 17,5 százalékon tetőzhet a fogyasztói árindex októberben, de decemberben is 17 százalék környékén ragadhat a mutató.

Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com
Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com

Húsz százalékos infláció is jöhet?

A jelenlegi periódusban ilyen nagymértékű havi inflációs ugrást (+2,3 százalék) még nem láttunk – írta az Erste Befektetési Zrt. A 16,7 százalékos maginfláció sem kecsegtet túl sok jóval, ekkora utoljára 1997-ben volt.

Ráadásul a rezsicsökkentés elengedéséből származó három százalékpontos ugrás még előttünk van. Valahol 16-17 százalék fölött tetőzhet, de lehet, hogy eléri akár a 20 százalékot is.

A magyar alapkamat szerintük elmarad majd az inflációs csúcstól, talán 14-16 százalék között tetőzhet.

Mitől mennek felfelé az amerikai tőzsdék?

Miért megy fel a tőzsde, ha oly sok rossz hír érkezett? Például jó volt a lassan záruló gyorsjelentési szezon, sok volt a pozitív meglepetés. Pénteken a meglepően jó amerikai foglalkoztatási adat átmenetileg lelombozta a befektetőket, mert emiatt a Fed bátrabban emelheti a kamatokat. De nem volt nagy esés, csak kisebb. Ezzel az erős munkaerőpiaccal viszont a recessziós félelmek is csökkentek, ami pedig jó a tőzséknek.

Online kereskedés. Pixabay.com
Online kereskedés. Pixabay.com

Joe Biden úgynevezett inflációcsökkentő törvénye, amelyet a szenátus a hétvégén megszavazott, jó hatással lehet a gazdaságra, még ha jóval kisebb is annál, mint ahogyan eredetileg tervezték. Mások abban bíznak, hogy hosszabb távon a katonai kiadások növekedése is gazdaságélénkítő hatású lehet.

Jön az amerikai inflációs adat is

Szerdán fontos amerikai adat érkezik, a közgazdászok várakozásai szerint a fogyasztóiár-index némileg süllyedhetett az üzemanyagárak csökkenésének köszönhetően. A becslések szerint éves szinten 8,7 százalékos növekedés várható, szemben a júniusi 9,1 százalékkal.

Mol-céláremelés érkezett

Emelt a korábbi Mol-célárán a Santander Biuro Maklerskie elemzője, 3100 forintról 3400 forintra – írta a KBC Equitas. Továbbra is eladásra ajánlja a részvényt rövid távon, míg hosszabb távon nézve semleges a Mollal kapcsolatban.

Amikor meginog az országba vetett hit

Általában a normális mederben haladó politikának nincs komoly hosszú távú hatása a devizaárfolyamokra, de Magyarország esetén a teljes sztori arra épül, hogy az ország az EU integráns tagja. Ha attól lehet tartani, hogy kiesik az EU-ból, vagy ebbe az irányba mozog, akkor a befektetők fejében teljesen át kell írni, hogy mi lesz itt a következő években – mondta Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő portfóliómenedzsere egy interjúban.

A Magyarországba vetett teljes hit kezd meginogni, és ez borzasztóan veszélyes, könnyen gazdasági tragédiához vezethet. Ugyanakkor még az EU-s támogatások megléte mellett is elengedhetetlenek a kormányzati megszorítások és a jegybanki szigorítás.

A szakember azonban alapjában magyar kötvényeket is tart tíz százalék körüli hozammal, és jó befektetésnek tartja az inflációkövető lakossági kötvényeket, valamint a görög bankrészvényeket.

Cathie Wood és a kirúzsozott malacok

Az amerikai sztáralapkezelő, Cathie Wood szerint recesszióban vagyunk, mert két egymás utáni negyedévben zsugorodott a gazdaság, de kitart amellett, hogy a defláció nagyobb veszély, mint az infláció – írja a SeekingAlpha. Ezt jelzi az arany ára is, amely a magas infláció ellenére 2020 augusztusa óta sávozik, és most is e sáv alján vagyunk. Szerinte az ESG-téma teljesen kiszabadult az ellenőrzés alól.

Rengeteg rúzst kentek a malacra, és így alapvetően bármilyen portfóliót ESG-ként reklámoztak. A tőkeallokáció szélsőséges mértékben eltorzult emiatt mondta.

