Forrás: Dice/Wikimedia Commons |
Bár egy kínai szolgáltatói beszerzési menedzserindex augusztusi emelkedése már optimizmust hozott ma reggel az ázsiai piacokra, az igazi löketet az adta, hogy futótűzként terjedt a Reuters hírügynökség értesülése, miszerint Carrie Lam hongkongi kormányzó visszavonhatja a kiadatási törvény azon tervezetét, amely heves társadalmi ellenállást váltott ki a különleges státusú kínai területen.
Korántsem mindennapos, hogy egy lehetséges fejleményre közel 4 százalékot ralizik egy tőzsdeindex – de azért ez nem akármilyen hír volt, aminek súlyát a befektetők pontosan érzékelték. Ekkorát egyébként utoljára tavaly novemberben ment fel a hongkongi börze barométere.
Ami aztán az európai szárnyaláshoz is hozzájárult, igaz, azt azért elsősorban a megállapodás nélküli Brexit lehetőségének mérséklődése alapozta meg. Az amerikai részvényindexek – köztük a 30 legfontosabb ipari cég tőzsdei állapotát jelző Dow Jones 200 pontot meghaladó – erősödését viszont az elemzők már a pozitívan értékelhető hongkongi eseményekhez kötik.
Kérdés, ez így is marad-e, s vajon elég lesz-e – amint azt reggeli cikkünkben már taglaltuk – a zavargások beszüntetéséhez. Meglehet, ezt az is elősegíthetné, ha a kormányzó lemondana – amint azt egy bocsánatkérés mellett egy kiszivárgott hangfelvétel szerint már kilátásba helyezte. Márpedig erre van esély, hiszen Lam a Reuters brit hírügynökség értesülései szerint a múlt héten üzletemberek előtt azt jelentette ki, hogy megbocsáthatatlan rombolást követett el a törvénytervezet benyújtásával. Amelynek elfogadása esetén a bűnügyi eljárás során a gyanúsítottakat kiadhatták volna Kínának.
Ám a szerdán a tévében – nem élő adásban – leadott üzenetében Lam azt is egyértelművé tette, hogy kormánya nem teljesíti a tüntetők további követeléseit, egyebek mellett nem indít külön, független vizsgálatot annak kiderítésére, hogy voltak-e rendőri túlkapások a tüntetőkkel szemben. Noha két új taggal bővítette azt a rendőri bizottságot, amely vizsgálja az ügyet. Ám a kormányzó elfogadhatatlannak minősítette a tüntetők azon követelését is, hogy engedjék szabadon az őrizetbe vett társaikat. Ezért is bizonytalan, mit hoz a közeljövő, s nem lehet kiszámítani, a mai szárnyalás után merre mozdulhatnak az árfolyamok.