Leginkább semerre sem mentek az európai tőzsdeindexek, a DAX például 0,2 százalékkal emelkedett, a CAC index ugyanannyival csökkent. A hétfőn és kedden a stresszteszt után nagyot eső bankpapírok magukhoz tértek, a Stoxx 600 Banks index 1,8 százalékkal erősödött. Az USA tőzsdéi is csak minimális, 1-2 ezrelékes emelkedésben vannak.
A BUX index pluszban kezdett ugyan, de végül egész napos lefelé csorgás után 0,5 százalékkal esett. Ez szinte kizárólag az OTP bűne, a bankpapír 1,7 százalékkal 6510 forintra esett. A Mol 0,2 százalékkal 17 065 forintra süllyedt, a Richter jelentéktelen mértékben, két forinttal 5819 forintra drágult. A Magyar Telekom három forinttal ment fel, 446 forintra.
Csalódtak a jegybankokban
Az általános pangásra a nyaralási szezonon kívül sokféle magyarázat van, de egyik sem igazán meggyőző. Van, aki szerint a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kétségek, más szerint az olcsó olaj vagy a várakozásoktól elmaradó japán és amerikai jegybankok okozták. (A japán jegybank a várakozásoknál kisebb könnyítő csomagot jelentett be, a Fed szemére pedig azt vetik, hogy nem adott útmutatást a következő kamatlépéssel kapcsolatban.)
A Magyar Telekom várhatóan csütörtökön piaczárás után, a Mol pedig pénteken nyitás előtt teszi közzé második negyedéves gyorsjelentését. Az euró/forint 311 körül ingadozott, hol 10-20 fillérrel ez alá, hol hasonló mértékben ez fölé mozdult el. Este hatkor 311,20 volt az árfolyam.
Itt a sáv alja, vegyél eurót
„A forint már egy éve 310 és 318 közötti sávban oldalazik, melyből csak néhány alkalommal szúrt ki az árfolyam. Most ismételten megközelítettük a sáv alsó élét, ezt kihasználva érdemes lehet a forint gyengülésére spekuláló EURHUF pozíciókat nyitni” - írja az Erste Befektetési Zrt. „A forint gyengülésének irányába mutat a jegybanki eszköztár átalakításának következtében lecsökkent hozamkülönbözetünk és az is, hogy a kockázatok kiárazódásával a zlotyi személyében is erős versenytársat kapott a forint” - teszik hozzá.
A korábbi tervekhez képest enyhébb devizahiteles csomagról érkezett tegnap javaslat Lengyelországban, aminek hatására a helyi bankrészvények árfolyama jelentős mértékben, több esetben 5-10 százalékkal emelkedett – írja a KBC Equitas. (Ma viszont már 0,8 százalékkal esett a lengyel tőzsdeindex.) A brókercég azt is gyanítja, hogy ha a lengyel bankpapírokat ismét jobban kedvelik a befektetők, az az OTP árfolyamára rossz hatással lesz, a tőke inkább oda megy, nem ide.
Zlotyt venni, forintot adni
Hasonlóan vélekedik az Erste Befektetési Zrt. is. "Nem lepődnénk meg, ha az eddig alulsúlyozott lengyel bankok irányába megindulna a tőkeáramlás, ez pedig párhuzamosan OTP eladásokkal járhat. Ha igazunk lesz, akkor még kitarthat egy darabig az OTP korrekciója, és a 200 napos mozgóátlag 6350 forintos értékét is visszatesztelhetjük" - írja a cég reggeli hírlevele.
Az Erste szerint ráadásul érdemes lehet a lengyel zlotyi erősödésére spekulálni. "A JPMorgan és a Societe Generale is zlotyi vételt javasol forint ellenében. Ha tömeges lesz ez a stratégia, akkor a forint piacán is gyengülésre számíthatunk majd" – írják.
Nem kedvező már az OTP képe
Az Equilor technikai elemzése szerint a befektetők jelentős tőkét áramoltattak át a lengyel bankok részvényeibe. "Ezzel a korábbi kedvező technikai képe megszűnt a hazai bankpapírnak, a pénteki emelkedés teljes egészében eltűnt. A többi vezető részvény képe nem változott érdemben, a Mol közel került a korábbi kitörési szintjéhez, a Magyar Telekom árfolyama továbbra is a korábbi csökkenő trendvonala felett, míg a Richter kisebb-nagyobb hullámokkal tarkítva, de felfelé tart" - írják.
Zárd le az olajshortod
Az Equitas érdemesnek tartja lezárni azokat az olajpiaci short pozíciókat, amiket két hónappal ezelőtt javasolt. 2Az olajár ugyanis azóta 21 százalékkal esett, ami kimagasló hozamnak számít ilyen rövid idő alatt, miközben egyre közelebb kerülünk olyan technikai támaszokhoz, amiket a jelentős esést követően már nehéz lesz egy szuszra áttörni. Időközben ráadásul több olyan paraméterben is változást látunk, amikre katalizátorként tekintettünk a kereskedési ötletünk megfogalmazásakor” - írják.
Jelent a Tesla, száguld a Fiat
Ma piaczárás után jelent a Tesla, A cég a túlzottan optimista előrejelzéseiről híres, emiatt érdemes figyelmünket a pénzügyi számok helyett inkább a kézbesített autók számára és az újabb jövőbeli ígéretekre fordítani - írja az Equilor. A cég 2014 negyedik negyedéve óta nem tudott profitot jelenteni, most 97,9 millió dolláros veszteségre számítanak tőle.
A Fiat nyolc százalékkal emelkedett, miközben a többi autógyártó átlagosan stagnált. Ennek az a magyarázata, hogy kiszivárgott, a Samsung cég tárgyalásokat folytat alkatrész-üzletágának megvételéről.
Az olaj nap közben szerény, egy százalék körüli pluszban volt, este azonban meglódult, és három százalékkal, 40,80, illetve 43,0 dollárra emelkedett a WTI, illetve a Brent.