Kellemes, fél százalék körüli pluszban állnak ma a nyugat-európai tőzsdeindexek, és az amerikai határidős mutatók is hasonlóan viselkednek. Az olasz ipari termelés rosszabb lett a vártnál, a gazdasági naptár egyébként ma szinte üres.
Inkább politikai jellegű hírek érkeztek, mint a G20 csúcstalálkozó, Joe Biden amerikai elnök kijelentései Kínáról és egy tajvani háború esélyeiről, vagy az ukrán ellentámadás várható végéről szóló latolgatások. A befektetők főleg az amerikai inflációs adatokra várhatnak (amelyek szerdán jönnek), majd később a jegybank szerepét betöltő Fed lépéseire. Csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntése következik.
A BUX index 0,7 százalékkal emelkedik, az OTP 1,2 százalékos erősödése húzza. A Mol is javított 0,8 százalékkal, míg a Richter kissé esik. Ehhez azonban tudni kell, hogy a gyógyszerpapír pénteken történelmi csúcson zárt, 9395 forinton.
Lassul a forint erősödése
A forint ma is erősödik kissé, az euró 384,70. A gyengülő dollár segíthet neki, a hollandiai gázár viszont nyolc százalékkal emelkedik, ami negatívum.
Komolyan erősödött a japán jen, miután az ottani jegybank vezetője arról beszélt, hogy a negatív kamatoknak egyszer vége kell lenniük. Ezt a piac "héja", kamatemelés-párti nyilatkozatnak tekintette.
Aranykereszt a forint árfolyamánál?
Az aranykereszt képe hamarosan megjelenhet az EURHUF napi grafikonján, ráadásul egyelőre nem is tudja letörni a mozgóátlagokat az árfolyam, így ez akár további támaszt is nyújthatna egy esetleges emelkedés során – írja a KBC Equitas. (Az aranykeresztről úgy tartják, emelkedést, ez esetben tehát euródrágulást, azaz forintgyengülést jelez előre – a szerk.)
Az EKB kamatdöntése és az azt követő kommentárok befolyásolhatják még a forint mozgását is.
A dollár a gyengélkedés jeleit mutatja, ami a régiós devizák számára nem kedvezőtlen – teszik hozzá.
El kéne adni a Molt?
Változtatott korábbi tartási ajánlásán pénteken a Raiffeisen Bank elemzője, így immár eladásra ajánlja a Mol-részvényeket. Az új célár 2500 forintra csökkent a korábbi 3100-ról. Azért többségében így is inkább vételi ajánlásokat lehet megfigyelni a Bloomberg adatbázisában, ennek megfelelően a konszenzusos célár is 3200 forint felett jár – írja a KBC Equitas.
Új csúcsra futhat a BUX is?
Megszületett a vezető papír a magyar piacon, pénteken a Richter kitört a bázisból – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ha igazi a kitörés, akkor megvan a magyar piac vezető részvénye, ami további emelkedéseket hozhat, nemcsak a Richterben, hanem a BUX indexben is.
A technikai kép alapján akár 12 ezer forint fölé is emelkedhet szerintük az árfolyam, nagyjából két éven belül. A piac alapvetően optimista a részvényre, hiszen az ajánlások nagy többsége továbbra is vétel, az átlagos egyéves célárfolyam pedig picivel meghaladja a 10 400 forintot. Közülük az Erste elemzője még pesszimistának számít, a legalacsonyabb, 9260 forintos célárral. (A legmagasabb 12 600.)
S hozzá kell tennünk, hogy a magyar piac sem drága, ahogy a régiós indexek sem, hiszen jóval a historikus P/E értékeltségek (P/E: az árfolyam és az egy részvényre jutó nyereség hányadosa - a szerk.) alatt forognak – írják.
Nagyon veszik ma a Teslát
A befektetők vásárolják a Tesla részvényeit a tervezett "Dojo" szuperszámítógépről várt nyereségfellendülés miatt. Az elektromos autógyártó részvényei 5,6 százalékkal, 262,45 dollárra emelkedtek az amerikai hivatalos kereskedés előtti forgalomban – írta az N-Tv.de.
Az önvezető autók mesterséges intelligenciájának (AI) kiképzésére kifejlesztett számítógép "aszimmetrikus előnyt" biztosíthat a vállalatnak a versenytársakkal szemben – írták a Morgan Stanley elemzői. Ezért egyenlő súlyozásról felülsúlyozásra minősítették fel a Teslát, és 60 százalékkal 400 dollárra emelték az árfolyamcéljukat.
A Volkswagennek alaposan fel kéne kötnie?
A Bloomberg vezércikket szentelt annak, hogy a Volkswagen csúnyán lemaradhat a Tesla és a kínai autógyárak mögött. A német gyár nagy nyomás alatt áll, hogy fokozza az elektromos járművekkel kapcsolatos erőfeszítéseit, méghozzá gyorsan. A csoport azt kockáztatja, hogy a belső égésű motorral hajtott autók egyre fogyatkozó piacára szorul.
A Volkswagen lemaradt Kínában a világjárvány idején, és mire az ország újra nyitni kezdett, a BYD, a Nio és más helyi márkák megduplázták a hibrid és elektromos modellek számát, amelyek többsége olcsóbb és jobb, mint a VW kínálata.
Tizedannyit ér a VW, mint a Tesla?
A céggel kapcsolatos kétségeket mutatja, hogy tőzsdei piaci értéke (kapitalizációja) kevesebb mint a tizede a Tesláénak, noha a bevétele több mint háromszorosa annak. A verseny agresszív árháborúban nyilvánul meg Kínában, ahol sok márka veszteségesen értékesít. Ezek az új versenytársak most Európa felé fordulnak, mivel Kína gazdasága gyengélkedik.
Ám a Volkswagen válaszai is egyre inkább körvonalazódnak. Az erőfeszítések számos új partnert és fejlesztést foglalnak magukban.
A legagresszívabb lépés az volt, hogy 700 millió dollárt fizettek a kínai Xpeng Inc. autógyártó közel öt százalékáért – írta a Bloomberg.
Fontos döntésre készül fel India
A G20 találkozó nyertesének tartott India a következő hónapokban elemezni fogja a kriptovaluta-szektort és dönteni fog a saját álláspontjáról, miután figyelembe vette a globális vezetők álláspontját. Egy elfogadható kriptovaluta-rendszer a G20 tanácskozás része volt. Az indiai pénzügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője, Ajay Seth szerint elemezni fogják, hogy globálisan miben állapodtak meg a vezetők, és ezután döntenek.
India kriptóval kapcsolatos álláspontja egyébként évek óta ingadozó. Az országban virágzott az iparág, majd egy sor csapás érte, például kemény adókat vetettek ki rá, jött a kriptótél, a pénzmosás elleni szabályokat szigorították és a nagyobb kriptotőzsdék elleni hatósági intézkedések történtek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.