Megkezdődtek a koronavírus-ellenes védőoltások Nagy-Britanniában, miután a múlt héten a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság a világon elsőként engedélyezte a Pfizer/BioNTech-vakcina forgalmazását.
Beadták az első oltást
Az első adag vakcinát ma reggel Coventryben, az Egyetemi Kórházban kapta meg Margaret Keenan, aki jövő héten tölti be a 91. életévét.
Ez a legjobb korai születésnapi ajándék, amit csak kívánhattam. Így végre együtt lehetek a családommal és a barátokkal az új évben, miután ezt az évet nagyrészt egyedül töltöttem
-mondta a hölgy a BBC szerint.
Hónap végéig összesen négymillió oltásra kerülhet sor: elsőként a legsebezhetőbb csoportba tartozók, tehát a 80 év felettiek, valamint az egészségügyi dolgozók egy része kapja meg a vakcinát. Ezen a héten mintegy 70 kórház juthat hozzá az oltóanyaghoz. Az oltás nem kötelező.
A brit kormány összesen 40 millió adagot rendelt a vakcinából - ez húszmillió oltásra elegendő, mivel mindenkinek két dózist kell kapnia három hét különbséggel -, az első körben pedig 800 ezer adag vakcina kerül forgalomba.
Beletelik néhány ’hosszú, hideg hónapba’ a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok immunizálása
- mondta múlt héten Boris Johnson brit kormányfő.
A BionTech-Pfizer páros már az Európai Unióban is kérte az engedélyezést. Közlésük szerint „órákon belül” képesek kiszállítani az oltóanyagot. Az engedélyezés december 29-ig megtörténhet.
Eközben hétvégén számos moszkvai kórházban is megkezdődtek az oltások egy másik vakcinával, az orosz fejlesztésű Szputnyik V-vel.
Enyhül a második hullám
A koronavírus-járvány Európában Nagy-Britanniát sújtja leginkább: eddig 61,5 ezren hunytak el a fertőzéssel összefüggésben. November vége óta ugyanakkor már csökken a napi halálozások száma a hétnapos átlagot tekintve.
Olaszországban 60,5 ezren, Franciaországban 55,5 ezren, Spanyolországban 46,5 ezren, Oroszországban 43,5 ezren, a különutas, de a közelmúltban szigorító Svédországban 7067-en, Magyarországon 6120-an vesztették életüket.
A világon a legtöbb áldozatot, 284 ezret az Egyesült Államokban jegyezték fel. Globálisan csaknem 68 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük több mint 1,5 millióan hunytak el, 43,5 millióan meggyógyultak.