Tegnap enyhe indexesés volt az USA-ban, de a történelmi csúcsok közelében maradtak a mutatók. Ma Európában az emelkedés a jellemző, a német index 0,4, a francia 0,3 százalékos pluszban van, a brit 0,1 százalékkal esik. A befektetők kíváncsian várják a gyorsjelentési szezon kezdetét a nagybankokkal csütörtökön, illetve a Coinbase-részvénykibocsátás eredményét.
Kora délután pedig az USA-ban a várva várt inflációs adatot teszik közzé. Ám a kötvényhozamok már emelkednek, mivel nagy összegű állampapír-kibocsátás van az országban. Nagy-Britanniából nem túl jó növekedési adat érkezett, ez csökkenthette a befektetők lelkesedését Londonban. Kínából exportadat jött, ami ugyan magasnak látszik az egy évvel korábbi mélypontokhoz képest, de elmaradt az elemzők várakozásaitól.
Itthon a BUX-index 0,4 százalékkal emelkedik, főleg az OTP 0,9 százalékos drágulása húzza. A Richter csak 0,1, a Telekom 0,7 százalékkal emelkedett eddig. A Mol 0,1 százalékkal gyengült. A forint gyengül, 358,70 az euró ára, egy-másfél forinttal magasabb, mint tegnap. A dollár alig változik a főbb devizákkal szemben.
Az árupiacok csendesek, az arany stagnál, az ezüst esik, az olaj 0,6-0,8 százalékkal drágul.
Fordul a forint? Kifulladt az erősödés?
“Fordulós jeleket” lát a forint árfolyamában az Equilor Befektetési Zrt.
Fordulni próbál az euró-forint árfolyama, amennyiben tartósan vissza tud emelkedni a 358-as szint fölé, jó esély van rá, hogy kifullad a hazai fizetőeszköz erősödése. Ezzel elsőként a 200 napos mozgóátlag, majd később a hosszú távú emelkedő trendvonal fölé is visszakerülhet a jegyzés. A dollár-forint árfolyam is fordul a 299-300-as szintekről, ismét a 310-es szint felé veheti az irányt.
Stabilizálódtak viszont a régiós devizák az Erste Befektetési Zrt. szerint.
Egyelőre nem folytatódott a forint erősödése. A következő napok sorsdöntőek lesznek abból a szempontból, hogy ismét csak egy átmeneti, néhány napos letörést látunk, mint februárban és decemberben, vagy 2019 eleje óta először tartósan is sikerül a hosszútávú mozgóátlag alá esnie a devizapárnak.
Új bitcoin-rekord, drága a Coinbase részvénye
Ma délelőtt 62 500 dollár körül új történelmi csúcsot döntött a bitcoin árfolyama, megdöntve a pont egy hónapja, március 13-án beállított 61 684 dolláros rekordot. Az ether jelenleg 2222 dollárba kerül, ami szintén meghaladta a tegnapi, 2199,70 dolláros csúcsát.
A tőzsdei bevezetést csak csütörtökre tervezik, de a Coinbase (COIN) kriptodeviza-tőzsde és szolgáltató részvényeire már van határidős árfolyam (a német FTX platformon). Ez az ár tegnap este 589 dollárra emelkedett, ami 147 milliárd dollárra értékeli a céget (a kibocsátási árat eközben 200 dollárra teszik részvényenként). Nem világos, hogy a Coinbase-kibocsátás körüli “hype” (hiszti, őrület) húzza a bitcoin árfolyamát, vagy fordítva. A részvényt várhatóan magas árazása miatt azonban sokan rendkívül kockázatosnak tartják.
Hat IPO is jön ezen a héten
Egyébként az IPO-k (elsődleges részvény-kibocsátások) hete van az amerikai piacon, fél tucatnyi cég bocsát ki részvényeket – írja a SeekingAlpha a Renaissance Capitalra hivatkozva. A Coinbase-en kívüli öt versenyző is további 4,5 milliárd dollár tőkét vonna be. Az IPO-k a következők (cég, ticker, tranzakció mérete, ágazat):
- Alkami Technology (ALKT), 141 millió dollár, online bankolás
- Agilon health (AGL), 1 milliárd dollár, egészségügy
- AppLovin (APP), 2 milliárd dollár, mobil játékok marketingje
- Coinbase (COIN), 22,97 milliárd dollár, kriptodeviza-tőzsde és pénztárca
- Karat Packaging (KRT), 75 millió dollár, élelmiszer-csomagolás
- TuSimple (TSP), 1,25 milliárd dollár, önvezető teherautók
Bombaüzlet volt a részvénykibocsátásokat megvenni
Amint a grafikonon látszik, az IPO-kban szereplő részvények tartása az utóbbi egy évben felettébb nyereséges üzlet volt. Az erre szakosodott Renaissance IPO ETF tőzsdén kereskedett alap jóval túlszárnyalta az S&P 500 és a Nasdaq 100 indexeket. Az alap legnagyobb befektetései egyébként az Uber és a Zoom.
Teszt előtti mélyrepülésben a Virgin Galactic
A Virgin Galactic (SPCE) a tervezett Blue Origin-tesztrepülés előtt csúnyán esett este, majdnem kilenc százalékkal, január közepe óta a legalacsonyabb szintre, magas forgalom mellett. Nem világos, hogy miért, mert rossz hír nem érkezett.
Leányvállalata, a Blue Origin (BORGN) rakétatársaság ideiglenes repülési korlátozást kapott a Szövetségi Repülési Ügynökségtől tesztelő létesítménye felett a texasi Van Horn-ban, hogy szerdán próbarepülést hajtson végre New Shepard űrhajójával. Így április 14-től április 17-ig kiürítik a légteret a bázis felett. A teszt az utolsó fázis lehet, mielőtt a Blue Origin űrhajósokat is az űrbe küld. A Wall Streeten a Truist és a Bank of America egyaránt pozitív értékelést bocsátott ki a cégre a múlt hónapban – emlékeztet a SeekingAlpha.
A tőzsdeélénkítés a Fed titkos küldetése?
Az amerikai jegybank ki nem mondott, hivatalosan soha le nem fektetett új küldetése, hogy biztosítsa, sőt garantálja a tőzsdei boomot – írja az Alapblog interjúja. Ezt a küldetését teljesíti is, nem is akárhogyan, hiszen az USA-ban legalább 10-12 éve szárnyal a tőkepiac.
Emögött John Mason egyetemi tanár, korábban a Fed közgazdásza Ben Bernanke-t, az Egyesült Államok szövetségi jegybankjának korábbi elnökét, az ő kutatásainak eredményeit sejti. Aki arra a következtetésre jutott, hogy a gazdasági-pénzügyi kríziseket leghatékonyabban a tartós tőzsdeboom-ok tudják levezetni. Ezeket generálni pedig felülről csak a jegybankok képesek. Jóléti, „jólét érzeti” effektust lehet ugyanis a tőzsdével kiváltani. Amerikában a többség megérti: a megtakarításait igenis jól, némelykor nagyon is jól gyarapíthatja a tőzsdén.
Eszerint a tőzsdeélénkítés valójában nem más, mint a “fogyasztás aktivizálása mentálisan és reálisan, gyakorlatiasan” – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.