Volt, aki pozitívnak, volt, aki negatívnak, volt, aki felemásnak értékelte a ma kora délután érkezett amerikai munkaerő-piaci adatot, a vártnál mindenesetre valamivel kevésbé bővült a betöltött állások száma. A hírre az amerikai dollár árfolyama csapkodott egy sort, majd úgy döntött, hogy felfelé indul el, és most 0,4 százalékkal erősödik a főbb devizákhoz képest.
Az európai részvénypiacok mintha befagytak volna a hidegben, a főbb indexek jó, ha 1-2 ezrelékes elmozdulást mutattak a nap folyamán. Az amerikai tőzsdék zöldre fordulása után az európaiak is javultak kissé, így a német, francia, brit mutatók végül legalább egységesen pluszban hozták ezt a 0,1-0,2 százalékot.
Öntötték a Plotinust
A BUX index itthon már hatodik napja csak emelkedik és csúcsot csúcs után dönt meg, ma is így volt ez, újabb 0,3 százalékkal ment fel. Az emelkedés motorja ma is, mint tegnap a Richter volt, vélhetően jelentős részben az erős rubelnek köszönhetően. A gyógyszerrészvény 1,4 százalékkal 6489 forintra ment fel, az OTP stagnált 8601 forinton. A Mol 0,3 százalékkal 20 985 forintra esett, a Magyar Telekom 0,6 százalékkal 511-re emelkedett.
A nap eseménye volt még a Plotinus nevű befektetési társaság tőzsdei kivezetése és az ahhoz kapcsolódóan tett tőzsdei vételi ajánlat, a jelek szerint az 5700 forintos áron 150 ezer darabra tett vételi ajánlat mennyiségét az első mintegy húsz percben meg is kapta a cég. Ez után a részvény 5510 forintig esett, a befektetőknek jól láthatóan nem tetszik a tőzsdei kivezetés nem túl meggyőzően megindokolt ötlete.
Dübörögnek az internetes óriások
Az euró/forint nap közben volt kissé 307 forint alatt és 308 felett is, este 307,50-en állt, ami 60 filléres csökkenés csütörtök estéhez képest. A török líra továbbra is hull, mint a kő, ki tudja, hol áll meg.
Az USA-ban a Nasdaq óriásai (Facebook, Amazon, Google stb.) 1-2 százalékkal is fel tudtak menni. A kezdeti bizonytalankodás után este hat előtt nem sokkal a Nasdaq indexe már 0,6 százalékos pluszban volt, az S&P 500 és a Dow Jones 0,3 százalékkal emelkedett.
Az erős dollár hagyományosan nem tesz jót a nyersanyagoknak, más hír híján ez lehetett az oka, hogy a kőolaj ára szerény pluszból szerény mínuszba jutott. Estére azonban megint beindult, 0,6-0,7 százalékos pluszban van, a WTI 54,20, a Brent 57,20 dollár körül.
Elérte értékét a Richter?
Az erősödő rubel és dollárárfolyam leginkább a Richter számára kedvező fejlemény a magyar részvények közül – írta ma a KBC Equitas. Több milliárd forinttal lehet jobb a Richter eredménye azáltal, hogy jelentős piacain erősödik a helyi deviza.
Ezek miatt a brókercég továbbra is optimista marad a gyógyszerpapírra, amelyet tavaly tavasszal ajánlott vételre, és azóta 25 százalékos pluszt hozott. „Fair értékbecslésünket egyelőre 6500 forinton tartjuk”, továbbra is optimisták vagyunk a részvényre - teszik hozzá. Ennek oka, hogy fejlesztenek további ígéretes készítmények a gyárnál.
Csakhogy ezt az árat a részvény már majdnem elérte, 6489 forint volt ma. A brókercégek rendszerint nem szívesen adnak nyíltan eladási ajánlásokat, mert ezzel magukra haragítják a részvények kibocsátóit.