(Fotó: Wamsler.eu) |
Az Opimus Nyrt. (a volt Phylaxia) háromnegyed éves gyorsjelentése romló eredményességről számolt be. Árbevétele a harmadik negyedévben 22 százalékkal 4,9 milliárd forintra csökkent, adózott eredménye pedig 168 millió forintra, ami 69 százalékos visszaesés.
Az év második fele mindig jóval erősebb a cégnél, mint az első, ez magyarázza, hogy az idei három negyedévet egybe számolva az eredmény már veszteség. Ez a 2014-es 115 millió forintról több mint ötszörösére, 602 millió forintra nőtt. Ezt a jelentés romló általános körülményeken kívül főként azzal magyarázza, hogy a brókerbotrány után a Buda-Cashhez köthető cégcsoport nehezebben kapott hitelhosszabbítást.
Ez főleg a kályhagyártó Wamslert érinti, ahol a korábbi hosszú lejáratú kölcsönt már csak rövid, három hónapos hitelekkel hosszabbítgatták meg. Ehhez is kemény biztosítékokat kell letétbe helyezni. A jelentés utal arra, hogy emiatt a cégnek vissza is kellett fognia a termelését, valamint korszerűsítő beruházást kellett elhalasztania.
A konszolidált eredménykimutatás főbb adatai |
Az Opimus ezért rendkívüli közgyűlést tart december 21-én vagy (határozatképtelenség esetén) január 11-én, amelynek fő napirendi pontja a Wamsler gazdálkodásának áttekintése és további vagyoni biztosítékok rendelkezésre bocsátása lesz a hitelfelvételhez.
Közzétették azt is, hogy a legutóbbi információk szerint az Opimus egyetlen, öt százalék feletti részvényese 7,11 százalékkal a felszámolás alatt levő Buda-Cash Brókerház, melynek részvénycsomagját a felszámoló valószínűleg nyilvános pályázat során fogja értékesíteni. A cég részvényesei között korábban a brókerház vezetőit, tulajdonosait is fel lehetett lelni.
(Forrás: Budapesti Értéktőzsde, Bet.hu) |
A részvény árfolyama az utóbbi hetekben jellemzően öt forint, a botrány előtti árfolyam mintegy ötöde körül mozgott, ma, a jelentés közzététele utáni reggelen is ott nyitott. Sok a kis tétel, állítólag ebben nagy szerepe van annak, hogy sok egykori Buda-Cash ügyfél felszámolta a brókercégnél tartott részvénycsomagját.
Az Opimus nehezményezi rossz hírét Részlet a gyorsjelentésből: „Az OPIMUS részvény árfolyama az év első kilenc hónapjában 25 Ft-ról 7,5 Ft-ra esett le, mely változást a gazdálkodás eredményességének mérséklődése sem támaszt alá. Ez az árfolyamesés annak tudható be, hogy a média több alkalommal összefüggésbe hozta a Társaságot az év elején kirobbant pénzügyi botránnyal. A botrány februári kirobbanásakor az OPIMUS részvények árfolyama 2 nap alatt 32%-kal esett vissza, anélkül, hogy a Társaságot érintő bármilyen gazdálkodási hír jelent volna meg. Az is sajnálatos, hogy ezen média megjelenéseket megelőzően, nem keresték meg Társaságunkat annak érdekében, hogy pontos és hiteles információkkal lássák el a közvéleményt. Annak ellenére, hogy a holding társaságai a hitelező pénzintézetek felé törlesztési kötelezettségeiknek mindig határidőben eleget tesznek, a termelésük finanszírozása biztosított, a sajtóban megjelent megalapozatlan tulajdonosi feltételezések miatt a pénzintézetek és a szállítók leányvállalataink felé az átlagosnál szigorúbb feltételeket írnak elő, mely a hitelfelvételt nagymértékben megnehezítette. Ez a bizalmatlanság első sorban a Wamsler SE-t érinti, mivel a 2015. május 11-én lejárt hosszú távú hitelét a banki konzorcium csupán 3 hónapos futamidőkkel hosszabbította meg. A 2015. november 11-én lejáró hitelperiódust követően a bank az újabb 3 havi technikai hitelhosszabbításhoz nagyarányú tulajdonosi garanciák bevonását írta elő. A hosszabbítás során a szigorú fedezeti előírások részbeni enyhítésében sikerült megegyezni, azonban a hitelező pénzintézetek további tulajdonosi garanciát igényelnek.” |