Ez a vírusválság végének kezdete – idézett egy elemzőt a Reuters annak kapcsán, hogy a Moderna cég oltóanyagáról is pozitív teszteredmények érkeztek. Ez az S&P 500 és a Dow Jones indexeket új történelmi magasságokba lökte, 0,9, illetve 1,3 százalékos pluszban járnak. Logikus módon a “maradjotthon-részvények”, a technológiai üdvöskék kevésbé mennek most, így a Nasdaq 100-index csak 0,3 százalékkal emelkedett.
Európában is általános volt az optimizmus, a német DAX csak fél, a párizsi és londoni vezető mutatók viszont 1,7 százalékkal mentek feljebb. A lengyel WIG 20 valósággal szárnyalt, 2,8 százalékkal lódult meg. A BUX index viszont csak minimális, 0,2 százalékos emelkedést mutat.
Már 359 az euró
Az OTP 1,2 százalékos emelkedése húzta le főleg, a Mol ugyanennyivel ment fel, a Richter pedig 1,7 százalékkal javított. A Telekom stagnált, a közgyűlés előtt álló Rába nyolc százalékkal ment fel.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint is gyengült, közel két forinttal gyengült az euró, 359,0-re. A Richter Gedeon Nyrt. bejelentette, hogy ma legfeljebb 500 ezer darab saját részvény tőzsdei vételére adott megbízást. A részvényeket a munkavállalói javadalmazási programjaihoz kívánja felhasználni.
Újabb lökés az oltóanyagoktól
A Moderna cég hasonlóan jó, sőt még jobb eredményekről számolt be ma délután, mint egy héttel korábban a Pfizer-Biontech páros. Eszerint oltóanyaga 94,5 százalékos hatékonyságúnak bizonyult az eddigi tesztek során. Ez ma is rögtön feljebb lökte a tőzsdeindexeket, ha nem is annyira, mint a múlt hétfői hír.
A Moderna oltását is “két lövéssel” adják be, a kettő között 28 napos különbséggel. A megoldásuk fontos előnye azonban, hogy nincs szükség olyan extrém tárolásra, mint a Pfizernél. A Moderna arra számít, hogy a normál hűtőszekrény 2-8 Celsius fokos hőmérsékletén a szer 30 napig stabil lesz, és akár 6 hónapig is tárolható majd –20 fokon. A Pfizer oltóanyagát mínusz 70 Celsius fokon kell szállítani és tárolni, a normál hűtőszekrény hőmérsékletén legfeljebb öt napig tárolható.
Jön a Curevac-oltás is?
A Curevac cég részvénye hat százalékkal emelkedett arra a hírre, hogy az Európai Bizottság engedélyezte a szerződéskötést 405 millió adag oltása megvásárlására. Ez az oltás várhatóan hónapokig eltartható lesz hűtőszekrényben is. Ursula von der Leyen ugyanakkor kifejezte reményét arra is, hogy a Moderna céggel nemsokára megállapodást kötnek. A Moderna-részvény 8,5 százalékos pluszban van.
Sok zűr lesz még a gazdaságban az Amundi szerint
Az Amundi, Európa legnagyobb alapkezelője úgy gondolja, hogy a válságból való kilábalás nem V, U vagy bármilyen más betűvel írható le. A kilábalás lassú, egyenetlen és többsebességes lesz, országonként és ágazatonként nagyon különböző. A technikai akadályok és az elosztás nehézségei miatt 2021 második féléve előtt nem lesz hatékony és széles körben hozzáférhető vakcina. Ezét arra kell készülni, hogy:
- Egész 2021-ben folytatódik a küzdelem a normális kerékvágásba történő visszatérésért.
- Egymást követik a gazdasági visszaesések, a járványhullámok, a szelektív lezárások és különféle támogatási kezdeményezések.
- Az alacsony növekedés alacsony inflációval és alacsony kamatokkal párosul. Folytatódik a nem konvencionális monetáris politika, és a fejlett országokban a fiskális dominancia.
- A pénzpiacok nem reagálnak a rövid távú kockázatokra. Az árazások (részben a vakcinavárás és a pénzbőség miatt) elszakadnak a reálgazdasági folyamatoktól, amiket újabb és újabb lezárások ráznak meg, különösen Európában.
Soros eladott a harmadik negyedében?
A Soros Fund Management LLC portfóliójának értéke 4,48 milliárd dollárról 4,08 milliárd dollárra csökkent a harmadik negyedévben. Legalábbis ami a bejelentésköteles elemeket illeti (a 13F USA-előírás szerint). Az ilyen pozíciók száma 141-ről 132-re csökkent, így alighanem részvényeladások vannak inkább a csökkenés hátterében – következtethetjük ki a SeekingAlpha írásából.
Sorosék nagyobb tételben vásárolták a Palantir Technologies és a Unity Software cégeket, miközben csökkentették a T-Mobile USA részesedést. Több tulajdonrészük az amerikai pénzügyi szektorban vagy csökkent, vagy megszűnt a negyedév során. A portfólió mintegy 19 százalékát kitevő Liberty Broadband messze a legnagyobb pozíció. Nagy még a D. R. Horton (DHI) és a Palantir Technologies (PLTR) csomag is. Sok kicsi részvénypozíció és hitelpapír is van az alapban, ezek összesen a bejelentett portfólió 20 százalékát teszik ki.
Amint a portfólióból kiderül, nemcsak részvénye volt a hedge fundnak, hanem shortja is: 50 millió dollárt a SPDR S&P 500 (SPY) indexalapra szóló put (eladási) opciókban tartott. Az SPDR Utilities (XLU), azaz az S&P 500 index közszolgáltatókat, főleg áramszolgáltató cégeket tartalmazó részindexét követő ETF viszont nagy becsben volt náluk. Ugyanis 30 millió dollárért call (vételi) opciókat tartottak rá. Igaz, ez már csak kevesebb mint egy százaléka a portfóliónak.