A reggeli japán Tankan-jelentés meglepően rossz képet festett a szigetország gazdaságáról, amit a Nikkei 225 index három százalékos eséssel honorált. Hong Kongban is estek az árak, és ugyan Kínában inkább stagnáltak a tőzsdeindexek, az európai tőzsdéken rossz hangulatban indult a nap. Az olaj árának esése is tovább rontott a helyzeten.
Az európai tőzsdék nap közben két százalék körüli mínuszban is jártak, a nap végére is csak kissé javítottak. Az EuroStoxx 600 index 1,3 százalékkal esett, a DAX 1,7, a londoni mutató csak 0,5 százalékkal ment le. Az USA tőzsdéi is mínuszban kezdtek, de este hat órára már ,0,2-0,3 százalékos pluszra váltottak.
Megint 313 közelében az euró
Budapesten kisebb volt az esés, a BUX 0,5 százalékkal süllyedt. A Mol 1,4 százalékos esése 16 355 forintra vitte le a papírt, az OTP viszont végül csak 0,1 százalékkal 6920-ra süllyedt, de volt nap közben egy százalékos mínuszban is. A Richter 0,8 százalékkal 5458 forintra esett. A Magyar Telekom viszont drágult, 0,7 százalékkal, három forinttal 459-re, de volt 462 forint is.
A forint kissé erősebb lett, 313,30 forint volt az euró. A dollár gyengült, tartósan 1,14 fölött járt az euróhoz képest, jenben kifejezve pedig 112 alá is benézett egy rövid időre az árfolyama. Az ingadozások azonban nagyon nagyok voltak.
Szabadesésben az olaj, az ezüst
A tőkepiacokat ugyanis jól megrángatta a késő délután az USA-ban publikált foglalkoztatási adat, amely valamivel jobb lett a vártnál. A különbség ugyan csak mintegy tízezer ember, ami egy 300 milliós országban nem nagy tétel, de máris azt találgatták mindenütt, hogy ezzel megint nőtt-e az amerikai kamatemelés esélye.
Az olaj nap közben is gyengülgetett, de az említett adat közzététele után gyorsult az esés, 3-4 százalékos mínusz alakult ki. A WTI 37, a Brent 39 dollár alá zuhant, de a kamatmizéria miatt erősen esett az arany és az ezüst ára is.
Acélipari fúzió készül
Az USA-ban több mint két százalékkal drágult az új modellt bemutató Tesla részvénye. A négy nagy internetes óriás üdvöske, a FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) minden tagja a nyertesek táborát gyarapította. A Thyssenkrupp nyolc százalékos pluszban is volt, mivel az indiai Tata konszern fúziós ajánlatot tett.
A KBC Equitas szerint 7900 forintra emelte az OTP-re vonatkozó célárát az HSBC elemzője, amivel a legoptimistábbá vált a Bloomberg elemzői konszenzusában. „Az ajánlás természetesen vétel, és a célár közel 15 százalékos felértékelődést jelentene a tegnapi záróárhoz képest” - írták hírlevelükben.
Kitört a Telekom
Az Erste technikai elemzése szerint a Magyar Telekomnak sikerült új csúcsra kapaszkodnia, miután három napja emelkedik. „A következő ellenállás 465 forintnál húzódik, felette pedig 500 forintnál található megálló. A távközlési papír február közepétől közel egy hónapon keresztül száguldott, amelyet oldalazás követett. Ebből a sávból sikerült kitörnie felfelé az árfolyamnak, és közel két éves maximumra kapaszkodnia. A grafikonon kirajzolódott egy zászló alakzat, amelyből az 500 forintos célárfolyam adódik” - írja a cég.
Az Equilor szerint ma hajnalban tette közzé a japán jegybank Tankan-jelentésében az összes index értéke negatív meglepetést okozott. A jelentés elrontotta a nemzetközi befektetői hangulatot. Ugyanakkor mindkét ma hajnalban közzétett, márciusi kínai BMI kedvezőbb lett a vártnál.