Hegedűs Csaba, az OTP Bank Nyrt. Befektetési kapcsolatok és Tőkepiaci műveletek osztály helyettes vezetője. Fotó: Izsó Márton / Privátbankár.hu |
Négy nagyobb elemzés látott napvilágot az OTP-ről az utolsó gyorsjelentés óta, a főbb témák, amik az elemzőket foglalkoztatták, hogyan fognak alakulni a marzsok, a volumenek, a kockázati költségek, és mit fog kezdeni a bank a szabad tőkéjével – mondta el Hegedűs Csaba, az OTP Bank Nyrt. Befektetési kapcsolatok és Tőkepiaci műveletek osztály helyettes vezetője a BÉT Akadémia Professzionális Befektetői Fórumon.
A válság után látott hitelleépítési folyamat megfordult, tavaly megtörtént a hitelezési fordulat, és a bank tőkehelyzete ma már lehetővé teszi, hogy akvizíciókat hajtson végre. A bank saját tőke-arányos nyeresége 15 százalék fölé kapaszkodott vissza, ami igen éles változás a válság alatti szintekhez képest. Kiemelkedő az érték régiós szinten is.
Már nem húzza le az állam
Míg 2014-ben komoly egyszeri, úgynevezett korrekciós tételeket kellett elkönyvelnie a banknak – például bankadó, devizahitelek forintosítása –, 2016-ban ezek egyenlege már nulla volt. Az elmúlt években inkább a banszektort segítő központi intézkedések, programok indultak el. Az oroszországi és ukrajnai működés is tovább javult az utóbbi időben. A magyarországi társasági adó csökkenése kilenc százalékra szintén javította a bank helyzetét.
Az elmúlt években drámaian megváltozott a csoport kockázati profilja, a nem teljesítő hitelek aránya, azok fedezettsége nagy mértében javult. A toxikus portfóliók leépültek – derült ki. Az optimális tőkeszint melletti 15 százalék feletti tőkearányos nyereséget elérhetőnek tartják az idén is, elemzők szerint ez azonban nagyon konzervatív becslés – mondta el Hegedűs Csaba.
Hitelrobbanás várható
A visegrádi országokkal összehasonlítva a magyarországi lakáshitelek nyolc százalék körüli penetrációs szintje mindössze a harmada azoknak, óriási tartalékok vannak tehát még benne. A bérek emelkednek, megindultak a magánberuházások, a GDP erősen bővül. Tavaly a bank hitelállomány organikus növekedése Magyarországon öt százalék körüli volt, az idén egyetlen negyedév alatt 2,3 százalékot értek el. Ebben az évben várhatóan a dinamikus hitelbővülés szakaszába ér a magyar bankszektor.
Az OTP-csoport tőkeereje magas, a tőkemegfelelési mutató magasabban áll annál, amit a menedzsment optimálisnak tart (12,5 százalékot tartanak megfelelőnek). Ez sok száz millió eurónyi szabad tőkét jelent. Az elmúlt három évben már voltak akvizíciók, nemrég zárult a magyarországi Axa Bank és a horvát Splitska Banka akvizíciója, utóbbival a csoport mérete körülbelül tizedével fog növekedni.
Hegedűs Csaba, az OTP Bank Nyrt. Befektetési kapcsolatok és Tőkepiaci műveletek osztály helyettes vezetője. Fotó: Izsó Márton / Privátbankár.hu |
Növögethet tovább az osztalék
Azokon a piacokon, ahol az OTP még kicsi szereplő, például Romániában, Szerbiában, Montenegróban, akvizíciókkal szeretnék a méretet növelni – ez az elsődleges prioritás. De nem zárkóznak el egyéb országokban való megjelenéstől sem.
Az elmúlt években évi 15 százalékkal nőtt a kifizetett osztalék, most a napokban 192,5 forintot fizetnek. A következő évben is várható 15 százalékos emelkedés az alapszcenárióban, de a szakember nem zárta ki az ennél nagyobb ütemű osztalékbővülést sem, ha a gazdálkodás úgy alakul. Az év második felében, várhatóan november környékén a menedzsment egy új tőke- és osztalékpolitikával áll majd ki, addig várhatóan tudni fogják, hogy milyen bankokat tudnak megvásárolni a térségben. Izgalmas időszak előtt állunk, a Bank több lehetséges célpontot is vizsgál.