Kedden szünet látszott a hetek óta tartó szakadatlan tőzsdei áremelkedésekben az Atlanti-óceán mindkét partján. Az Amerikai Egyesült Államokban a Fed kétnapos ülésének végét várják. Vannak, akik azt remélik, hogy a jegybank új pénzpiaci intézkedéseket fog bejelenteni. A testület kedden és szerdán tanácskozik, így szerda este várható tőle nyilatkozat.
Mások attól tartanak, hogy a múlt heti rendkívül jó amerikai munkaerő-piaci adat miatt már kevésbé lesz galamblelkű a Fed, mint ahogy korábban volt. Vagyis kevésbé lesz hajlandó fokozni az alacsony kamatokat és az eszközvásárlási programot. Ez rossz hatással lehet a tőzsdére. Paradox módon a jó hír megint rossz hír a tőzsdéknek, és fordítva. Ez a múltban is sokszor megfigyelhető volt. Ha a gazdaság visszaesett, akkor a jegybanki likviditás-bővítés felvitte a tőzsdei árfolyamokat.
A Mol húzta le az indexet
Ennyi emelkedés után egyébként a kisebb-nagyobb megtorpanások teljesen természetesek. Az S&P 500 index ma 0,8, a Dow Jones ipari átlag 0,9 százalékos mínuszban van. A Nasdaq Composite technológiai index viszont 0,2 százalékos pluszban jár. Európában sokkal nagyobb a visszaesés, a német DAX és a francia CAC 1,6, a brit FTSE 100 2,1 százalékkal esett. Néhány tőzsde, mint a svájci, a svéd vagy a holland, megúszta kisebb, egy százalék alatti eséssel.
A lengyel tőzsde csak 0,3 százalékkal került lejjebb. Budapesten a BUX index 0,8 százalékkal esett, ezzel még a szerencsésebbek közé tartozott. Az OTP is 0,8 százalékkal került lejjebb. A Mol 1,4, Richter csak 0,1 százalékkal süllyedt, a Magyar Telekom pedig 0,4 százalékkal emelkedni tudott. (Térségünk tőzsdeindexeit ma itt hasonlítottuk össze.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint valamelyest gyengült ma, egy forinttal magasabbra, 344,30-ra emelkedett az euró árfolyama. Az olaj az OPEC hétvégi ülése óta gyengélkedik, ma is szerény mínuszban van. Az arany egy százalékkal emelkedik 1723 dollárra, de az ezüst és a platina szerény mínuszban jár.
Büntetik a német autórészvényeket
Amerikában a légitársaságok részvényei estek nagyot, valamint a luxushajó-utak szervezői, pont azok, amelyek a korábbi napokban óriásit emelkedtek. Felment a Tiffany luxusáruház és a Macy's amerikai kiskereskedelmi cég részvénye is a javuló kilátások miatt.
Németországban az autó- és a bankrészvények voltak ma nyomás alatt. A Continental 2,7, a BMW 2,1 százalékkal a Volkswagen pedig 2,0 százalékkal esett. A Daimler annak ellenére süllyedt 2,8 százalékkal, hogy a kínai eladási adatai egész jól alakultak. Az autógyárak részvényesei azonban aggódnak a környezetvédelmi előírások szigorodása miatt. A Deutsche Bank és a Commerzbank részvénye öt százalék körüli mértékben zuhant.
Újabb Argentin csőd?
Úgy tűnik, Argentína ismét a csőd szélén táncol – írta az N-tv.de. Piaci megfigyelők szerint alig maradt idő arra, hogy a hitelezőkkel megállapodjon. Sokak szerint az országnak nincs más lehetősége, mint ismét fizetésképtelenséget jelenteni. Az argentin kormány múlt hónapban benyújtott egy átdolgozott törlesztési tervet, amire a hitelezők egy saját javaslattal válaszoltak. Most a hitelezők e hét végéig adtak haladékot arra, hogy az argentin fél megtegye végső ajánlatát.