Pár napja még Donald Trump elnök protekcionizmusától féltek a piacok, és azzal indokolták a tőzsdeindexek esését, hogy ez kereskedelmi háborút, recessziót okozhat. Most mégis kitörtek a tőzsdeindexek, felhagytak a hetek óta, december közepe óta tartó helyben topogással, és erőteljesen felfelé indultak, új csúcsokra.
Az egyik lehetséges magyarázat szerint most sokan azt értékelik, hogy Trump meglehetősen dinamikusan fogott hozzá választási ígéretei megvalósításához, már az első napokban fontos intézkedéseket hozott. Egy másik magyarázat szerint valójában a beinduló gyorsjelentési szezon és a jelentések pozitív meglepetései billentették ki a piacot a stagnálásból. Trump Twitter-oldalán a Reuters szerint azt írta: "Great!#Dow20K" (nagyszerű, 20 000 felett a Dow Jones).
Tripla rekord az USA-ban
Az európai indexek nap közben szépen felfelé tartottak, annak ellenére, hogy az aktuális német Ifo üzleti hangulati index a várnál gyengébb lett. Főleg a bankok és az autóipari részvények drágultak. A DAX index 1,8, a francia CAC 0,9 százalékkal ment fel, az EuroStoxx 50 index 1,4 százalékkal emelkedett.
Amerikában kevéssel hat óra után a Dow Jones ipari átlag 20 050 ponton állt, 0,7 százalékos pluszban, történetében először járt e kerek határ felett. De az S&P 500 és a Nasdaq indexe is történelmi rekordot döntött, 0,6, illetve 0,7 százalékos emelkedés után. (2294, illetve 5642 ponton állnak.)
Varsó száguld, Budapest kullog
A BUX index, amely az elmúlt két évben nagyjából megduplázódott, most kissé lemaradt, csak 0,3 százalékkal ment fel. Pedig Varsó 3,3, Prága 0,9, Bukarest 1,8 százalékos emelkedést élt át. Indexünket a Mol húzta le, amely 0,7 százalékkal 20 265 forintra süllyedt. Az OTP egy százalékkal 8936 forintra drágult, a Richter 0,3 százalékkal 6290-re, a Telekom egy százalékkal 519-re ment fel.
A forint a mostanában szokásosnál kicsit jobban ingadozott, valószínűleg nem függetlenül attól, hogy az MNB betéti tendert tartott. Este 310,20 forint volt az euró, 40 fillérrel olcsóbb, mint kedden, de nap közben a 309 és a 311 forintot is megközelítette.
315-ig mehet az euró?
A 200 napos mozgóátlag áttörése után tovább gyengülhet a forint – írta az Erste Befektetési technikai elemzése. Eszerint hat kereskedési napon keresztül gyengült egyhuzamban a forint az euróval szemben. Tegnap megközelítette a 200 napos mozgóátlagot és a mai kereskedésben visszapattant erről az ellenállásról. Délután azonban ismét gyengülésnek indult a forint a 309,2-es napi mélypontról, és várhatóan hamarosan megpróbálhatja áttörni a 310,7-nél található 200 napos mozgóátlagot. Ebben az esetben 315-ig nyílna tere az emelkedésnek – írták.
Az olaj nap közben inkább mínuszban volt az amerikai készletadatra várva, amely végül nagyjából megfelelt a várakozásoknak. Így végül nulla közelében billeg most az árfolyam, a nemesfémek viszont esnek.
Megállíthatatlan a líra esése?
A keddi részleges török kamatemelést – egyes kamatokat emeltek ugyan, a legfontosabb mutató viszont változatlan maradt – a jelek szerint elégtelennek ítélte a piac, mert a líra már tegnap is esett, ma pedig újabb 1,2 százalékos mélyrepülést produkált. A török gazdaságról és a líráról ezúttal a török alapot is kezelő OTP Alapkezelő Fundman blogja írt két részletben, itt és itt.
Jó gyorsjelentése után szépen emelkedett az Alibaba, erről a KBC Equitas írt technikai elemzést. Az Equilor blogja pedig az európai bankpapírok árrobbanását magyarázta.