Az elmúlt években nem hibázott a szuperhősös filmekkel a Disney, minden produkció komoly nyereséget hozott. Így benne volt a pakliban, hogy előbb-utóbb valamelyik film történelmi rekordot jelentő bevételt ér el. Erre a hétvégéig kellett várni, ugyanis a Marvel szuperhős-univerzumának legnagyobb jegybevételét érte el a Bosszúállók: Végjáték című film. A produkció globális 2,79 milliárd dolláros (808 milliárd forintos) bevételével minden idők legnagyobb kasszasikerévé vált. Persze az egy évtizede készült Avatar 2,789 milliárdos, vagy a Titanic 1997-ben elért 2,187 milliárd dolláros bevételének jelenértéke még magasabb, de nominálisan csúcsra ért a Marvel birodalom.
Elképesztő pénzt termelnek a szuperhősök
A Bosszúállók: Végjáték a hétvégén újabb 1,5 millió dollárt (434 millió forintot) keresett eddigi bevételeihez, ezzel hivatalosan is túlszárnyalta az Avatart, amely 2015 óta 2,788 milliárd dollárral (807,2 milliárd forinttal) tartotta a legnagyobb jegybevételű film címét. A 22 Marvel-szuperhősfilm végére pontot tevő Bosszúállók: Végjátékban a közönség egyébként olyan közkedvelt szuperhősöket láthat, mint Vasember, Thor és Fekete özvegy. A film a tavaly bemutatott Bosszúállók: Végtelen háború történetét folytatja, amelynek végén számos Marvel-hős vált porrá. A Végjátékban a túlélők a szupergonosz Thanos életére törnek. Főszereplői között van Robert Downey Jr., Chris Hemsworth és Scarlett Johansson. A csaknem háromórás, Joe Russo, Anthony Russo rendezésben forgatott film ragyogó kritikákat kapott, a véleményeket összegző Rotten Tomatoes honlapon jelenleg is 94 százalékos a pozitív tetszési indexe.
Aki azt hinné, hogy ezzel a Marvel univerzum kiürül, és nem lesz több szuperhősökről szóló mozi az téved ugyanis a siker arra sarkallja a Diseneyt, hogy futószalagon gyártsa ezeket a produkciókat. Szintén a hétvégén derült ugyanis ki, hogy egy sor új szuperhősfilmet és folytatást jelenik majd meg. A Marvel filmstúdió ezt a San Diegó-i Comic Con szórakoztatóipari vásáron jelentette be, ami a képregény és szuperhősök rajongóinak legnagyobb éves találkozója.
Ezek a szuperhősös filmek jönnek a következő években
A Marvel stúdió elnöke, Kevin Feige több tucatnyi hollywoodi filmsztár kíséretében beszélt a közönségnek a stúdióban készülő tíz új szuperhősfilmről. Ezek egyike egyébként a Penge lesz, amelyet korábban Wesley Snipes alakított, a folytatásban viszont a vámpírvadász szerepét az Oscar-díjas Mahershala Ali játssza majd. Emellett az is kiderült, hogy 2021 novemberében a rajongók újabb Thor filmet nézhetnek majd a mozikban. Az új Marvel-filmek között beszámoltak a The Eternals című produkcióról, amelyben Angelina Jolie és Salmy Hayek is szerepel. A produkciót a tervek szerint 2020 novemberétől láthatja majd a közönség a mozikban.
Az első ázsiai amerikai szuperhősfilm, a Shang-Chi and the Legends of the Ten Rings is elkészül a Marvelnél, de hamarosan az is kiderül mikor készül majd el a Fekete özvegy című produkció. Ennek a mozinak egyébként magyar vonatkozása is van, hiszen Scarlett Johanssonnal számos jelenetét Budapesten vettek fel.
