5p
Úgy tűnik a pénteki zuhanás és a hétfői korrekció után egy csendesebb nap jön a piacokon. A múlt hét pánikja után úgy tűnik a befektetők ismét kicsi optimistábbak lettek, igaz a helyzet továbbra is feszült.
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke  (MTI Fotó: Máthé Zoltán)

Hétfőn mind az európai, mind a tengerentúli piacok hangulata javult. A vezető európai piacok mellett a Wall Street is felfele mozdult.  A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 269,93 ponttal, 1,05 százalékkal, 25 898,83 pontra erősödött. Az S&P 500-as mutatója 31,27 ponttal, 1,1 százalékkal gyarapodott, és 2878,38 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 101,97 ponttal, 1,32 százalékkal lett több, és 7853,74 ponton zárt.

1; A remény hal meg utoljára

A befektetők kockázatvállalási hajlandósága a pénteki meredek árfolyamesés után hétfőn nőtt, annak nyomán, hogy csillapodtak az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktusok eszkalálódása miatti piaci félelmek. Donald Trump amerikai elnök a G7 csúcstalálkozón vasárnap közölte, hogy Kína egy kedvező hangvételű telefonhívással jelezte visszatérési szándékát a tárgyalóasztalhoz. Trump "az egész világ számára nagyon pozitív fejleménynek" értékelte Kína jelzését.

Érdemes megjegyezni, hogy Peking részéről semmiféle megerősítés nem érkezett, sőt informálisan kínai részről inkább az jelent meg, hogy nem fognak meghajolni a Trump féle nyomás alatt, és egyelőre nem akarnak tárgyalni. Látva azt a pisztolypárbajt, amit Washington és Peking folytatott, mindenki óvatos lett, Trump viszont most (is) azt mondta, amit a piacok hallani szeretnének, így a remény némileg újraéledt. Persze arról sem szabad megfeledkezni, hogy mindkét ország számára az lenne az optimális, ha egy ésszerű kompromisszum születne, egyelőre azonban ez távolinak tűnik.

2; Recesszió lesz Németországban?

A második negyedévben a német bruttó hazai termék (GDP) szezonális kiigazítással az előzetes kalkulációval megegyező 0,1 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, az első negyedévben elért 0,4 százalékos negyedéves növekedés után. A második negyedévben naptári kiigazítással 0,4 százalékos éves GDP-növekedést ért el a német gazdaság, lassabbat az első negyedévi 0,9 százalékos éves növekedésnél. Az idei második negyedév egy munkanappal volt rövidebb a tavalyinál.

Naptári kiigazítás nélkül a második negyedévi éves GDP-növekedés nulla százalék volt az első negyedévi 0,8 százalékos növekedés után. A Destatis kimutatása szerint a második negyedévben az export az importnál nagyobb mértékben csökkent az előző negyedévihez képest és így 0,5 százalékponttal vetette vissza a GDP-növekedést. Az export 1,3 százalékkal, az import 0,3 százalékkal csökkent.

A gazdasági növekedést támogatta viszont a belső fogyasztás erősödése: a lakossági fogyasztás az első negyedévhez képest 0,1 százalékkal emelkedett a másodikban, az állami fogyasztás pedig 0,5 százalékkal. Növekedtek a beruházások is, a termelőeszköz-beruházások 0,6 százalékkal, a létesítmény-beruházások pedig 1,0 százalékkal. Az építőipari beruházások viszont 1,0 százalékkal csökkentek a második negyedévben az előzőhöz képest, ez azonban egyszeri tényezőnek, az enyhe tél hatásának tulajdonítható, ami az első negyedévben 2,5 százalékkal növelte meg a beruházásokat.

3; Ülésezik az MNB
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, az elemzők arra számítanak, hogy a jegybank továbbra sem változtat az alapkamat szintjén, és a kamatfolyosón sem. A jegybanki alapkamat 2016. május 25. óta 0,90 százalékon áll.

