A szakemberek véleménye alapján már kész tényként kezelhetjük, hogy benne vagyunk a koronavírus-járvány negyedik hullámában, amit a delta variáns terjedése is jelez. A gazdasági hatások egyelőre még felbecsülhetetlenek – csakúgy, mint a korábbi hullámok esetén –, mindazonáltal a cégvezetők már érthetően óvatosak. Így például a Match Group irányítói is, akik a második negyedéves gyorsjelentésükben azt írják, hogy a delta variáns gyors terjedése és a lezárások bevezetésének fokozódó kockázata a vállalat számára is jelentős bizonytalanságot jelent.
Önmagában a Match Group neve vélhetően kevesek szívét dobogtatja meg, ám ha azt mondjuk, hogy ez a cég a Tinder anyavállalata, akkor vélhetően már más a helyzet. Nos, a népszerű társkereső oldalt működtető cégnek a gyorsjelentése szerint van mit veszítenie: április-június között ugyanis hasított, fizetős felhasználóinak száma 15 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában, ez immár 15 millió főt jelent. Akik ráadásul fizetni is hajlandóak voltak a Match Group alkalmazásai nyújtotta többletszolgáltatásokra – ennek köszönhető, hogy a vállalat árbevétele éves szinten a piaci várakozásoknál jobban, 27 százalékkal, 707,8 millió dollárra nőtt, míg az egy részvényre jutó profit 46 cent lett. Más kérdés, hogy a befektetők nem lehetnek maradéktalanul elégedettek, hiszen a bevezetőnkben említett cégvezetői kommentár hatására a Match Group papírjainak árfolyama a zárás utáni kereskedésben 4 százalékot esett, 158,5 dollárra.
De a delta variáns a világgazdaság egyik motorjának számító Kínát is aggodalommal tölti el, miután több mint fél év után múlt csütörtökön ismét találtak fertőzöttet.
Az export volumenének stagnálása is a járvány újbóli gyorsulására utal, annak tudható be ugyanis a kínai termékek iránti visszafogott külső kereslet. Pedig júliusban összességében még futott a szekér, a Caixin nevű beszerzésimenedzser-index 4,6 ponttal magasabb, 54,9 pont lett, mint júniusban, miután a vállalatvezetők arról számoltak be, hogy ügyfeleik és ezzel összefüggésben az új megrendeléseik is növekedtek. Más kérdés, hogy a közgazdasági logika is érvényesült, nevezetesen a gazdasági tevékenység fokozódása következtében mind a beszerzési, mind a fogyasztási árak is emelkedtek, méghozzá meredeken, visszaigazolva, hogy a világgazdaság fő gondja jelenleg az infláció elszabadulása.
Márpedig ilyen helyzetben aligha jó ötlet a kamatok emelése – s most nem a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi lépéseire utalunk.
Hanem az USA-ra. Bár az elmúlt napokban az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed berkeiben egyre többen szorgalmazták a monetáris szigorítás elkezdését, pont két szavazó, név szerint Michelle Bowman és Mary Daly hívta fel a figyelmet arra, hogy a kamatemelés feltételéül szabott teljes foglalkoztatottság még arrébb van, idő kell hozzá ugyanis míg a tengerentúli munkaerőpiac kiheveri a Covid hatását. Hivatalosan még mindig közel 10 millió munkanélküli van és még ennél is többen vannak a munkaerőpiac perifériáján. Az USA lakossága mintegy 330 millió, közülük valamivel több mint 250 millió munkaképes, míg az aktívak száma meghaladhatja a 160 milliót. Ebben a kontextusban kell értékelni azt, hogy a várakozások szerint júliusban 7-900 ezer új munkahely jöhetett létre – a tényadatok ma délután és pénteken jelennek meg.
A járvány árnyékában is van azonban jó hír a befektetőknek. Míg a vezető amerikai részvényindexek kedden megközelítették történelmi csúcsaikat, addig a BUX ezen már túl is esett, s szerda délelőtt még feljebb kúszott. Köszönhetően mindenekelőtt a Richter és a Mol részvényének. Előbbinél a befektetők a kedvező második negyedéves gyorsjelentés tényét értékelték, utóbbinál pedig a várható kedvező adatokat.
Itt nézheti meg, hogyan teljesítenek részvényei >>
Soha nem látott eredményekkel rukkolhat elő ugyanis a regionális energetikai multi az Equilor Befektetési Zrt. szerint, amit a brókercég elemzői az általuk remeknek minősített makrogazdasági környezetnek tudnak be. Emlékeztetnek, hogy az elemzői konszenzus alapján éves alapon több mint duplázódhatott a Mol egyszeri tételektől és készletátértékelési hatásoktól tisztított EBITDA-ja, és az adózott eredmény ismét pozitívba fordulhatott. A legnagyobb bővülést a finomítói részleg könyvelhette el, melynek eredménye több mint háromszorozódhatott a 2020 második negyedéves értékéhez képest, de az upstream is több mint duplázhatta a profitját a szárnyaló olajáraknak köszönhetően.
Ha már olajárak. A negyedik hullám miatt kérdés, milyen lesz a Mol harmadik negyedéve, napok óta esik ugyanis a világpiaci olajár, az amiatti félelem hatására, hogy ismét eshet a kereslet. Ez persze csak a fekete aranyba fektetőknek kedvezőtlen, az autósoknak viszont jól jöhet, idehaza például péntektől lehet olcsóbban tankolni.
Így azok is jól járnak, akik még a járvány további fokozódása előtt szeretnének autóval is elérhető külföldi helyszíneken – mindenekelőtt a magyarok körében felettébb népszerű Adrián – nyaralni. Ráadásul az ő zsebüknek az sem árt, hogy a forint masszív erősödésbe kezdett, aminek következtében ugyanis kevesebbet kell fizetniük hazai pénzeik átváltásánál. Az euróval szemben például a forint a 360-as szinttől már jelentősebben eltávolodott, szerdán délelőtt már 355 alá került. Márpedig elemzők ezen szám elestéhez kötötték azt, hogy a forint tovább, akár 352 forintig erősödjön.