A Mol töltőállomásának átadása Prágában 2015. május 5-én. MTI Fotó: Illyés Tibor |
Kínában a Nagy Népi Gyűlés alkalmából lefelé módosították a GDP-előrejelzést, és Észak-Korea is újra rakétákkal lövöldözött, de ez a piacokat nem nagyon hatotta meg, a kínai tőzsde például enyhén emelkedni tudott. Az európai tőzsdéken már sokkal rosszabb volt a hangulat, aminek fontos eleme lehetett a Deutsche Bank. Nem zörgött a haraszt hiába, a bank nyolcmilliárd eurós tőkeemelést jelentett be, még márciusban, komoly diszkonton a pénteki záróárhoz képest.
Nem csoda, hogy a részvény majdnem nyolc százalékos mínuszban végzett. A német és francia indexek 0,6, a brit 0,3, az EuroStoxx 50 pedig 0,4 százalékkal esett ma. Az amerikai tőzsdék is hasonló mínuszban voltak hat órakor, az S&P 500 0,5, a Nasdaq 0,7, a Dow Jones 0,4 százalékkal volt lejjebb.
Mennyit ér az OTP?
A BUX index ehhez képest szépen tartotta magát, százalékban jelentéktelen mértékben, pár ponttal esett csak. A Mol 0,45 százalékkal fel, az OTP és a Richter ugyanekkora mértékben lefelé ment, a három részvény így 20 790, 8910 és 6475 forint lett. A Telekom 0,6 százalékkal felfelé ment, 501 forintra. A pénteken felvásárlást bejelentő két cég ma is száguldott, a Konzum 19, az Opimus 14 százalékkal emelkedett.
Több brókercég is említette, hogy a Morgan Stanley az OTP célárát 8368 forintról 8180 forintra csökkentette, de van, aki szerint ehhez tartást, van, aki szerint felhalmozást javasol. Egyik sem túl logikus, hiszen a részvény a célárnál jóval magasabban, 8900 felett forog. De a brókercégek általában nem szeretnek eladási ajánlatokat megfogalmazni, hogy ne őket hibáztassák, ha leesik a papír ára.
A régióval együtt gyengült a forint?
A forint gyengült, 309,95 az euró, miután megérintette nemrég a 310-es határvonalat is. Az Equilor Befektetési további forintgyengülésre számított reggel, szerinte a 310-es szintnél a 200 napos mozgóátlag jelenti az első komolyabb ellenállást. „A múlt héten jelentős tőkekiáramlást láthattunk a régiónkból, a forinttal együtt gyengült a lengyel zloty is, mely az amerikai kamatemelési várakozásokkal lehet összefüggésben” - írták.
Most már tényleg jöhet a kamatemelés
Miután pénteken Janet Yellen is megszólalt, és kamatemelés-párti szavakat mondott, közel 100 százalék már a valószínűsége a piac szerint, hogy március 15-án a Fed emeli a kamatokat. Az Erste szerint az utolsó akadályt a pénteken megjelenő munkaerő-piaci adatok jelenthetik. A dollár hol erősödik, hol gyengül, az euró/dollár most éppen lejjebb, 1,0585-ön áll. A kamatemelés a részvényeknek nem biztos, hogy jót tesz majd.
Az olajat megint többféle hatás éri, Líbiában például kiújultak a harcok, az OPEC-termelés-korlátozás látszólag sikeres, az amerikai olajkutak száma viszont kitartóan emelkedik, az USA olajkészletei csúcson vannak. Az árfolyam ma kissé esik, a WTI 53,10, a Brent 55,90, hónapok óta eléggé szűk sávban mozognak. A nemesfémek, talán a kamatvárakozások miatt, ismét esnek.
Hígítás a német banknál
A Deutsche Banknál nyolcmilliárd eurónyi forrást vonnának be, a jelenlegi részvényszám felére rúgó mennyiségű új részvény kibocsátásával, melyeket március 21-től jegyezhetnének a részvényesek – írta a KBC Equitas. „Már legutóbb is szkeptikusan figyeltük a részvény mozgását, a mai nagy eséssel ráadásul már a rövid távú technikai kép is elcsúnyult: kiesett az emelkedő csatornából a papír, amit akár újabb mélypontok is követhetnek” - jelezték előre.
Az olaj hosszú távú kilátásairól az Equilor blogja írt, eszerint például közel 600 millió elektromos gépkocsinak kellene az utakra kerülnie ahhoz, hogy az olajárakat jelentősen befolyásoló keresletváltozás alakuljon ki. Jelenleg kevesebb, mint kétmillió ilyen autó fut világszerte.