Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
Az EU a helyreállítási alapról és a Brexitről vitatkozik, az amerikai politikusok gazdasági mentőcsomagot fontolgatnak, az OPEC+ kartell termelési kvótákról értekezik. Mindenki csak tárgyal, így aztán nem csoda, hogy a tőzsdék nem tudják, merre. De inkább a lefelé irány jellemző, Pesten főleg az OTP húzza le az indexet. Sorban érkeznek a jó hírek a Tesla egyik nagy riválisáról. Furcsa dolgot produkálnak a határidős amerikai benzinárak.
Lehet, hogy mégis lesz nemsokára amerikai gazdaságsegítő csomag? Tegnap még nem sok valószínűséget adtak annak, hogy ezt tető alá lehet hozni, de úgy tűnik, egyre több szenátor, politikus felkarolta a kezdeményezést. Bő 900 milliárd dollárról lehet szó, amiből kisvállalkozások, munkanélküliek, a tagállamoknak és a helyi önkormányzatok is kapnának.
Az viszont nem túl jó jel, hogy Joe Biden új elnök is eléggé ellenséges Kínával szemben. A Képviselőház pedig jóváhagyta a javaslatot, amely kitiltaná az amerikai tőzsdékről a kínai vállalatokat. (Azokat, amelyeknek a könyvvizsgálatát /auditját/ az amerikaiak nem ellenőrizték.)
Megállt a forint zuhanása
Részben a csomaggal kapcsolatos híreknek köszönhető, hogy a rossz foglalkoztatási adatok tegnap csak átmenetileg lökték mínuszba az USA indexeit, a végére szerény pluszban tudtak zárni. Ma viszont megint bizonytalan a helyzet, Európában fél százalék körüli mínuszokat láttunk. Az amerikai S&P 500 határidős index pedig egy ezrelékes süllyedést mutat. Varsó és Budapest indexe hasonlóan, 0,7 százalék körül csúszik le.
Az OTP 1,1 , a Mol 0,6, az Opus 0,4 százalékkal süllyed. A Magyar Telekom 0,7 százalékkal emelkedik, a Richter pedig éppen nullában áll. A forint a tegnapi csúnya gyengülés után ma kissé erősödik, 358,80 az euró ára. Stagnál a dollár, fél százalékkal erősödik az arany, két százalékkal megy fel a platina. Ezzel nagyon megközelítette több éves csúcsát (ez 1046,55 dollár volt januárban).
A Richter reggel bejelentette, hogy eszközvásárlási megállapodást kötött a Janssen Pharmaceutica NV-vel, a Johnson & Johnson leányvállalatával a Janssen Evra “transzdermális fogamzásgátló tapasz” eszközeire az Amerikán kívüli piacokon. A fizetendő ár 263,5 millió dollár.
A termék ugyan jól illeszkedik a Richter nőgyógyászati portfóliójába és biztosan többet hoz, mint a készpénz a számlán, de akkor is kérdéses, hogy miért vásárol egy 18 éve piacon lévő szert, amelynek az értékesítése öt éve meg is szűnt az USA-ban –írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja. Ott már csak a generikus verzió érhető el, amelynek az értékesítése 350 millió dollár környéken volt tavaly, de mintha már leszálló ágban lenne az is. Mindenesetre később a Richter részletesebb tájékoztatást fog adni –tették hozzá.
Franciaország vétóval fenyeget az Egyesült Királyság és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás kapcsán, amennyiben lazább feltételek alakulnának ki – írja a KBC Equitas.
Ez újabb csavart jelenthet az egyébként is elhúzódó tárgyalásokban. Azt fontos megjegyezni, hogy egy no-deal Brexit esetén is maradna lehetőség a jövő évben további tárgyalásokra, azonban januártól életbe lépnének a vámok. A legnagyobb viták továbbra is a brit vizekhez való hozzáférésről, a halászatról vannak –teszik hozzá.
