Egy apáca adja le szavazatát október 25-én. Fotó: EPA/Adam Warzawa |
A lengyel kormány bejelentette, hogy lebontja az ország magánnyugdíj-pénztári rendszerét, mivel az szerinte nem hatékony. Az iparágban levő 135 milliárd złoty (35 milliárd dollár) értékű vagyont egyéni nyugdíjszámlákra fogják átvezetni, aminek legalább a negyedét állami szervezet fogja majd kezelni – írja a Bloomberg.
A lengyeleknek hosszú távú megtakarítási lehetőségeket fognak majd felajánlani nyugdíj-megtakarításaik növelésére, ennek részleteit azonban majd csak jövőre dolgozzák ki.
„Ez nem a legrosszabb forgatókönyv, amire számítani lehetett” - idézik a varsói Pekao Investment Banking brókerét. Szerinte ez még nem jelenti azt, hogy az állam minden megtakarítást le fog nyelni, de mivel a tervek még változhatnak, marad a bizonytalanság, és a lengyel részvénypiacot ez továbbra is nyomasztani fogja.
Ahogy eddig is nyomasztotta, hiszen az utóbbi egy évben a német DAX 12, a lengyel WIG-20 mintegy 24 százalékkal esett a Stooq.com adatai szerint. Három év alatt pedig a lengyel tőzsde csúnyán lemaradt a magyar és a román részvénypiactól egyaránt, ahogy nemrég grafikonunkon bemutattuk.
Az átalakítási kockázat azóta nőtt meg, hogy nyolc hónappal ezelőtt Lengyelországban győzött a Jog és Igazság Pártja, amely a gazdasági növekedést és a javak igazságosabb elosztását tűzte ki célul. A demokratikus alapértékekről való vita az EU-val elvezetett az ország hitelminősítésének csökkentéséhez és elijesztette a befektetőket – emlékeztet rá a Bloomberg.
A nyugdíjalapok kezelői között a külföldi szereplők az Allianz SE, a MetLife Inc. és a Nationale-Nederlanden NV. A Bloomberg szerint egy korábbi alkotmánybírósági döntés alapján, amely a nyugdíjvagyont közvagyonnak nyilvánította, nem nevezhető a lépés államosításnak. Ám hasonlóan a magyar és a kazah nyugdíjpénztárakhoz, a vagyon feletti rendelkezést részben a kormány veszi át. A változások 2018-ban lépnének életbe, az államadósság pedig két százalékponttal csökkenne ettől Lengyelországban.
A lengyel nyugdíjalapoknál van a Varsói Tőzsdén forgó részvények ötöde, a nyugdíjpénztári rendszer a Bloomberg szerint nagyban hozzájárult, hogy Varsó pénzügyi központtá tudott válni. A lengyel nyugdíjpénztáraktól már egyszer, 2014-ben elvették a vagyonuk 51 százalékát, megtiltva nekik az állampapír-vásárlást, ami a kockázatosabb eszközök felé kényszerítette őket. Az Equilor blogja szerint lassan, átmeneti időszak során adják majd el a szóban forgó részvényeket.
A Reuters szerint a nyugdíj-megtakarítások problémája Lengyelországban időzített bombaként ketyeg, mivel az országban az egyik legalacsonyabb a születési ráta az EU-n belül. (Ugyanez Magyarországról is elmondható – a szerk.) Ezen kívül rengeteg olyan embernek kell nyugdíjat fizetni, akik még a kommunizmus alatt nem takarékoskodtak öregségükre.
A hírügynökség szerint az ING Bank elemzői attól tartanak, hogy a központosítandó vagyon elsősorban a kormány újraválasztásához szükséges tőkét biztosítja majd. Sok szakember viszont pozitívan értékeli, hogy a kormány tervezi a megtakarítási hajlandóság növelését is.