Sok olyan program van az androidos készülékek áruházában (Play Store), amely valamilyen szempontból segítséget nyújt a kisbefektetőknek, magyarul is, más nyelveken is. Ezek egy része akkor nyújtja teljes szolgáltatás-palettáját, amikor a felhasználó valamely bank, brókercég vagy más intézmény ügyfeleként jelszóval lép be, ekkor kereskedni is lehet velük.
De még ezeknek is vannak ingyenes, kipróbálásra való, információs funkciói, mások pedig eleve ilyen céllal jöttek létre. Érdemes lehet tehát sokat kipróbálni, ha van rá időnk. (Azután amelyiket nem használjuk, törölni a fő memóriaterületről, mert a legtöbbjük sajnos nem hajlandó mégoly gyors SD-kártyánkra sem feltelepülni.)
1. „Mobil pénzügyi felügyelet”
Az állam nem éppen a felhasználóbarát informatikai megoldásairól híres (amint azt az szja-bevallások kapcsán is kifejtettük). Az MNB „Mobil pénzügyi felügyelet” című alkalmazása is inkább erre példa. Ugyanazokat a hivatali és jogi bikkfanyelven megírt, unalmas és az átlagember számára érthetetlen közleményeket tartalmazza, mint a felügyeleti szerv honlapja is.
Pozitívumnak látszik, hogy van benne egy kereső a piaci szereplők leinformálására. Nosza, próbáljuk ki a Quaestor szóra, húsz találatot is kapunk, nagyobb része befektetési alap. A Quaestor Hrurira Kft.-ről viszont (amely azt a rengeteg nem létező kötvényt bocsátotta ki) legalább kiderül, hogy csődeljárás alatt áll.
Feltehetjük kérdéseinket is, vagy bejelenthetünk valamilyen gyanús céget, feltéve, ha bepötyögünk egy halom adatot magunkról, ami mobileszközön nagyon kényelmetlen. Így ez az alkalmazás inkább az ellenpéldák számát gazdagítja…
2. OTP Bank Smartbróker
Az ingyenes brókeralkalmazások jogi okokból csak 15 perccel késleltetett adatokat tudnak szolgáltatni. Így van ez az OTP-nél is, amire fel is hívják a figyelmet. Szimpatikus, hogy a kevésbé ismert, nem olyan nagy forgalmú magyar részvényeket is könnyen meg lehet nézni, vagy hogy az euró/forint mindjárt az élen szerepel az árfolyamok listáján.
Igen részletes hírfolyamot is kapunk, az ingyenes verzióban is. Amit hiányolni lehet belőle, azok a külföldi értékpapírok – bár arra végül is van ezer külföldi app.
3. Erste Market
Az Erste programja eléggé demószerű, sok hír mellé csak egy pár részvényről és devizáról ad árfolyamot. Amit másutt nem láttunk, benne vannak viszont az Erste-alapcsalád tagjainak árfolyamai.
4. Equitas Mobil
Természetesen az KBC Equitas mobilalkalmazása is demóverzió, de eléggé bőkezű. Eljuthatunk benne egészen a részvény vételárának megadásáig, persze az értékpapírt csak akkor vehetjük meg, ha ügyfélként bejelentkeztünk.
De vannak benne bőven árfolyamok, grafikonok, és a figyelt értékpapírok, indexek körét a demóverzióban is bővíthetjük. Itt a hírekből van kevesebb, azok is a cég saját elemzései.
5. Mobilkincstár
A Magyar Államkincstár alkalmazása többek között azzal kezdi, mi az az állampapír, majd a Kincstár weboldalán is látható, helyenként több hetes hirdetményekkel folytatja. Az állampapírok hozamai azonban kedvezőek, az állampapírokba megy is sok-sok lakossági pénz, az alkalmazásban pedig van „árfolyamok” menüpont. Miért is ne használnánk?
Azért, mert szinte használhatatlan. A babakötvényekkel kezdi, amit csak a kicsiknek vehetünk, majd folytatja a diszkont kincstárjegyekkel, amelyek első hozama (például 3,4 százalék) nem az eladási, hanem a vételi hozamot jelenti, amely mellett megveszik tőlünk.
Ezt a papírt valójában csak évi 1,0 százalékos hozammal árulják, de ezt a laikus nem biztos, hogy tudja. Vagy a Prémium államkötvényeknél (PMÁK) például nem derül ki, melyik kapható még, és melyik nem. Az app legalábbis fapados, itt is csak a weboldal egy részét csomagolták át kicsit mobilos felületre, átérzés nélkül.
6. Én Pénz-M vagy Zsebpénz-M vagy M(y)oney?
Idegen nyelvű androidunkon nem sikerült eldönteni, hogyan is hívják az MNB másik alkalmazását, amelyen megismerkedhetünk a magyar bankjegyekkel, azok biztonsági elemeivel. Sérült bankjegyekről, hamisítvány-gyanús bankjegyekről is vannak benne infók, érdekességek.
Bónuszként, ha nem értenénk a Photoshop-hoz, bankjegyekre varázsolhatjuk saját arcunkat. Érdekes interaktív kézikönyv, de túl sokáig nem tartanánk a kütyünkön.
7. Mobil Broker (Random Capital)
Randoméknál a demo gomb megnyomásával lehet bejelentkezés nélkül belépni. Bő tucatnyi index, részvényárfolyam és euró/forint, dollár/forint kedvéért lehet érdemes nézegetni, ezek köre nem bővíthető.
8. MNB Árfolyamok
Még egy MNB-alkalmazás, amely csak devizaárfolyamokat szolgáltat. (Itt is valami gond lehet a névadással, nálunk „Titanium App Module” néven jelenik meg.) Sajnos csak a hivatalos középárfolyamot, amely egyetlen múló pillanat naponta. Ezeket legalább lekérdezhetjük visszamenőleg is. Valahogy úgy, ahogy az MNB honlapján, így ez az alkalmazás kevés esetben nyújt igazán hasznosat. A többi cég 15 perccel késleltetett forintárfolyamai az átlagembernek többet kínálnak.