Nem volt egy könnyű nap a keddi, a politikusok nyilatkozatai rángatták főleg a tőzsdéket. Mint Theresa May brit miniszterelnöké, aki először keményen nyilatkozott a Brexitről, később viszont reálisabban. Így az angol font először süllyedt, majd pedig hatalmasat erősödött. Donald Trump pedig beszólt az erős dollár miatt, így az amerikai deviza volt egy százalék feletti mínuszban is a fontosabb fizetőeszközökhöz képest.
A részvénypiacok nem örülnek a bizonytalanságnak, a német DAX index 0,1, a francia CAC 0,4, a brit FTSE 100 1,5 százalékkal esett. Ez utóbbit persze azzal együtt kell nézni, hogy a font végül majdnem két százalékot erősödött az euróhoz képest. Európa volt lejjebb is, de a délutáni May-beszéd kissé megnyugtatta a kedélyeket. Az USA-ban az S&P 500 és a Dow Jones 0,1, a Nasdaq indexe 0,4 százalékkal esett.
Izgalmas lesz a Mol?
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal süllyedt, ezúttal tehát az európai átlag alatt teljesített. A négy nagy részvényünk hasonló mértékben esett, a Mol 0,6 százalékkal 20 880-ra, az OTP 0,7 százalékkal 8799-re, a Richter 0,6 százalékkal 6280-ra, a Telekom pedig 1,0 százalékkal 504-re. A forint viszont erősödött, 60 fillérrel 307,20-ra ment vissza az euró.
Izgalmas hetek várnak a Mol befektetőire – írja a KBC Equitas. Ha a részvény árfolyama a jelenlegi szinteken marad, a vállalat 7,5 százalékos nagytulajdonosa, a CEZ január 25-től részben vagy egészben megválhat részesedésétől, ami a részvény árfolyamát nyomás alá helyezheti. Ám az ilyen, technikai jellegű eladásokat követően a brókercég szerint idővel ismét a fundamentumok kerülhetnek előtérbe, ami az árfolyam emelkedését vonhatja maga után.
https://www.kbcequitas.hu/elemzesek/razos-hetekre-keszuljenek-a-mol-befektetok
A Richter ma annak ellenére esett, hogy pozitív hír jött az Esmya amerikai bevezetéséről. Erről itt írtunk, az Equilor blogjának összefoglalója itt olvasható.
//privatbankar.hu/reszveny/uj-gyogyszer-szuletik-merfoldkohoz-erkezett-a-richter-302749
//blog.equilor.hu/2017/01/17/4220/
Kockázatkerülő eszközöket vesznek
Az olaj keveset mozgott ma, a Brent 55,90 dolláron stagnál, a WTI 0,6 százalékkal 52,70-re ment fel. A gyengülő dollár alapvetően jó a nyersanyagoknak, de ez most nem általános, a réz 2,7 százalékkal, az amerikai gáz több mint egy százalékkal esik. Drágul viszont az arany, úgy látszik, meg sikerül kapaszkodnia 1200 dollár felett, ma 1213 dollár is volt. A kötvények is felmentek, vagy például a bitcoin, így alighanem a kockázatkerülés most előtérbe került a befektetőknél.
A Plotinus újabb jókora mennyiségű részvényre tett ajánlatot 5700 forinton, nagyon nagy volt a forgalom ezen a szinten, így valószínű, hogy ki tudják vezetni a részvényt a tőzsdéről.
Német autó, cseh korona
Az Erste Befektetési hírlevele szerint Trump fenyegetése ellenére sem változtat a mexikói gyár tervén a BMW, mert szerintük az nem kimondottan az amerikai, hanem a globális piacra fog termelni. Egyébként vegyesen teljesítettek az év utolsó hónapjában a német autógyártók, a Daimler európai autóeladásai 15,5%-kal, a Volkswagen eladásai 7,1%-kal nőttek, viszont a BMW eladásai 2,8%-kal csökkentek.
Csehországban a „jól sikerült” svájci módszerrel igyekeztek megakadályozni, hogy az infláció deflációvá váljon: 2013. őszén egyszeri váratlan aktussal leértékelték a cseh koronát és kijelentették, hogy amíg az infláció nem lesz elég magas, addig nem engedik az árfolyamot 27 korona/euró alá menni (azaz nem erősödhet a helyi fizetőeszköz) – írja az Aegon Alapkezelő Total Return blogja. Az emelkedő infláció, devizatartalékok és a folyó fizetési mérleg többlete miatt lassan elérhető közelségbe kerül az, hogy a cseh jegybank végre elhagyja az árfolyamkorlátot.