Tegnap az USA-ban mínuszban végeztek az indexek, főleg a technológiai részvények Nasdaq 100-as mutatója ment le, 1,1 százalékkal. Ma Európában már csak minimális az esés, a német, francia, brit mutatók 0,1-0,2 százalékkal süllyednek. A piacokon kivárás látható.
A nap, vagy a hét legfontosabb eseménye ugyanis kora délután érkezik majd az amerikai foglalkoztatási adatok közzétételével. Tegnap az EU-ból jó hírek érkeztek, az üzleti bizalmi indexek a vártnál jobban sikerültek. Jövő héten a Fed és az EKB is ülésezik, ami szintén muníciót adhat majd a piacoknak. Az európai légitársaságok ma azért esnek, mert a britek újabb országokat tettek a pirossal jelölt zónák listájára.
Csalóka a Richter esése
A varsói WIG 20 index esése ma eléri a 0,8 százalékot is, miközben a BUX szerény pluszban van. Az OTP fél, a Richter másfél százalékkal esik, a Mol és a Telekom pedig stagnál.
Ha a főbb részvények és az index mozgása között ellentmondást vél valaki felfedezni, nem téved, mert a Richter ma forog először osztalékszelvény nélkül, aminek értéke 225,32 forint. Így a 125 forintos mai esés valójában 100 forintos emelkedés, és a BUX index is okkal van 0,1-0,3 százalékos pluszban.
A forint nem olyan erős, mint tegnap délben, amikor az euró 345,60-ra is lement, de azért jól áll. A mai árfolyam 347,30, annyi, mint tegnap este.
Mitől ugrott akkorát a dollár, miért zuhant az arany?
Tegnap nagyot erősödött a dollár és vélhetően emiatt is csúnya nap volt az árupiacon. Ugyanis 2-3 százalékos zuhanás volt az aranynál, ezüstnél, réznél, szakadtak a bányavállalatok részvényei is. Pénteken az esés megállni látszik az arany, az ezüst, a réz piacán, az olaj pedig ismét fél százalékos pluszban jár.
Az Erste Befektetési Zrt. szerint a tegnapi kiváló munkaerő-piaci adat erősítette a dollárt.
A vártnál jóval kedvezőbb ADP foglalkoztatottsági adat érkezett, 650 ezer helyett 978 ezer fővel bővült a magánszektorban foglalkoztatottak száma, ami az amerikai gazdaság gyors visszapattanásának a jele lehet. Ezt követően erősödésnek indult a dollár az euróval szemben, 1,21 körül van a mostanában tipikusnak számító 1,22-es árfolyam után.
Az arany pedig azért esett akkorát, mert a befektetők tartanak attól, hogy a Fed hamar leállítja a pénznyomtatást.
Megint egy optimista OTP-célár
Újabb céláremelés érkezett az OTP-re a KBC Equitas reggeli hírei szerint, az utóbbi időben már a sokadik.
A VTB Capital 19 000 forintra emelte a korábbi 14 600 forintos célárát vételi ajánlás mellett. Ezzel a konszenzus az OTP részvényére 17 000 forintra változott, amely közel 1000 forinttal magasabb a tegnapi záróárfolyamnál.
Redditesek kontra elektromosautó-shortosok
A redditen szerveződött kisbefektetők, akik a shortosok elleni összehangolt vételi támadásaikról híresek, most az elektromosautó-piacot nézték ki maguknak. Az elektromos haszonjárművekben utazó Workhorse (WKHS) 28 százalékkal ment fel tegnap is, miközben az előző napok sztárja, az AMC 18, a Bed Bath & Beyond 28 százalékkal zuhant a Nasdaq-on.
Az AMC külön figyelmeztette a részvényeseit, hogy akár a teljes befektetésüket is elveszíthetik – de közben a jó magas árakon tőkét emel.
Az AMC mozilánc ezúttal 11,55 millió darab új részvényt bocsát ki, amelyet fokozatosan fog a piacra dobni, kihasználva a vállalat fundamentumaihoz nem köthető mániát. A menedzsment ugyanakkor figyelmeztette a befektetőket, hogy jelentős kockázatot vállalnak azok, akik a jelenlegi szinteken vásárolnak – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Mi lesz a következő lufi?
A SeekingAlpha szerint más cégek részvényeinél is érezhető a reddites-hatás, legalábbis annyiban, hogy a szokásosnál is nagyobb a volatilitásuk. Ilyen lehet a Lordstown Motors (RIDE), a Nikola (NKLA), a Canoo (GOEV). De a Blink Charging (BLNK), a -3.4%), a QuantumScape (QS) és az Arcimoto (FUV) részvények short-állománya is magas, így potenciális célpontok lehetnek.
Elon Musk ismét trollkodja a bitcoint
A Tesla-vezér hajnali rejtélyes twitter-üzenetében a bitcoin szót meg egy széttört szívet tett egymás mellé, a szöveg pedig arra utal, hogy a képen látható pár már csak ürügyet keresett a szakításra. (Célozva egy dalra.) Ebből arra lehet asszociálni, ahogy ő állítólag a környezetvédelmi aggályok miatt szakított a bitcoinnal. Illetve, hogy haragszik rá, esetleg arra, hogy más is lehet emögött, nem csak a környezet.
Ennek tudják be, hogy a bitcoin árfolyama ma reggel öt százalékkal 37 ezer dollár környékére, az ether pedig hét százalékkal 2600-ra esett. De egyébként is elég sok pesszimista elemzést olvasni. Vannak, akik azt várják, hogy lesz még egy csúnya esés a 20 ezer dolláros bitcoin-szint környékére, vagy hogy jön a következő, pár éves “kriptodeviza-tél”, mint 2018 és 2020 között.
88 évesen érvel a tech-szektor mellett
A Tiger Management nevű híres hedge fund alapítója, Julian Robertson a nagy amerikai technológiai részvények mellé állt. Nem osztja az aggodalmakat, amelyek szerint az ágazat túlértékelt lenne, miután a befektetők a koronavírus-válság nyomán még jobban felkapták – írja a Financial Times.
A fedezeti alapok titánjának számító 88 éves alapkezelő olyan részvényekre teszi tétjét, mint az Alphabet, a Facebook és a Microsoft, annak ellenére, hogy ezek 55–75 százalékkal emelkedtek 2020 eleje óta. A Tiger Management a hivatalos jelentések szerint nagy pozíciókat tart ezen kívül a chipgyártó Micron Technology-ban, a Qualcomm-ban, valamint az Uberben. Robertson nem volt hajlandó short pozícióiról beszélni, amelyek részvényár-esés esetén lennének nyereségesek.
A guru és a dotkom-mánia kísértete
A 90 éves Warren Buffett is mellényúlt már párszor a tech-szektorban, ezért is szokták gyakran elnéző mosollyal szemlélni a piacon, ha az idősek beszélnek az ágazatról. De a nyilatkozat nemcsak a guru kora miatt figyelemre méltó. Robertson a 1990-es évek végén nem volt hajlandó beszállni az internetes részvényekbe. Ezt tekintik a fő oknak, amiért fedezeti alapja két évtizednyi erős nyereségtermelés után 2000-ben végül becsukott a külső befektetők előtt.
Annak az évnek márciusában, amikor a Nasdaq Composite elérte csúcsát, azt mondta, hogy piramisjáték alakult ki a tech-részvényekben, amely összeomlik majd. Nemsokára igaza is lett, de a befektetői már korábban elvesztették a türelmüket – írja a Financial Times. (Lásd a grafikont.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.