Igaz ugyan, hogy az olaj nagyot esett, főleg az utóbbi két hónap stagnálásához képest, de hozzátehetjük azt is, hogy ezzel együtt hasonló szinten van, mint volt három hónappal ezelőtt. Mélypontjukat januárban érték el 44-46 dollár körül.
Jöhet az iráni olaj
Az esésnek többféle oka lehet. Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele szerint részben a kínai növekedési félelmek, részben a görög aggodalmak miatt, részben pedig az iráni atomprogrammal kapcsolatos tárgyalások miatt esik. „A friss információk szerint a fő szöveg kész, és már csak az 5. mellékletről zajlik az egyeztetés a mai bécsi találkozón.”
„Az iráni olaj pedig alig várja, hogy megszülessen a megállapodás és elinduljon a globális piacok felé. Különböző becslések szerint akár 30-50 millió hordó olaj már tankerekben várja, hogy elindulhasson célja felé, masszív túlkínálatot okozva az olaj piacán” – írják.
Minden bizalom alapja az ellenőrzés
Az Equilor hírlevele szerint mint azt már korábban számos alkalommal láttuk, a határidőt újfent meghosszabbíthatják. „A múlt heti nyilatkozatok alapján ilyen közel még nem álltak a felek a megegyezéshez, de néhány sarokpont esetében továbbra is sincs konszenzus. A nyugati hatalmak vizsgálóbizottságot kívánnak küldeni azokra az ismert és egyéb lehetséges kísérleti pontokra, ahol urándúsítást végezhetnek, ám ezt a kérést a teheráni vezetés egyelőre elutasította” – írja a brókercég.
Átmeneti lesz az iráni megegyezés hatása?
Az Equilor szerint a kőolaj árfolyama csupán „átmeneti gyengülést mutathat egy esetleges megegyezést követően. Iránból a 2003-ban kivetett szankciókat követően kivonultak a külföldi olajipari vállalatok és jelenleg nincs olyan külföldi cég az országban, amely jelentősebb beruházással támogatná az olajkitermelés növelését”.
A múlt héten a konszenzussal ellentétben 8 hét óta először mutatott növekedést az EIA készletjelentése, ezzel az amerikai készletállomány 80 éve nem látott magas szintre bővült. Ugyanakkor ez a folyamat átmeneti lehet. A jövő heti készletjelentés függvényében az árfolyam visszakapaszkodhat a 60 dollár körüli szintekre – prognosztizálja a brókercég.
Az OPEC is önti az olajat
Az OPEC semmi jelét nem mutatja annak, hogy csökkentené a kitermelését – írja a Wolf Street. A kitermelése negyedik hónapja nőtt júniusban, és 2012 augusztusa óta nem látott magas szinten van. A cikk szerint az iráni kitermelés, ha létrejön a nukleáris megegyezés, igenis alaposan megugorhat, a jelenlegi 1,2 millió hordóról 2,3 millió hordóra, majdnem duplájára.
Ráadásul eközben az USA-ban is enyhén tovább nő a kitermelés, hosszú idő, december eleje óta először ismét nőtt a kutak száma, amit a 60 dollár feletti hordónkénti idézett elő az utóbbi időben. Annak ellenére nőttek a készletek legutóbb, hogy megkezdődött a nyári autósszezon, emiatt készletcsökkenést várt a piac.
Kína fontosabb, mint a görögök
Bár a görög fejlemények sem éppen kedvezőek az olajnak, sokkal fontosabb Kína, amelyre most minden szem szegeződik mint fő importőrre – írja a Wolf Street. Csakhogy ott is megtorpanóban a gazdaság és összeomlóban a tőzsdei részvénypiac, az olaj szempontjából a lehető legrosszabbkor – teszik hozzá.