Már a nyitás előtt visszafogott volt a hangulat a nemzetközi piacokon, napközben pedig a fontosabb európai tőzsdéken lassan elkezdtek leolvadni az árak, és a vezető indexek mínuszba fordultak. A magyar tőzsde mondhatni ezzel szemben felülteljesít, hiszen a déli órákban fél százalékos pluszt mutatott a BUX. A Budapesti Értéktőzsdén sincs persze általános optimizmus, hiszen az indexet elsősorban a Richter szárnyalása mozdította felfele. A gyógyszergyártó vállalat papírjai 2 százalék feletti pluszban álltak, miközben a Mol közel egy százalékot veszített értékéből. Hasonló hanyatlást mutatott a Magyar Telekom is, míg az OTP minimális nyereséggel fejezte be a délelőttöt.
Kimagasló forgalom volt kedden a Rába piacán, amelytől a spekulánsok azt várják, hogy az állami megrendelések özöne lepi majd el. Ennek hátterében - mint arról korábban beszámoltunk – az áll, hogy a társaság menedzsmentjébe Mészáros Lőrinc körében lévő személyek kerültek be. A győri társaság részvényei az utóbbi két napban közel 30 százalékkal ugrottak meg, és a nyitás után úgy tűnt, hogy tovább tarthat a rakétázás, hiszen reggel még 6 százalék feletti pluszban is volt a részvény. A spekulatív vételi erő kifulladásával viszont nem csak a mai nyereség fogyott el, de a korábbi napoké is lassan olvadni kezdett, hiszen dél körül 3 százalékos mínuszban volt a Rába.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A vártnál kedvezőbb magyar inflációs adat is segített
Reggel tette közzé a KSH a legfrissebb inflációs számokat, amelyek azt jelezték, hogy szelídült az árak emelkedése hazánkban. Októberhez képest 0,2 százalékkal esett vissza, így a fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,7 százalékra lassult novemberben. Ez mindenképpen jó jel, mert az utóbbi időszakban az MNB már-már a melyik ujjamat harapjam szituációba került, hiszen a túl magas infláció miatt korlátozottak voltak a gazdaságélénkítési lehetőségei.
Vélhetőleg egyébként a befektetők is jegybanki lazítást vizionálhattak, mert az inflációt követően komolyabb gyengülést mutatott a forint, megközelítette ugyanis a 361,50-es szintet. Ezt követően azonban erősödést mutatott, és visszatért a 360 körüli szintre.
Nem hatott a védőoltás
Sokan bíztak abban, hogy a védőoltások megkezdése pozitív hatással lesz a befektetők hangulatára, így kiemelt figyelem övezte ma az Egyesült Királyságot, ahol a Pfizer vakcinájával elkezdődött a folyamat. A befektetőket azonban úgy tűnik, mindez nem hatotta meg, igaz a járvány kapcsán hétfőn volt olyan információ is, hogy a tervezettnél kisebb mennyiségeket fognak tudni legyártani az engedélyezésben legjobban álló társaságok. Így hiába kezdődött már most meg az oltások beadása, a folyamat hosszabb időt vehet igénybe.
Eközben sem az európai, sem az amerikai járványhelyzet nem igazán javul, sőt! Az Egyesült Államokban több államban is kritikus a helyzet, Kaliforniában például ismét szigorú korlátozásokat rendeltek el, miután az elmúlt napokban ismét rekordszintre emelkedett az új esetek száma.
Brexit: továbbra sincs előrelépés
A brit kormányfő és az Európai Bizottság elnöke szerint még mindig nincsenek meg az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerének feltételeit rögzítő megállapodás feltételei. A két vezető várhatóan személyesen vitatja meg a továbbiakat a következő napokban Brüsszelben.
Boris Johnson és Ursula von der Leyen hétfő este - két napon belül immár másodszor - másfél órás telefonbeszélgetést tartott, a megbeszélésről kiadott közös közlemény szerint elsősorban azért, hogy "leltárt vegyenek fel" a majdani viszonyrendszerről folyó tárgyalásokról. A végeredmény ugyanakkor mondhatni a szokásos, továbbra sem látszódik a megegyezés esélye, pedig az idő immár vészesen fogy.