Lehet, hogy mégis lesz nemsokára amerikai gazdaságsegítő csomag? Tegnap még nem sok valószínűséget adtak annak, hogy ezt tető alá lehet hozni, de úgy tűnik, egyre több szenátor, politikus felkarolta a kezdeményezést. Bő 900 milliárd dollárról lehet szó, amiből kisvállalkozások, munkanélküliek, a tagállamoknak és a helyi önkormányzatok is kapnának.
Az viszont nem túl jó jel, hogy Joe Biden új elnök is eléggé ellenséges Kínával szemben. A Képviselőház pedig jóváhagyta a javaslatot, amely kitiltaná az amerikai tőzsdékről a kínai vállalatokat. (Azokat, amelyeknek a könyvvizsgálatát /auditját/ az amerikaiak nem ellenőrizték.)
Megállt a forint zuhanása
Részben a csomaggal kapcsolatos híreknek köszönhető, hogy a rossz foglalkoztatási adatok tegnap csak átmenetileg lökték mínuszba az USA indexeit, a végére szerény pluszban tudtak zárni. Ma viszont megint bizonytalan a helyzet, Európában fél százalék körüli mínuszokat láttunk. Az amerikai S&P 500 határidős index pedig egy ezrelékes süllyedést mutat. Varsó és Budapest indexe hasonlóan, 0,7 százalék körül csúszik le.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az OTP 1,1 , a Mol 0,6, az Opus 0,4 százalékkal süllyed. A Magyar Telekom 0,7 százalékkal emelkedik, a Richter pedig éppen nullában áll. A forint a tegnapi csúnya gyengülés után ma kissé erősödik, 358,80 az euró ára. Stagnál a dollár, fél százalékkal erősödik az arany, két százalékkal megy fel a platina. Ezzel nagyon megközelítette több éves csúcsát (ez 1046,55 dollár volt januárban).
Vírus és vétó
Németországban valamivel jobb a járványhelyzet, mint nálunk, mégis azt jelentették be: meghosszabbítják a korlátozásokat január 20-áig. Sajtóinformációk szerint az Európai Bizottság kihagyná Magyarországot és Lengyelországot a helyreállítási alapból. Közben rekordütemben nőtt itthon az aktív fertőzöttek és az elhunytak száma is, 6635 embernél mutatták ki a fertőzést és 182-en haltak meg a koronavírus miatt egy nap alatt.
Felvásárlást jelentett a Richter
A Richter reggel bejelentette, hogy eszközvásárlási megállapodást kötött a Janssen Pharmaceutica NV-vel, a Johnson & Johnson leányvállalatával a Janssen Evra “transzdermális fogamzásgátló tapasz” eszközeire az Amerikán kívüli piacokon. A fizetendő ár 263,5 millió dollár.
A termék ugyan jól illeszkedik a Richter nőgyógyászati portfóliójába és biztosan többet hoz, mint a készpénz a számlán, de akkor is kérdéses, hogy miért vásárol egy 18 éve piacon lévő szert, amelynek az értékesítése öt éve meg is szűnt az USA-ban – írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja. Ott már csak a generikus verzió érhető el, amelynek az értékesítése 350 millió dollár környéken volt tavaly, de mintha már leszálló ágban lenne az is. Mindenesetre később a Richter részletesebb tájékoztatást fog adni – tették hozzá.
A soha véget nem érő Brexit
Franciaország vétóval fenyeget az Egyesült Királyság és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás kapcsán, amennyiben lazább feltételek alakulnának ki – írja a KBC Equitas.
Ez újabb csavart jelenthet az egyébként is elhúzódó tárgyalásokban. Azt fontos megjegyezni, hogy egy no-deal Brexit esetén is maradna lehetőség a jövő évben további tárgyalásokra, azonban januártól életbe lépnének a vámok. A legnagyobb viták továbbra is a brit vizekhez való hozzáférésről, a halászatról vannak – teszik hozzá.
