Sokszor unalmasak a péntekek a tőkepiacokon, ezt ma igazán nem lehetett állítani, a volatilitás magas, komoly ingadozások voltak és vannak. Az euró például reggel még a 300 forintos szintet is súrolta, ám később nagy erővel indult el felfelé, és 303,30 forintnál járt este hat körül. Ez nagyjából egy százalék napon belül, ami éppenséggel nem szokatlan, de azért nem is csekély elmozdulás.
BUX-bumm
A Budapesti Értéktőzsde meg aztán a világ egyik legizgalmasabb tőzsdéje lehetett, az 1,7 százalékos emelkedés bőven meghaladja a többi európai tőzsde pár ezrelékes (0,2-0,9 százalékos) növekedését. A csúcson ezúttal a Richter volt, amely négy százalékkal, 4600 forintra ment fel, és már régebb óta kitartóan emelkedik.
(További árfolyamok a grafikonra kattintva.)
A többi vezető részvény közül a Mol 2, az OTP 0,5 százalékkal ment fel, a Magyar Telekom ára pedig végül nem változott, de nap közben volt egy százalék körüli pluszban is. A kisebb vagy inkább közepes cégek, mint az FHB, Danubius, CIG, Rába, estek valamelyest.
Sávozik a dollár?
Az euró erősödött a dollárhoz képest, 1,087 körül járt este az árfolyam. A korábbi hatalmas dollárerősödést az utóbbi időben mintha inkább valamiféle sávozás váltotta volna fel valahol 1,05 és 1,10 között. Az amerikai részvények is szerény emelkedéssel nyitottak. A Nasdaq indexe 15 éve nem látott magasságokban tartózkodik a Marketwatch cikke szerint, ugyanakkor az amerikai részvényárfolyamok derékhadát ábrázoló S&P 500 index hat óra körül csak 0,3 százalékos pluszban járt, az eddigi csúcsoktól távol.
Az európai részvények valamikor a nap közepe táján egy jó nagyot estek, a Marketwatch szerint azért, mert a Görögországgal kapcsolatos, pénteken kezdődött tárgyalásokkal kapcsolatban ijedtek meg a befektetők. Később azonban teljesen visszanyerték a veszteséget.
Segítség a Richternek
A KBC Equitas szerint a Richter részvényét segíti, hogy „pozitív véleményt kapott az Esmya az Európai Gyógyszerügynökségtől. Csütörtökön egyébként több mint egy éves csúcsra ért a Richter árfolyama, négy egymást követő emelkedő nap után”.
A cég szerint egyébként az utóbbi időben erős gyorsjelentések érkeztek, amerikai részvénytársaságokat említ, így a jó hangulat jórészt a kedvező gyorsjelentéseknek köszönhető. De nincs jó erőben a dollár, éppen gyengül, és „a gyorsjelentési szezon során valamennyi cég az erős dollárra panaszkodik, így ez feltehetően most segít a piacoknak” – írják.
Ez lenne fontos a BUX-nak
A nyersanyagok viszont, amelyek a gyengülő dollárra általában drágulni szoktak, most inkább vegyesen viselkedtek, a réz például sokat erősödött, sőt a Brent típusú olaj is, a WTI viszont esett, a nemesfémek pedig még sokkal inkább.
„A BUX számára fontos lenne a pozitív piaci környezet, hogy a 22 000 pontos szint felett tudjon maradni” – írta az Equitas hírlevele. Említik, hogy a Mol-csoport megvásárolja az Ithaca Petroleum Ltd-tól a norvég Ithaca Petroleum Norge 100 százalékos tulajdonrészét. „A Mollal kapcsolatos további hír, hogy a Nomura megerősítette 10 500 forintos célárát, és továbbra is az eladással egyenértékű, csökkentési ajánlást fogalmaz meg a részvényre. Ez a tegnapi záróárnál egyébként 28 százalékkal alacsonyabb” – írja a brókercég.
Richter, Richter, Richter
A piacvezető Erste Befektetési Zrt. szerint a Richter áttörte a 4400 forintos ellenállást. „Egyre nagyobb a várakozás a cariprazine és az Esmya két hónapon belül várható amerikai és európai jóváhagyásával kapcsolatban. Szerintünk jóváhagyások (kereskedelmi forgalomba hozatali engedélyek) esetén 4800-ra, vagy akár a fölé is emelkedhet az árfolyam (mint alsó határ). Ugyanakkor nagyon nagy valószínűséget adunk a pozitív kimenetelnek.”
Ezt azonban valamikor a nap elején írták, azóta a 4400 és a 4800 közötti távolság felét meg is tette a részvény. Azt is írta a brókercég délelőtt, hogy a BUX messze elszaladt a 20 és a 30 napos mozgóátlagoktól, amelyeket előbb vagy utóbb valószínűleg le fog tesztelni 21 000 pont körül. Ez egyelőre nem következett be, hiszen az index 22 420 ponton zárt.
Fogjunk törököt?
Az Erste megemlítette, hogy folytatódott a török líra gyengülése az euróval és a dollárral szemben, valamint hogy kamatok tartását követően a Morgan Stanley további líragyengülésre spekuláló pozíciók nyitását javasolja. „Nem segít a török lírán az sem, hogy június 7-én választások lesznek Törökországban, ezért a politikusok igyekeznek nyomás alá helyezni a jegybankot a lazább monetáris kondíciók érdekében” – teszik hozzá. A török lírával kapcsolatos spekulációkról itt írtunk nemrég.