(Fotó: BÉT) |
A Budapesti Értéktőzsde fő részvényindexe, a BUX végül 101,37 pontos emelkedéssel 35 512,47 ponton fejezte be a kereskedést pénteken, ami 0,29 százalékos emelkedést jelent az előző hét teljesítményéhez képest. Az árfolyam ráadásul kétszer döntött csúcsot a hét folyamán, egyetemben a fő gyógyszeripari vállalatunk, a Richter papírjaival. A részvénypiac forgalma 95,7 milliárd forintot tett ki, ami majdnem háromszorosa a megelőző heti 33,6 milliárdnak.
Sűrű volt a hét
Hétfőn még az előző pénteki minipánikot próbálta kiheverni a tőzsde, ami egész nap rányomta a bélyegét a kereskedésre az összes kontinensen. A technológiai papírok így a hét elején is tovább estek, élükön az Apple és a Netflix részvényeivel. Nálunk az OTP teljesített a legjobban, a bankpapír 0,48 százalékos erősödéssel indította a hetet. Nekik köszönhette a BUX is, hogy a napot minimális. 0,2 százalékos csökkenéssel megúszta.
Kedden volt az első csúcsdöntés, ekkor ugyanis új történelmi magasságokba, 35 588,70 pontig szaladt a BUX, ami 0,72 százalékos emelkedést jelentett a zárásig. A részvények közül szintén az OTP hajtotta a BÉT-et, a bankpapír 2,5 százalékos pluszban zárta a hét második napját.
A második csúcs sem váratott sokáig magára, szerdán ismét újabb csúcson zárta a napot a BUX, 1,12 százalékos emelkedéssel egészen 35 985,82 pontig jutott. Új történelmi csúcsot állított fel a Richter is, a gyógyszerpapír árfolyama 3,46 százalékkal 7200 forintra emelkedett. Felülteljesítőek voltak a bankrészvények is a napon, nagyot menetelt az OTP is – a bankpapír egyébként egy év alatt 41 százalékkal drágult (osztalékkal is számolva inkább 43 százalékkal), eközben a BUX 38 százalékkal.
A BÉT csengője, fotó: BÉT |
A csütörtöki kereskedés derékba törte az addigi lendületet, az európai részvényindexekkel együtt a BUX is esett, és végül 1,25 százalékos csökkenéssel zárt. A negatív hangulat a nap végéig kitartott, a befektetők a profitrealizálás mellett döntöttek, a vezető részvények mindegyike gyengült. A csökkenés hátterében ismét az amerikai technológiai szektor játszott kulcsszerepet, ráadásul a forint is gyengült, így egy nap alatt kettő forintot drágult az euró. A piac ráadásul a másnapi „Hexensabbat”-ra készült, a negyedév végi tömeges opciós, határidős termékkifutástól élénk ármozgásokat várt a piac.
Végezetül pénteken a BUX minimális, 0,06 százalékos csökkenéssel fejezte be a hetet. A Richter ismét új történelmi csúcsra emelkedett, ezúttal 1,47 százalékkal 7250 forintra erősödött. A BUX a csekély csökkenésnek köszönhetően azonban így is alulteljesítette Európát, az indexet elsősorban a Mol húzta le, amely 0,9 százalékkal 21 505-re esett. Csütörtökhöz képest azonban még így is jobb volt a hangulat a tőzsdéken, az Amazon 13,7 milliárd dolláros felvásárlási ajánlata pedig valósággal felrobbantotta az amerikai tőzsdéket.