Elhagyott benzinkút (Pixabay.com)
Nem lesz gyors a tömeges oltás
Az olaj ára ma csekély pluszban van, miután az OPEC+ megbeszéléseit meghosszabbították, állítólag azért, mert ígéretes fejlemények vannak. Ma délután várható döntés a januártól érvényes kitermelési kvótákról.
“Nem érdemes nagy reményeket fűzni ahhoz, hogy rögtön, már 2021 első negyedévében sikerül nagyban javítani a járványhelyzeten az oltásokkal” – mondta viszont Angela Merkel német kancellár tegnap. (Annak ellenére, hogy országa már nagyon készül rá, például speciális oltásközpontokat állítanak fel.)
Sokan mások is úgy kalkulálnak, hogy inkább a második félévre, illetve az északi féltekén 2021 őszén kezdődő hűvösebb klíma idejére lehet elérni a szükséges átoltottságot. Az USA-ban egy becslés arról szól, hogy három hónap alatt a lakosságnak közel a harmadát, 100 millió főt lehet majd “immunizálni”. Jelenleg százezren vannak kórházban odaát, és az egészségügyi rendszer kapacitásainak határán van.
Mikor utazunk majd sokat?
A határidős benzinpiac az USA-ban azonban mást áraz, feltűnően nagy a különbség a márciusi és az áprilisi benzinárak között.
Grafikon: Határidős tőzsdei benzinárak és olajárak az USA-ban (NYMEX). (Forrás: Barchart.com)
Az egyik hónapról a másikra tíz százalékkal növekvő árban mintha az lenne benne, hogy az emberek már áprilisban sokat fognak utazni, azután a nyári hónapokban ez megmarad. De 2021 októberre megint alacsonyabb benzinárra van kilátás a határidős piac szerint. Más években is előfordul szezonalitás e termék piacán, de nem ilyen nagy. A benzin amerikai tőzsdei ára egyébként az év elejéhez képest 26 százalékkal van lejjebb, hasonlóan a WTI olajhoz.
Érdekes, hogy a kőolaj viszont nem mutat ekkora különbségeket (szürke vonal), az ár 2021 nagy részében hónapról hónapra egyre alacsonyabb. (Ez a backwardation.) Ezzel szemben a gázolaj (“ULSD”, HO) hónapról hónapra végig egyre drágább. (Contango-ban van.)
Futószalagon érkeznek a jó hírek a Tesla egyik fontos konkurenséről, a kínai BYD (Buy Your Dreams) elektromosautó-gyártóról. Nemrég például bejelentették, hogy megbízást kaptak az Egyesült Államokból elektromos teherautók szállítására, amelyeket Kaliforniában szerelnek össze és állítanak üzembe. A megrendelés a DLS postaszolgálattól érkezett – írta a német Markteinblicke.
Franciaországból, Párizs környékéről elektromos autóbuszokra érkezett megrendelés. De a legújabb, kedvező kínai makroadatok miatt a belföldi kereslet is nagyon jó lehet. A cég eladásai októberben év/év alapon 85 százalékkal 23 206 darabra nőttek (elektromos és plugin hibrid együtt). A harmadik negyedévben nyeresége 14-szerese volt az egy évvel korábbinak. A cég jelentős innovációkat és beruházásokat hajt végre akkumulátorok és napelemek területén is, a Canadian Solar céggel működik együtt.
A részvény dollárban közel négyszeresére emelkedett egy év alatt.
40 állam perelné a Facebook-ot
A monopóliumellenes törvény megszegésére hivatkozva 40 amerikai állam tervezi beperelni a Facebookot a jövő héten – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Ebben évben ez lenne a második legnagyobb monopóliumellenes per egy nagy technológiai cég ellen, miután októberben az amerikai Igazságügyi Minisztérium pert indított a Google ellen. A pontos vád egyelőre nem ismert, ugyanakkor egy többször előforduló vád a közösségi hálót működtető vállalattal szemben, hogy az rendszeresen felvásárolja a rá veszélyt jelentő versenytársait, akár óriási prémiumot is kifizetve értük, ahogy az történt a WhatsApp és az Instagram esetében is –emlékeztet a brókercég.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.