Nem lesz gyors a tömeges oltás
Az olaj ára ma csekély pluszban van, miután az OPEC+ megbeszéléseit meghosszabbították, állítólag azért, mert ígéretes fejlemények vannak. Ma délután várható döntés a januártól érvényes kitermelési kvótákról.
“Nem érdemes nagy reményeket fűzni ahhoz, hogy rögtön, már 2021 első negyedévében sikerül nagyban javítani a járványhelyzeten az oltásokkal” – mondta viszont Angela Merkel német kancellár tegnap. (Annak ellenére, hogy országa már nagyon készül rá, például speciális oltásközpontokat állítanak fel.)
Sokan mások is úgy kalkulálnak, hogy inkább a második félévre, illetve az északi féltekén 2021 őszén kezdődő hűvösebb klíma idejére lehet elérni a szükséges átoltottságot. Az USA-ban egy becslés arról szól, hogy három hónap alatt a lakosságnak közel a harmadát, 100 millió főt lehet majd “immunizálni”. Jelenleg százezren vannak kórházban odaát, és az egészségügyi rendszer kapacitásainak határán van.
Mikor utazunk majd sokat?
A határidős benzinpiac az USA-ban azonban mást áraz, feltűnően nagy a különbség a márciusi és az áprilisi benzinárak között.
Az egyik hónapról a másikra tíz százalékkal növekvő árban mintha az lenne benne, hogy az emberek már áprilisban sokat fognak utazni, azután a nyári hónapokban ez megmarad. De 2021 októberre megint alacsonyabb benzinárra van kilátás a határidős piac szerint. Más években is előfordul szezonalitás e termék piacán, de nem ilyen nagy. A benzin amerikai tőzsdei ára egyébként az év elejéhez képest 26 százalékkal van lejjebb, hasonlóan a WTI olajhoz.
Érdekes, hogy a kőolaj viszont nem mutat ekkora különbségeket (szürke vonal), az ár 2021 nagy részében hónapról hónapra egyre alacsonyabb. (Ez a backwardation.) Ezzel szemben a gázolaj (“ULSD”, HO) hónapról hónapra végig egyre drágább. (Contango-ban van.)
Jól megy a kínai elektromosautó-üdvöskének
Futószalagon érkeznek a jó hírek a Tesla egyik fontos konkurenséről, a kínai BYD (Buy Your Dreams) elektromosautó-gyártóról. Nemrég például bejelentették, hogy megbízást kaptak az Egyesült Államokból elektromos teherautók szállítására, amelyeket Kaliforniában szerelnek össze és állítanak üzembe. A megrendelés a DLS postaszolgálattól érkezett – írta a német Markteinblicke.
Franciaországból, Párizs környékéről elektromos autóbuszokra érkezett megrendelés. De a legújabb, kedvező kínai makroadatok miatt a belföldi kereslet is nagyon jó lehet. A cég eladásai októberben év/év alapon 85 százalékkal 23 206 darabra nőttek (elektromos és plugin hibrid együtt). A harmadik negyedévben nyeresége 14-szerese volt az egy évvel korábbinak. A cég jelentős innovációkat és beruházásokat hajt végre akkumulátorok és napelemek területén is, a Canadian Solar céggel működik együtt.
A részvény dollárban közel négyszeresére emelkedett egy év alatt.
40 állam perelné a Facebook-ot
A monopóliumellenes törvény megszegésére hivatkozva 40 amerikai állam tervezi beperelni a Facebookot a jövő héten – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Ebben évben ez lenne a második legnagyobb monopóliumellenes per egy nagy technológiai cég ellen, miután októberben az amerikai Igazságügyi Minisztérium pert indított a Google ellen. A pontos vád egyelőre nem ismert, ugyanakkor egy többször előforduló vád a közösségi hálót működtető vállalattal szemben, hogy az rendszeresen felvásárolja a rá veszélyt jelentő versenytársait, akár óriási prémiumot is kifizetve értük, ahogy az történt a WhatsApp és az Instagram esetében is – emlékeztet a brókercég.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.