Nincs túl jó hangulat ma sem Európában a jegybankok tegnapi ijesztő napja után, a német index 0,6, a francia, 0,2, a brit 0,1 százalékkal esik. Az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli mínuszban vannak, pedig a tegnapi napot jól zárták ott a tőzsdék.
Itthon a BUX index csekély, 1-2 ezrelékes mínuszban mozog, főleg az OTP 0,8 százalékos esése húzza le. A Mol stagnál, a Richter 0,2 százalékkal megy fel. A BÉT részvénye, amely harmadik napja forog a tőzsdén, 3040 forintról eddig 3900 forintig jutott, ami 28 százalékos drágulás. Több mint négy százalékos pluszban áll az Opus.
Merre tovább, forint?
Az euró/forint ma 369,90, a jegyzés 55 fillérrel magasabb a tegnap estinél. De reggel volt egy kis hullámvasút, megfordult 369,10 és 371,10 közelében is.
A 370-es szint alól fordul az euró-forint árfolyama, egyelőre a 30 napos mozgóátlag fontos ellenállást képez 370,83-nál – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Amennyiben ezt áttörné, hamar a 372-es szintet kezdheti tesztelni a jegyzés.
A mai kereskedésben a vártnál gyengébb európai beszerzési menedzser-indexek megjelenése után kezdett tovább gyengülni az euró.
Ma döntenek Magyarországról
Ma teszi közzé friss minősítését a Fitch Magyarországról, de nemsokára a Standard & Poor’s is végrehajtja idei második felülvizsgálatát – írta a KBC Equitas.
A leminősítés nem lenne túl jó hír a gazdaságra nézve, emellett a forint árfolyamát is befolyásolhatja a mai döntés.
Legutóbb rontott a kilátásokon a Fitch, stabilról negatívra változtatta a magyar gazdaság kilátásait.
Texas húzhatja fel a gázárat
Az európai földgáz ma 3,6 százalékkal, a kőolaj 1,5 százalékkal esik. Az óceán túlpartján Texas vezetheti a földgáz iránti keresletet a nyári hűtési szezonban, mivel az USA-ban itt okozta eddig a legnagyobb meglepetést az időjárás.
A nyár nemrégiben nagy erővel érkezett meg Texasba, és valószínűleg sok-sok hónapig marad majd. Az állam nagy, és jelentős lakossággal rendelkezik. Az USA többi részén ugyanakkor egyelőre átlagosnak, normálisnak mondható a nyári időjárás.
Követi-e az európai gázár az amerikait?
Az amerikai áramtermelés növekedett, június eddig kiemelkedő volt az amerikai földgáznál. Ugyanis tíz hónapja nem látott, közel 15 százalékos emelkedés volt az árban – írja az Investing.com. A technikai elemzés szerint három dollár felé tart a gázár, ha a 2,70 dolláros ellenállást le tudja küzdeni (jelenleg 2,575, ma másfél százalékkal esik).
Az amerikai földgáz ára a nagy távolság és a szállítási költségek miatt rövid távon nem okoz automatikusan változást az európai gázárban, de a jelentős import miatt hosszabb távon hathat rá.
A héja jegybankok adtak pofont a piacnak
Csütörtökön a befektetők vegyesen fogadták Jerome Powell Fed-elnök második nyilatkozatát a kongresszusban. Újra azt hangoztatta, hogy a kamatlábak 2023-ban valószínűleg tovább fognak emelkedni, a következő hónapokban még két kamatemelésre lehet szükség. Ma további, regionális Fed-vezetők fognak nyilatkozni, James Bullard, Raphael Bostic és Loretta Mester.
Kamatdöntési dömping volt tegnap a világban, és több jegybank is meglepőt húzott – írta az Equilor Befektetési Zrt. A brit és a norvég központi bank is a vártnál erőteljesebb, 50 bázispontos emelést hajtott végre, rendre öt, illetve 3,75 százalékra emelve irányadó rátáikat. A svájci jegybank „csupán” 25 bázisponttal, 1,75 százalékra emelt.
Mindezek a döntések azt mutatják, hogy még nem igazán értünk a globális kamatemelési ciklus végére – írja a brókercég.
Beomlott a török líra
A török jegybank a vártnál jóval kisebb mértékben, 15 százalékra emelte irányadó rátáját. Így a török líra a dollárral szemben 23,5 környékéről pillanatok alatt 25 fölé ugrott. A piacok egyelőre rosszul fogadják azokat a török pénzügyminisztériumi jelzéseket, amelyek alapján fokozatos lehet a gazdaságpolitikai normalizálódás, mivel ez a jegybank amúgy is megtépázott hitelességét rontja tovább.
Mégsem lesz recesszió Amerikában?
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter úgy látja, hogy csökken a kockázata a recesszió kialakulásának. Azt sugallta, hogy a fogyasztói kiadások lassulása lehet az ára annak, hogy sikeresen megfékezzék az inflációt – írta a Bloomberg.com.
Nézzék csak, milyen rugalmas a munkaerőpiac, és az infláció is csökken – mondta.
Yellen értékelését az előrejelzéseket felülmúló májusi foglalkoztatási adatok után adta ki, és az új otthonok építése, a kiskereskedelmi forgalom is meglepően rugalmasan alakult a múlt hónapban.
Ázsia mozgatja a kriptovaluta-piacot?
A világ legnagyobb kriptotőzsdéjéhez tartozó Binance Research elemzést készített, amely szerint májusban a makrogazdasági folyamatok mellett a mémérme-láz és a piaci kapitalizáció eddig példátlan mértékű visszaesése befolyásolta leginkább a kriptoszektort. Pozitív fejlemény, hogy Ázsiában előrelépés történt a hatékonyabb és átláthatóbb szabályozás megteremtése terén.
A kínai kormány a közelmúltban egy jelentésben összegezte a Web3-szektor innovációit és legújabb eredményeit. Ez annak a jele, hogy Kína egyre komolyabban veszi blokklánc-technológiát. Emellett Hongkongban bejelentették, hogy engedélyezik a lakosság számára a kriptovalutákkal történő kereskedést, a kormány pedig június 1-től fogadja a kriptotőzsdék nyilvántartásba vételi kérelmeit.
Hasonlóan vélekedik a Bloomberg is, amely szerint Ázsia gyorsan a kriptopiacok új súlypontjává válik. Mivel az amerikai szabályozó hatóságok idén bepereltek három nagy kriptotőzsdét, több milliárd dollárnyi kereskedési volumen vándorolt át Ázsiába. Ez felgyorsulhat, árjegyzők és tőzsdék erőforrásokat helyeznek át a régióba, ahol a hatóságok szabályozási kereteket teremtettek és versengenek a digitális eszközökkel kereskedőkért. Akik ezért Szingapúrba, Japánba, Dél-Koreába és újabban Hongkongba áramlanak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.