Feige a Comic Con színpadán megerősítette, hogy készül a Fekete Párduc 2., A galaxis őrzői 3., a Marvel kapitány 2., és a Fantasztikus négyes is folytatódik. A Doctor Strange folytatását, a Doctor Strange in the Multiverse of Madness című epizódot pedig Scott Derrickson rendezésében, Benedict Cumberbatch főszereplésével 2021 májusától nézheti meg a közönség a mozikban.
Voltak kérdőjelek a felvásárlás idején
Ahogy azt fent írtuk, az elmúlt években ezek a filmek óriási bevételeket generáltak, ám amikor a Disney 2009-ben 4 milliárd dollárt adott a Marvelért a kétkedők hangja sokkal erősebbnek tűnt. A képregény figurák alapján készülő filmekben ugyan volt perspektíva, ám a mozis változatban a DC sokkal erősebb volt. Ők rendelkeznek ugyanis a klasszikus szuperhősök jogaival, így a Pókember vagy a Batman filmek után is náluk "cseng a kassza". Ehhez képest a Marvel egy évvel korábban gyakorlatilag épp csak belépett erre a piacra az Ironman révén, igaz az a film 600 millió dolláros bevételt hozott a stúdiónak. A kétkedők azért is sokallták a kifizetett összeget, mert éppen nyakig gázolt a világ a hitellufi kidurranása miatti válságban, így nem lehetett tudni, hogy a fogyasztók mennyire költenek majd a következő években szórakozásra, és a világgazdaság mikor vesz újra lendületet.
Utólag persze csak dícsérni lehet a Disney főnökének lépését, Bob Iger ugyanis nem csak meglátta a lehetőséget a Marvelben, hanem a körülmények ellenére meg is ragadta azt, és egy olyan franchise-t szerzett meg, amelynek köszönhetően a vállalat évek óta uralja a mozikat. Persze ebben az is közrejátszik, hogy a cég azóta sem pihen a babérjain, és azóta 2012 októberében felvásárolták a Lucasfilmet (Star Wars, Indiana Jones filmek), majd tavaly megszerezték a másik fontos szuperhős birodalmat a fent említett DC-t is.
22 milliárdot hoztak a Marvel-filmek
Az első Disney által gyártott Marvel-film 2012-es moziba kerülése óta egyébként óriási bevételeket hoztak a szuperhősök. A statisztikák szerint a vállalat csak a saját gyártású produkciók révén több mint 18,2 milliárd dollárt ért el a Marvel univerzum alakjainak köszönhetően.
Ez azonban nem minden, a Marvelnek ugyanis korábbról szerződése volt a Paramount stúdióval, így az első időszakban a filmek disztribúciójáért ők feleltek. Így eleinte a két nagyvállalat osztozott a bevételeken az Ironman első és második részénél, Amerika kapitány első részénél és a Thor filmnél is. Hasonló volt a helyzet a The Incredible Hulk (A hihetetlen Hulk) című filmnél, azzal a különbséggel, hogy ott a Universal volt egy korábbi megállapodás miatt a Disney partnere. Ha ezeket is hozzávesszük a Disney által keresett 18,2 milliárdos bevételéhez, akkor a mozis statisztikák szerint világszerte összességében a Marvel Univerzumban található filmek 22 milliárd dollár feletti bevételt értek el.
A fentiek csak a mozis bevételek, amihez hozzá kell tenni, hogy a filmek forgatási költsége, illetve a napjainkban az ehhez fogható marketing kiadások a Disneyt terhelték, tehát itt nem tiszta profitról beszélünk. A mérleg másik serpenyőjében viszont ott vannak a kereskedelmi (merchandise) jogok. A Disney sajnos nem közöl a Marvel-filmekre lebontva ilyen bevételi sort, látva azonban, hogy egy-egy új film idején az iskolatáskáktól, a boltokban kapható pólókon át a müzlis dobozokig mindent elfoglal Amerika kapitány és csapata, a szakértők az elmúlt évtizedre vetítve dollár milliárdos összegű bevételt becsülnek ezekből a jogokból.