Az amerikai tőzsdék ma is pluszban kezdtek, de azután elgyengültek kissé. Az európai társaik is vegyes képet mutattak záráskor. Az USA-ban az S&P 500 index pár tized százalékos mínuszban van, a technológiai papírok Nasdaq Composite indexe viszont szerény pluszban. A német, francia és osztrák tőzsdeindexek estek ma, a brit, olasz, spanyol, svéd vagy svájci mutatók viszont pluszban búcsúztak.
Ma kezdődik a Fed értékpapír-vásárlási programja, amelynek keretében vállalati kötvényeket, tőzsdén kereskedett részvényalapokat (ETF-eket) is vásárolni fognak. Kína eltekint egyes, az amerikai árukra korábban kivetett vámoktól. Ez erősítette a reményt, hogy nem fog kiújulni az úgynevezett kereskedelmi háború. A kijárási korlátozások oldása a tőzsdéken optimizmust okozott, de aggasztó jeleket is látnak. Ilyen az oroszországi, az indiai, a német, a dél-koreai fertőzések számának alakulása. Jerome Powell Fed-elnök szerdai beszédére várnak a piacok.
Figyelmeztet a Goldman Sachs
Itthon a BUX index 0,7 százalékos emelkedést produkált. Az OTP, a Richter és a Telekom egy százalék körüli pluszban zárt, a Mol csak 0,1 százalékossal. A forint kissé gyengült, 350,80 az euró ára. Hat százalékkal drágul a WTI típusú olaj, de csak eggyel a Brent.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Goldman Sachs 18 százalékos tőzsdei visszaesést prognosztizál, mivel a koronavírus-esetek száma folyamatosan növekszik. A fertőzés terjedése felgyorsulhat a kijárási szabályok lazítása miatt - figyelmeztet a befektetési bank. Az amerikai részvények az optimizmus szárnyán repültek az utóbbi időben, de így ismét történelmileg drágává váltak. Az elemzők figyelmeztetnek, hogy a befektetőknek vigyázni kell a vírusokkal kapcsolatos kockázatokra.
„Hat hét alatt az S&P 500 30 százalékkal emelkedett, a befektetők a piac alján tapasztalható kétségbeeséstől az optimizmus felé fordultak”. A pénteki 2929 pontos S&P 500 zárószintnél kevés a tér a további emelkedéshez, a Wall Street nagyágyúja szerint az év végi célérték 3000 pont. A vezető stratéga, David Kostin szerint három hónap múlva 18 százalékkal lejjebb, 2400 pontnál lehet az index. “Az újraindítási folyamat időt vesz igénybe” – tartja.
Pesszimista a Citi is
De nemcsak egyetlen tényező miatt. A következő négy negyedévben várhatóan 103 milliárd dolláros banki veszteséget kell leírni az USA-ban, a megszokott részvény-visszavásárlások elmaradnak, osztalékcsökkentések várhatók, és gond lesz a belföldi és globális politikai bizonytalanság - írta a Marketwatch.
A Citigroup is pesszimista, itt a célár azonban magasabb, 2700 pontra várják az S&P 500-at év végére. Lesznek itt még problémák a következő hónapokban a vírussal is és a gazdasági talpra állással kapcsolatban is – írták.
Alacsony az amerikai infláció
Az amerikai fogyasztói maginfláció 0,4 százalékos hó/hó alapú csökkenést mutat áprilisban, ami rekord az adatsor 1957-es számítása óta, és főként az óriási keresleti sokk hatása lehet – írta a KBC Equitas. A volatilis élelmiszer- és üzemanyagárakat is figyelembe véve 0,8 százalékos az árcsökkenés, ami 2008 decembere óta a legnagyobb mértékű.
“A defláció óriási probléma a Fed jegybankárjai szerint és a történelmi tapasztalatok alapján, így kérdés lehet, hogy milyen további lépések várhatók a jegybanktól a defláció leküzdésére”. A Fed a brókercég szerint nem túlságosan hatékony ez ügyben, így ezen a téren is inkább fiskális lépések lehetnek szükségesek.
Reggel egyébként Kínából is a vártnál alacsonyabb inflációs mutató jött, a termelői árak ott is csökkentek.
A reálgazdasági folyamatok tragikus képet festenek, miközben a tőzsdeindexek szárnyalnak. Nem véletlenül kezdődött szakmai vita arról, hogy idejét múlt-e a korábbi évtizedekben a piacot rendre felülteljesítő értékalapú befektetési elveket követni? Erről írtunk ma délután.