Az elemzők szerint a monetáris kondíciók nagyon lassan, fokozatosan szigorodhatnak csak a következő időszakban a beérkező új makrogazdasági adatoktól függően. Leghamarabb 2020 második felében emelheti az alapkamatot a jegybank piaci vélemények szerint. A monetáris kondíciók alakulását a szeptemberi ülésen vizsgálja majd meg alaposabban a tanács, amikor a következő Inflációs jelentés végleges verzióját tárgyalja.

Természetesen, ha valami váratlan fordulat jönne, vagy az MNB kommunikációja változna, annak komoly hatása lehet a forint árfolyamára.

4; Adóemelés jön Japánban

Aszó Taró pénzügyminiszter megerősítette, hogy ősszel sor kerülhet az évek óta halogatott fogyasztói adókulcs emelésére, írta reggeli hírlevelében az Equilor. Ugyanakkor a korábbi bejelentések szerint ezzel párhuzamosan egy fogyasztást élénkítő csomagot is bejelenthetnek, mellyel azt szeretnék megelőzni, hogy az adókulcs emelése visszavesse a belső fogyasztást, ezáltal fékezze az éppen éledező gazdasági növekedést. A politikus hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások jól alakulnak.

5; Totális támadás a Disneytől

Lezajlott a Disney éves expója, ahol számos érdekességet bejelentettek. A várhatóan nagy sikerrel kecsegtető új filmek mellett üzleti szempontból a Disney+ streaming-szolgáltatás kelthette fel a befektetők figyelmét.

Kiderült, hogy idén novemberben indul majd a Disney+, és először a Észak-Amerikában lesz elérhető. Mellette európai pilot projectként Hollandiába vezetik be, továbbá Ausztráliában és Új-Zélandon is nézhető lesz. A jövő évben indul majd a globális terjeszkedés, hiszen előbb  Nyugat-Európában és a Távol-Keleten, majd 2020 végén Kelet-Európában és Dél-Amerikában is elérhető lesz.

A havidíj 7 dollár lesz, és egy fiókhoz 7 felhasználó csatlakozhat. Ez a díj önmagában is viszonylag olcsó, ha pedig azt nézzük, hogy ezért már induláskor több mint 500 filmet és 7000 sorozatepizódot nézhetünk, akkor kifejezetten csábító. Ráadásul a tartalom gyártás már folyik, így induláskor is lesz 25 saját gyártású, új sorozat és 10 új film.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 43980 43850 44530 -1,94% 0 0 18 471 214 370 HUF 2026-06-19 17:07:11
MOL 3790 3750 3848 +1,17% 0 0 5 259 881 398 HUF 2026-06-19 17:06:52
MTELEKOM 2754 2712 2754 +0,51% 0 0 3 915 641 270 HUF 2026-06-19 17:08:22
RICHTER 11730 11720 11890 +0,43% 0 0 2 153 749 930 HUF 2026-06-19 17:06:48
OPUS 375 375 392 0,00% 0 0 300 942 617 HUF 2026-06-19 17:05:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nézze csak! Ezt művelte a forint a kánikulában
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP rontotta el a hangulatot a hétvége előtt
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 18:39
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 780,33 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel, 137 625,54 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika zárva tart, de az európai befektetők nem pihennek
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 16:56
Az amerikai tőzsdék pénteken nem nyitottak ki szövetségi ünnep miatt; a vezető nyugat-európai tőzsdék vegyesen álltak pénteken délután.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot megy pénteken a Mol
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 15:03
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,73 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A vezető részvények vegyesen teljesítenek a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:53
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,73 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, mi történik a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:25
 A csütörtöki záróértékéhez képest minimálisan erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt? Hirtelen gyengülni kezdett a forint
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 07:16
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 06:24
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Magába roskadt a forint csütörtök estére, már 307 felett a dollár
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 18:27
A dollárárfolyam 304-ről indult reggel, és 307,5 felett zárt. Az euró is drágább lett.
Részvény / Deviza / Áru Az olajár-esés húzta magával a Mol-részvényeket is
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:59
Folytatódott a Mol lejtmenete a tőzsdén csütörtök délután, végül mínusz 1,68 százaléknál állt meg az árfolyam.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG