Jelentős pánikot okozott az érintett területeken és a légitársaságok, utazási irodák részvényárában, hogy először mutatták ki a Kínában eddig hat áldozatot követelő H7N9-es típusú madárinfluenzát állatokon - a fertőzött szárnyasokat egy sanghaji piacon találták. A Hszinhua hírügynökség tájékoztatása szerint a fertőzött galambokra egy külvárosi szárnyaspiacon leltek a hatóságok, amelyek az árusítás befagyasztását és az összes ott lévő, 20 ezer szárnyas levágását rendelték el. Két másik környező piacot is bezártak, az ottani állatokban ugyanis a madárinfluenza H7-es törzsének egy másik variánsát mutatták ki. A városban szombattól kezdődően átmeneti jelleggel minden élő szárnyast árusító piacot bezárnak.
A kínai tőzsde mára virradóra zárva volt, ugyanakkor a társégben aktív légitársaságok papírjai hatalmasat zuhantak. Ebben élen járt az Air China, a China Southern Airlines, a China Eastern Airlines és Cathay Pacific Airways. Nem sokkal az európai tőzsenyitás után az itteni vetélytársak is csatlakoztak a kényszerleszálláshoz, az erősen vesztes oldalon áll a Lufthansa, az IAG, az AirFrance-KLM, a Ryanair és az Easyjet. |
A madárinfluenza korábban embereken nem kimutatott típusa eddig összesen hat ember halálát okozta Kínában, a regisztrált megbetegedettek száma tizennégy. Kivétel nélkül minden esetet az ország keleti részéről, Csöcsiang, Csiangszu és Anhuj tartományokból, valamint Sanghaj városából jelentették. A legutóbbi áldozat egy 64 éves, szárnyasok szállításával foglalkozó Csöcsiang tartománybeli farmer, ő csütörtök éjjel halt meg. A hatóságok a betegek hozzátartozóit, rokonait is vizsgálják, mindezidáig nem találtak arra utaló jelet, hogy a betegség emberről emberre is terjedne. A nemzeti egészségügyi és családtervezési bizottság a hét közepén közleményében úgy fogalmazott, hogy országszerte mobilizálják erőforrásaikat a vírus leküzdésére.
A minisztérium rendszeres tájékoztatást ígért a megbetegedésekkel és a vírussal kapcsolatos információkat illetően, a téma kiemelt helyen szerepel a központi híradásokban, a lakosságot tájékoztató jellegű műsorok is segítik. Az Egészségügyi Világszervezet képviselői a vírussal kapcsolatos nyilatkozatai szerint egyelőre nem tudni eleget a megbetegedésekről ahhoz, hogy fel lehessen mérni annak valós veszélyeit. A sanghaji járványügyi központ igazgatója a Shanghai Daily napilapnak kijelentette: az esetek számának növekedésével a vírusról kapott információmennyiség is nő, a szakemberek így egyre közelebb kerülhetnek ahhoz, hogy a vírus fertőzőképességét és terjedését meghatározzák.