Hiába jöttek csütörtökön a vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatok, és indult el felfele az Egyesült Államokban is a koronavírus-fertőzöttek száma, a piacok továbbra is optimisták. Ennek köszönhetően a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 298,77 ponttal, 1,17 százalékkal, 25 744,71 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutatója 33,34 ponttal, 1,09 százalékkal nőtt, és 3083,67 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 107,84 ponttal, 1,09 százalékkal erősödött, és 10 017 ponton zárt.
Az európai piacokon pozitív nyitást láthattunk, igaz, a nagy piacokon látott reggeli 1 százalékos, vagy azt meghaladó pluszok mérséklődtek. A magyar tőzsde indexe, a BUX fél százalékos nyereséggel indította a napot, ám az első óra végére a csütörtöki záró szintig csúszott vissza a mutató. Igaz, ezt követően ismét a vevők domináltak, és 11 óra körül a nyitó szint közelébe tudott felkúszni a BUX. Itthon az OTP emelkedik, míg a Richter lefele húzza a magyar tőzsde mutatóját.
Az indexek mérsékeltebb mozgása ellenére számos olyan információ van, ami izgalmakat okozhat. Nézzük a legfontosabbakat.
Megrángatták a forintot
Ahogy arról beszámoltunk, az MNB új alelnöke korán reggel arról beszélt, hogy a következő monetáris ülésen újabb kamatvágás következhet. A hírre a magyar fizetőeszköz előbb erősödni kezdett, a délelőtt folyamán azonban ismét lejtmenetbe kapcsolt a forint, és az euróval szemben az árfolyam ismét elérte a 355-ös szintet. Úgy tűnik, ezen a lélektani szinten megállót tarthat az árfolyam, ugyanakkor a dollárral szemben az elemzők további gyengülést valószínűsítenek. Ott a péntek reggeli 316-os keresztárfolyamhoz képest technikailag elképzelhető, hogy 320-ig felszökik a kurzus.
Nem félünk a járványtól
A kontinensen, úgy tűnik, sikerült a koronavírust kontrollálni, és alacsony számban regisztrálnak új eseteket. Azonban az Egyesült Királyságban továbbra is viszonylag sok új beteg van, arról nem is beszélve, hogy az Egyesült Államokban és Brazíliában továbbra is nagyon gyorsan terjed a koronavírus. Mindkét országban 40 ezer új fertőzöttet azonosítottak, ami több, mint aggasztó. Úgy tűnik azonban, hogy a befektetők a járványt egyre kevésbé veszik komoly fenyegetésként, és úgy látják, hogy a gazdaságösztönző intézkedések sokkal nagyobb súllyal esnek most latba, mint a koronavírus okozta kockázatok.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Stresszállók az amerikai bankok
Jó hír érkezett csütörtök este, a Fed, az amerikai jegybank ugyanis azt közölte, hogy az elvégzett teszt és egyéb érzékenységvizsgálatok eredményei alapján a bankrendszer stabil. A Fed több forgatókönyvet is modellezett a lehetséges gazdasági kilátások fényében. Úgy látják, hogy az U és W alakú gazdasági kilábalás esetén sem lesznek tömeges csődök, a bankok jól tőkésítettek, ugyanakkor ilyen hektikusabb vagy elnyújtott szcenáriók esetén komoly veszteségleírásokra kényszerülnének a bankok. A legpesszimistább verzió szerint a szektor a teljes tőketartalékát felélné, ekkor 700 milliárd dolláros leírásra kényszerülhetnek. Éppen a fentiek miatt a Fed korlátozza a tulajdonosok felé történő tőkejuttatást, a bankok nem emelhetnek szeptemberig az osztalék mértékén.
Gyengén futott a Nike
A csütörtöki zárást követően közölte negyedéves számait a sportszergyártó óriás. A Nike a várakozásoktól jócskán elmaradó számokat közölt, hiszen 6,3 milliárd dollárt ért el, ami közel 1,1 milliárd dollárral kevesebb, mint ami az elemzői konszenzus volt.
Éves bázison a forgalom 38 százalékkal esett vissza. Ami a profitot illeti, a vállalat 51 centes egy részvényre jutó veszteségről számolt be, miközben az elemzők 10 centes nyerséget vártak. Egy évvel korábban az EPS 62 centet tett ki.