A kínai tőzsdei lufi felfújása és leeresztése egyaránt gyorsan és tankönyvi módon zajlott. A pukkadás különösen gyors volt, meg is rémültek tőle a helyi hatóságok, és adminisztratívan próbálják akadályozni, tiltani a további részvény eladásokat. De hát ha valaki a kapitalizmust választja, és ehhez szükség van ennek motorjára, a tőzsdére is, akkor el kell fogadnia, hogy ilyen extrém folyamatok is lezajlanak a piacon. Ha pedig mégis beavatkozik, azt célszerű fölfelé, a lufi felfújásakor megtenni, elkerülendő a nagyobb kellemetlenségeket.
Hogy lehet ezt megtenni, anélkül, hogy túlzottan korlátoznák a résztvevők jogait? Nagyon egyszerű: limitálni kell a tőkeáttételt, vagyis meg kell határozni, hogy a befektető pénzének hányszorosáért vehet részvényeket. Szélsőséges esetben akár csak annyit, amennyi pénze van, hisz alapvetően ez a normális állapot. Ilyen esetben sokkal kisebb lufit tudnak csak fújni, és miután eséskor nincs kényszerlikvidálás, legfeljebb csak a normál stopok működnek, kevésbé extrém az esés is.
A kínai B-részvények indexe. Gyorsan leeresztett a lufi. |
Nézzük, hogy is áll ezek után a piac. Az ún. B-részvények csoportja mutatja pontosan a helyzetet, miután ott úgy tűnik, nem volt állami beavatkozás. Ez a mutató ma 9 százalékot esett 320 pontig, miközben 500-on tetőzött egy hónapja. A Sanghaj Kompozit is ugyanígy esne, de ott hatósági intézkedéssel, egyes alapok eladásainak tiltásával próbálták csökkenteni a zuhanást, de az 5000 pontos tetőről így is 3720 pontig esett.
Euróbában szerények a mozgások, a tegnap sokat zuhanó londoni börze tér kissé magához. Ma megint lényeges események lesznek görög ügyben: az összes érintett európai szerv összeül, és a jelek szerint elég szigorúan fogják kezelni a kérdést, a jóindulat elfogyott a népszavazással. Ahogy Merkel mondta: tiszteletben tartják egy nép szuverén döntését, de itt 19 ország vesz részt a közös valutában, a másik 18-nak is szuverén joga a saját magát érintő ügyekben dönteni, különösen, ha horribilis pénzösszegekről van szó.
Friss árfolyamok >>> |
Amerika tegnap esett, az S&P 500 ismét közel került a 200 napos mozgóátlaghoz, a Nasdaq 5000 pont alá került. Nem sikerült eddig a 15 éves bázisból való kitörés, hiába tűnt többször úgy, hogy menni fog. A BÉT kissé emelkedik, remekül viseli a görög válságot.
Szakad viszont az olaj. A WTI 53, a Brent 57 dollárig zuhant. Erős a kitermelés világszerte, és lassan óhatatlanul Irán is becsatlakozik teljes kapacitásával. Az arany is gyengélkedik, 1160 dollárt ér, nagyon letapadóban van a támasz szintre. Az euró is gyengült: immár csak 1,10-et kell belőle adni egy dollárért. A forintárfolyam stabilizálódni látszik 315 körül.