A hétfő reggeli csúnya mínuszok már hétfő estére eltűntek a tőzsdéken, és emelkedésbe mentek át. Az amerikai indexek egy százalék fölötti pluszban zártak. Ma is folytatódik a jó hangulat Európában, két-három százalékos pluszban vannak a vezető mutatók. Amerikai határidős S&P 500 további egy százalék körüli pluszban van, a Dow Jones ipari átlag pedig 1,7 százalékkal van feljebb a hivatalos kereskedési időn kívül.
A német DAX index ismét átlépte a 12 ezer pontot, a hazai BUX pedig a 38 ezret. Tőzsdeindexünk 1,9 százalékos pluszban van, az OTP 11 800 forint, ami 2,9 százalékos ugrást jelent. A Richter 1,1, a Mol 0,6, a Magyar Telekom pedig 0,7 százalékkal megy fel.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint is erősödik, 345,70 az euró, ami 40 Filléres csökkenést jelent. Az olaj másfél-két százalékos pluszban mozog, a befektetők úgy vélik, hogy az OPEC kartell végre szigorúbban elvárja majd tagjaitól a korábban elhatározott kitermelési korlátozások betartását. Pluszban járnak a nemesfémek is.
Lefordult a 30 napos mozgóátlagról az EUR/HUF kurzus tegnap a kedvezőbbre forduló piaci hangulat közepette, ma reggel már 345,5 forinton tartózkodik az árfolyam. Ezzel a kurzus folytathatja útját a 200 napos mozgóátlag irányába 340 forint környékén – írta az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevele.
1. Megtámasztotta a részvénypiacokat a Fed
Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED tegnap este bejelentést tett, amely szerint egyedi vállalati kötvények vásárlását kezdi meg. A szervezet eddig csak vállalati kötvényeket tartalmazó ETF-et, azaz tőzsdén kereskedett alapot vásárolt. A Fed 750 milliárd dollár értékben fog vállalati kötvényeket venni. Ez már tegnap este is jelentős segítséget jelentett az amerikai tőzsde számára, és ennek hatását tapasztaljuk főleg ma is a tőkepiacokon.
A Fed után reggel a japán jegybank is hasonló lépéseket jelentett be. Az EKB egyik vezető tisztségviselője pedig sürgette az Európai Uniós kormányokat, hogy további fiskális lépésekkel élénkítsék kontinensünk gazdaságát.
2. Trump fejlesztené az infrastruktúrát
Emellett a hírek szerint a Trump-adminisztráció újabb gazdaságélénkítő program elindítását tervezi, amelynek értéke egymilliárd dollár körüli. Infrastruktúrafejlesztésen keresztül fejtené ki a hatását. A hagyományos útépítésen, hídépítésen kívül szó van az 5G mobilinternet fejlesztéséről és a vidéki széles sávú internet-elérés kiépítéséről is.
3. Kísért a második hullám réme
Már múlt csütörtökön is jelentős tőzsdei zuhanást okozott egyes országokban a vírusstatisztikák jelentős romlása. Bár a tőzsdék azóta magukhoz tértek, a statisztikák valójában nem javultak. A Bloomberg szerint a fertőzések száma továbbra is emelkedik az Amerikai Egyesült Államok egyes részein. Ilyenek Texas, Florida, Arizona, Oregon és még sokan mások.
A vállalatoknak pedig az a problémája, hogy nem tudják beszerezni a megfelelő védőöltözéket a munkavállalóik számára. Így azok nem tudnak visszatérni dolgozni.
4. Örökre elveszett állásokkal ijesztgetnek
Arról is cikkeznek ma, hogy több millió, a koronavírus-járvány miatt elveszített állás az Amerikai Egyesült Államokban végleg veszendőbe mehet. A vállalatok kihasználják az alkalmat az átszervezésekre, hatékonyságnövelésekre, racionalizálásra, automatizálásra, és így munkahelyeket spórolnak meg.
Egy május közepén készült tanulmány szerint az Amerikában elveszett állások 42 százaléka is végleg eltűnhet – írta a Yahoo a Chicagói Egyetemre hivatkozva. Az utóbbi hónapokban 36 millió ember veszítette el az állását az USA-ban.
5. A pokol kutyája nem adja fel
A névválasztás miatt a német sajtó által epésen a pokol kutyájának nevezett Cerberus nevű pénzügyi befektető növeli a nyomást a Commerzbank vezetésén – írta a német N-tv.de. A nagybefektető alapos változásokat szeretne a bank vezetésében, valamint a bank operatív és stratégiai irányvonalában, úgymond “az összes részvényes javára”. A befektető azt panaszolja, hogy a Commerzbank már tartósan sikertelen, szinte az összes eredményességi mutatója gyenge, ami súlyos problémákra utal. A múlt héten a Cerberus két pozíciót követelt a pénzintézet felügyelőbizottságában. Ezt azonban a testület vezetője visszautasította.
6. Csúnyán néz ki a svájci gazdaság
Svájc is eléggé megszenvedte a koronavírus-válságot, és a kormány évtizedek óta nem látott gazdasági visszaesésre számít erre az évre. A kormány mellett működő gazdasági testület a GDP 6,2 százalékos zsugorodásával kalkulál idén.
7. Még több volt a brit munkanélküli, mint hitték
A brit hatóságok felfelé módosították az áprilisi munkanélküliségre vonatkozó korábbi becsléseket. A korábbi 856 500 fő helyett most egymillió 32 ezer új munkanélküli kérelmet vettek számba. Az előzetes adatok alapján egyébként májusban ez a szám még mindig 528 900 fő volt.