Szójapiaci sokk
Míg nemrég Trump és Kína egymásra licitált a lehetséges kereskedelmi háborúban, majd abban maradtak, hogy tárgyalnak, Kína fenyegetése most vámok nélkül is megvalósul, ami igen nyomós érv lehet a tárgyalásokon. Az itthon is jelenlévő és többek között gabonakereskedelemmel foglalkozó Bunge amerikai multinacionális cég jelezte, hogy a kereskedők abbahagyták az amerikai szója Kínába szállítását, hisz nem tudni, mikor csaphat le a védővám.
Miután kínálat van bőven, bőszen vásárolják a brazil és kanadai szóját, és azt viszik Kínába. Az amerikai farmereknek eddig Kína volt a legnagyobb vásárlójuk, de senki nem vállalja a kockázatot, hogy a jelenleg 420 dolláros tonnánkénti árra hirtelen rákerüljön a 25 százalékos, azaz több mint 100 dolláros importvám. Tavaly 12 milliárd dollár értékű volt a Kínának eladott amerikai szója értéke, így ez igen komoly érvágás lehet.
Tárgyalások kezdődnek
Közben amerikai delegáció érkezett Pekingbe, hogy a vámokról és összességében a kereskedelemről tárgyaljanak, ez a hirtelen piaci reakció vélhetően befolyásolni fogja az amerikai felet, miután az ő védővámjaik még éltbe sem léptek, az ellenlépéstől való félelem máris meghozta a számukra kellemetlen forgatókönyvet. Trump elnök mindenesetre szívélyes hangnemben küldte üdvözletét a kínai elnöknek, ami azt mutathatja, hogy az amerikai álláspont enyhül a korábbiakhoz képest.
Amerika azt szeretné elérni, hogy adott esetben Kína saját maga korlátozza Amerikába irányuló exportját, vagy növelje importját annyira, hogy az Amerikával szemben fennálló óriási, 375 milliárd dolláros kereskedelmi többlete 100 milliárd dollárral csökkenjen. Nem kizárt, hogy Kína bizonyos engedményeket tesz, ha ezzel elkerülheti az 50 milliárd dollár értékű árura vonatkozó importvámokat, de a kínai média többször hangoztatta, hogy az ország nem enged a fenyegetésnek.
Mi várható?
A szójapiacon történtek mindenesetre alátámasztják ezt, ezek szerint jól kitalált kínai stratégia volt az amerikai szójára kivetendő magas vám lehetőségének felvetése. Amerikai kereskedelmi szakértők arra számítanak, hogy a kínai partner a következőket ajánlja: egyes iparágakban nem lesz kötelező kínai partner bevonása a külföldi vállalatokba, valamint növelhetik az amerikai áruk vásárlásának volumenét.
A szójavásárlások elmaradása viszont azonnali károkat okoz, így vélhetően az amerikai félnek is sürgős lesz, hogy megegyezésre jussanak, de legalábbis okot találhassanak arra, hogy az 50 milliárdos vámkeretből kihátráljanak, mégpedig úgy, hogy ennek hatására Kína is kötelezze magát, hogy nem vet ki vámot a szójára. Ha ez megtörténik, helyreállhat az amerikai szója piaca, bár a kanadai és brazil szállítók biztos nem szívesen mondanak le a hirtelen jött lehetőségről.