A forint továbbra sem találja az emelkedőt. Hétfőn délelőtt - nem sokkal 10 óra után - az eurót 401 forint felett jegyezték, ekkor a dollár jegyzése meghaladta a 465 forintot.
Múlt pénteken már megakadt a forint gyengülése, a 402-es szint egyelőre markáns ellenállásnak mutatkozik - derült ki a K&H Értékpapír piaci kommentárjából. Az equiloros szakértők szerint a gyengülés irányában rövid távon 402 forintos eurónál van egy lépcső, hosszabb távon pedig 403,5 forintál.
A budapesti tőzsdén a vásárlók voltak többen a rajt után. Ennek eredményeként kora délelőtt a BUX 0,5 százalékos pluszban volt. A vezető papírok közül az OTP 0,3 százalékkal drágult. A Mol és a Richter egyaránt 0,6 százalékos pluszt ért el, a Magyar Telekom pedig közel 1 százalékkal emelkedett.
A fontosabb európai börzéken viszont enyhe gyengüléssel teltek a kereskedés első órái. A londoni FTSE-100 0,2 százalékkal gyengült, hasonló mértékű mínuszba került a francia CAC, a frankfurti DAX pedig 0,4 százalékos veszteséget könyvelhetett el.
Hogyan szerepelt a többi mutató?
Az ázsiai részvények emelkedéssel kezdték október második hetét, miután a befektetők még mindig a hónap első hetén nyilvánosságra került jó amerikai munkanélküliségi adat hatása alatt voltak – derült ki az AP hírügynökség jelentéséből. Az Egyesült Államok kormányának statisztikája szerint az amerikai vállalatok 254 ezer új állást
teremtettek szeptemberben, ami jobb az egy hónappal korábbi 159 ezernél és meghaladta a várakozásokat
is. Ennek hatására az amerikai részvényindexek október 3-án 1 százalék körüli mértékben erősödtek.
Az ázsiai térség egyik legfontosabb mutatója, a tokiói Nikkei-225 közel 2 százalékkal nőtt, amit kamatcsökkentési várakozások is alátámasztottak. A hongkongi Hang Seng bő 1 százalékos emelkedést ért el, szintén 1 százalék feletti többlettel zárt a dél-koreai Kospi. A kínai szárazföldön egyhetes szünet után tértek vissza a befektetők a börzékre. A pekingi kormány azzal fogadta őket, hogy beavatja a gazdaság szereplőit a napokban bejelentett gazdaságösztönző csomagja részleteibe. A legnagyobb indexek az elmúlt egy hétben 12-15 százalékos pluszokat szedtek össze a tőzsdén kívüli kereskedésben a kormányzati beavatkozásra reagálva.
Többet kell adni az olajért
Az európai gáztőzsdén a földgáz ára bőven 40 euró/MWh felett alakult, amivel tíz hónapos csúcsra emelkedett. Az árat – akárcsak az olaj piacán – az eszkalálódó közel-keleti konfliktus hajtja felfelé. Ez ugyanis az iráni olajexport kiesésével vagy rosszabb esetben az Arab-öbölből induló szállítások leállásával fenyeget.
A Brent és a WTI is több mint egy százalékkal drágulva nyitotta október második hetét. A Brent átlépte a 79 dollár/hordós szintet, a WTI a 75,5 dollár/hordós szinthez közeledett hétfőn délelőtt. Az arany ára nem nőtt érezhető mértékben. Továbbra is unciánként 2653 dollár körüli áron lehet hozzájutni.
A kriptopiac legjelentősebb képviselői közül a bitcionos piacon bő 1 százalékos drágulás látható. Közben az Ethereum erre rátett egy lapáttal, majdnem 2 százalékos pluszt elkönyvelve.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.