A technológiai részvényekre szakosodott ARK Invest 25,1 milliárd dollárt kezel ETF-ekben. Júliusban nyolc hónapos veszteségsorozat után végre pozitív hozamot ért el.

AutoWallis-részvényeket osztottak

Teljesültek az AutoWallis 2019-ben indított, a hároméves Munkavállalói Résztulajdonosi Programjában (MRP) meghatározott elvárások. Így az abban részt vevő, többségében több mint 15 éve a csoportnál dolgozó 23 kulcsmenedzser összesen 3,3 millió részvényt kapott – közölte a cég. (Ez mai árfolyamon nagyjából 297 millió forint.)

Még 2021-ben egy hasonló programban a résztvevő tisztségviselők összesen 16,6 millió darab részvényre váltak jogosulttá (ezek mai ára mintegy 1,494 milliárd forint.) A cég saját tőkéje tavaly 24,3 milliárd forint volt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24350 24130 24470 +1,04% 0 0 14 372 246 360 HUF 2025-01-31 17:13:29
MOL 2878 2876 2890 +0,07% 0 0 749 792 720 HUF 2025-01-31 17:05:27
MTELEKOM 1386 1386 1432 -2,26% 0 0 1 237 158 180 HUF 2025-01-31 17:09:48
RICHTER 10180 10150 10340 +0,20% 0 0 6 245 951 180 HUF 2025-01-31 17:09:45
OPUS 542 540 547 -0,91% 0 0 88 811 648 HUF 2025-01-31 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Olyan magasra ért az OTP, mint még soha
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 19:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 241,79 pontos, 0,28 százalékos emelkedéssel 85 492,62 ponton zárt pénteken. Az OTP történelmi csúcsra ért.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyra görbül a szája, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 19:09
A kis mosoly is mosoly.
Részvény / Deviza / Áru Tizennégy havi csúcson a gázár, új készülékeket tervez az Apple
Eidenpenz József | 2025. január 31. 12:32
A részvénytőzsdék inkább kivárnak a fontos amerikai adat előtt, több akció van viszont az árupiacon a földgáz és a nemesfémek terén. A BUX is emelkedik, a forint viszont markánsan gyengült. Új készülékeket tervez az Apple, stabilan százezer dollár felett a bitcoin, csúcson az arany.
Részvény / Deviza / Áru Ha alacsony a vérnyomása, csak pillantson rá az euró árfolyamára!
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 07:38
Kávé helyett is megteszi.
Részvény / Deviza / Áru Elintézte a forint, hogy örülhessen a pénzváltónál
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 18:25
Erősödött a forint csütörtökön a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Kellemetlen napja volt a Richter és Magyar Telekom papírok tulajdonosainak
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 17:33
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 257,41 pontos, 0,3 százalékos emelkedéssel 85 250,83 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Leszkanderozza a forint az eurót – és egy délutáni döntés még inkább a kezére játszhat
Csabai Károly | 2025. január 30. 12:36
A hazai fizetőeszköz tartja az MNB szigorú vezetői üzenetekkel kommentált keddi kamatdöntése utáni erősödését. Az eurót például a 407-es szinthez közel tartja, s ha az EKB tényleg kamatot vág, az csökkentheti az uniós pénz vonzerejét Az enyhén pozitív nemzetközi tőzsdei hangulatból Budapest csütörtök délelőtt nem tudott profitálni, az OTP például stagnált, a Telekom és a Richter esett, csak a Mol mentette meg a mundér becsületét. Az arany-, a gáz- és a kriptóárfolyamok felfelé, az olajjegyzések viszont lefelé tartottak.
Részvény / Deviza / Áru Ma sem fognak összeölelkezni az emberek a pénzváltók előtt
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 07:23
De meleg teát sem kell osztogatni a sokkos állapotba kerülteknek. Így kezdte a csütörtököt a forint.
Részvény / Deviza / Áru Fekete pálya: kéthavi csúcsról csúszott le a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 29. 18:48
Svájci frankhoz ugyan valamivel olcsóbban lehet most hozzájutni, de a dollárral és az euróval szemben gyengült a magyar deviza szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Már senki se aggódik a kínai AI vagy Donald Trump miatt?
Privátbankár.hu | 2025. január 29. 18:28
Jó hangulatú kereskedési napot zárt Európa, a BUX kis emelkedéssel a középmezőnyben zárt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG